Reklama

Polska

Bp Zbigniew Kiernikowski objął zarząd diecezją

Biskup Zbigniew Kiernikowski

Ks. Piotr Nowosielski

Biskup Zbigniew Kiernikowski

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

Moment kanonicznego objęcia diecezji, odbył się w samo południe 27 czerwca 2014 r., w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego. Po wspólnej modlitwie, ustępujący z zarządu diecezją bp Stefan Cichy i obejmujący zarząd nowy Biskup legnicki, podpisali stosowne dokumenty.

Objęcie kanoniczne diecezji przez biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego, dokonało się w obecności Kolegium Konsultorów, moderatorów i wykładowców Wyższego Seminarium Duchownego, pracowników kurii, delegacji wiernych świeckich oraz przedstawicieli mediów.

Dokumenty, zostały odczytane najpierw przez Kanclerza kurii ks. Józefa Lisowskiego i biskupa pomocniczego Marka Mendyka, a po ich odczytaniu biskupi złożyli swoje podpisy. Tym samym biskup Zbigniew Kiernikowski objął urząd Biskupa Legnickiego.

Odchodzący na emeryturę, z racji osiągnięcia przewidzianego prawem kanonicznym wieku, biskup Stefan Cichy, podziękował wszystkim obecnym za dotychczasową współpracę. Poprosił też - jak to już uczynił wcześniej w swym okolicznościowym liście pasterskim - o modlitwę i wszelką pomoc w wypełnianiu posługi pasterskiej nowego Biskupa diecezjalnego. Na zakończenie, księża biskupi udzielili pasterskiego błogosławieństwa uczestnikom tego wydarzenia.

Z nowym Biskupem legnickim, spotkali się też uczestniczący w tym wydarzeniu dziennikarze podczas konferencji prasowej. Nie zabrakło pytań o pierwsze wrażenia w zetknięciu nowego Biskupa z Legnicą. „Wyrażam radość z tego, że jestem w Legnicy. Pierwszy efekt spojrzenia z zewnątrz jest taki, że jest to bardzo ładne miasto, którego historia jest bogata i nie łatwa. Ale im bardziej historia jest trudna, a jednocześnie ludzie potrafią stawiać czoła tym trudnościom, tym większe jest doświadczenie tego, kim jest człowiek, a człowiek nie jest stworzony do łatwych rzeczy” - mówił bp Kiernikowski.

Reklama

Przyznał, że dopiero poznaje diecezję, ale już widzi, jak bardzo jest ona zróżnicowana. Nie zabrakło też pytań o przyszłą posługę nowego Biskupa w diecezji, jak ją widzi i jakie stawia sobie zadania. „Zależy mi na jednym, aby nieść Orędzie Zbawienia, tzn. nieść nadzieję, płynącą z Ewangelii. Nadzieję takiego życia, które ma w sobie moc przechodzenia przez to wszystko, co można zamknąć w jednym terminie - przez śmierć. Śmierć rozumiana jako upokorzenia, trudności, nieszczęścia, niepowodzenia, czyli to wszystko, co staje przeciw człowiekowi. Chcę nieść nadzieję życia płynącą z Jezusa Chrystusa, by człowiek w tych trudnych sytuacjach miał perspektywę życia, by się nie załamywał…” - mówił Biskup legnicki o swym posługiwaniu.

Zaprosił też dziennikarzy do współpracy w przekazywaniu innym prawdy i tego co jest dobrem, choć wie, że nie jest to łatwe w pracy dziennikarskiej, gdyż świat współczesny bardziej pożąda newsów mówiących o złu, nieszczęściu, niż o tym co dobre. Bo dobro, „sprzedaje się” o wiele trudniej. Jako miejsce spotkań i swoistej wymiany poglądów, wskazał na swój blog „e-Rozowy o Dobrej Nowinie”, do którego jest dostęp przez diecezjalną stronę internetową www.diecezja.legnica.pl

Dziennikarzom przedstawiono również przebieg ingresu do katedry legnickiej, który będzie miał miejsce w sobotę 28 czerwca, o godz. 11.00. Uroczystość będzie transmitowała m.in. telewizja „Trwam”.

2014-06-27 23:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Józefa Zawitkowskiego

archwwa.pl

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Józefa Zawitkowskiego, biskupa pomocniczego seniora Diecezji Łowickiej, odbędą się w sobotę 7 listopada w Łowiczu i Żdżarach.

Więcej ...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Więcej ...

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Aktualności

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...