Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: czy królestwo Boże rośnie w Tobie?

Archidiecezja Łódzka

W Ksawerowie k. Łodzi, w parafii pw. MB Częstochowskiej odbyły się dziś uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia przedszkola prowadzonego przez Siostry Karmelitanki. W dziękczynieniu, któremu przewodniczył kard. Grzegorz Ryś uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami, absolwenci przedszkola oraz cała ksawerowska wspólnota parafialna.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Królestwo Boże rośnie w nas z tego, co my lekceważymy: ze Słowa Bożego, z sakramentów, z drugiego człowieka, którego uważamy za gorszego od siebie, słabego, grzesznego, który nie ma mi nic do powiedzenia, od którego nic nie przyjmę. Możesz nie przyjmować, ale to jest dowód na to, że jesteś królestwem własnym, a nie Bożym!- mówił kard Ryś.

W Ksawerowie k. Łodzi, w parafii pw. MB Częstochowskiej odbyły się dziś uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia przedszkola prowadzonego przez Siostry Karmelitanki. W dziękczynieniu, któremu przewodniczył kardynał Grzegorz Ryś uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami, absolwenci przedszkola oraz cała ksawerowska wspólnota parafialna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii opartej o przypowieść o ziarnie gorczycy metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że – w ziarnie, które Pan Bóg daje jest cała siła wzrostu. Ta siła z nas się nie bierze! Śpisz, a ziarno rośnie! Nie śpisz – też rośnie! W dzień – rośnie, w nocy też rośnie! Tu mamy Karmelitanki, które jak słyszą dzień – noc – to zaraz reagują, bo jest to figura bardzo bliska św. Janowi od Krzyża. Są takie moment w życiu, że mamy dzień, a są takie momenty w życiu, że mamy noc. Te pierwsze lubimy, a tych drugich nie lubimy! Ale w tych pierwszych jak i w tych drugich – mówi Pan Jezus – ziarno rośnie! – zauważył kardynał. - Ziarno, które ma w sobie taką siłę jest malutkie, malusieńkie. Pan Bóg wybiera maluteńkie ziarna, aby w nas urosło królestwo Boże. Ponieważ te ziarenka od Pana Boga są takie malusieńkie, to my je lekceważymy, my ich nie przyjmujemy i nie mogą w nas wyrosnąć – podkreślił metropolita łódzki.

ks. Paweł Kłys

Reklama

Kończąc homilię, duchowny powiedział - Królestwo Boże rośnie w nas z tego, co my lekceważymy: ze Słowa Bożego, z sakramentów, z drugiego człowieka, którego uważamy za gorszego od siebie, za słabego, grzesznego, który nie ma mi nic do powiedzenia, od którego nic nie przyjmę. Możesz nie przyjmować, ale to jest dowód na to, że jesteś królestwem własnym, a nie Bożym! Siedzisz na tronie wewnątrz siebie i czujesz się wyśmienicie. Rozsiadłeś się, a Pan Bóg chce się gdzieś przecisnąć ale... co próbuje ci zasiać ziarno, to ty mówisz, że to nie jest dobre ziarno!- zakończył duchowny. Przedszkolaki wraz z siostrami zaangażowały się w przygotowanie dzisiejszej Eucharystii. Dzieci odczytały modlitwę powszechną, niosły dary ofiarne oraz śpiewały pieśni podczas Mszy świętej.

Reklama

Jak podkreśla s. Wiktoria od św. Michała Archanioła CSCIJ – od 25 lat Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus prowadzą tu w Ksawerowie swoje przedszkole. Należy zauważyć, że Siostry po 25 latach wznowiły swoją działalność, ale już wcześniej – w domu zakonnym w Żdzarach, w 1959 roku podjęły działalność wychowawczą. Wtedy przyjmowały grupki małych dzieci w formie ochronki. Na bazie tej formy pomocy ludziom Siostry mogły otworzyć to przedszkole w Ksawerowie. Nasze przedszkole cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców, którzy przyprowadzają do nas swoje dzieci – dodaje matka generalna Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Reklama

Ksawerowskie przedszkole Karmelitanek Dzieciątka Jezus promuje chrześcijański system wartości. Zapewnia dzieciom opiekę oraz bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne. Zwraca szczególną uwagę na dzieci potrzebujące większej pomocy: sieroty, pozbawione odpowiednich warunków rodzinnych, z rodzin wielodzietnych oraz w jakikolwiek sposób zaniedbane i ubogie. Umożliwia dzieciom zdobywanie wiedzy i nabywanie umiejętności oraz stwarza warunki umożliwiające dzieciom osiągnięcie „gotowości szkolnej”.

Wspomaga rodzinę w jej zadaniach wychowawczych. Ukierunkowane jest na dziecko, jego potrzeby, umożliwia mu wszechstronny rozwój osobowości, wdraża w życie grupy społecznej w poczuciu obowiązku, odpowiedzialności i świadomości praw osoby. Organizuje sprawne funkcjonowanie organów przedszkola i zarządzania placówką. Zatrudnia wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Stwarza dzieciom możliwość samorealizacji, pracy z rówieśnikami, kreatywnego myślenia, działania i przeżywania, uczestniczenia w ciekawych zajęciach, poznawania otaczającej rzeczywistości z zachowaniem wartości chrześcijańskich. Umożliwia dzieciom rozwój poczucia tożsamości narodowej, językowej i religijnej.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2024-06-16 19:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Święto archiwistów

Archiwum prywatne

30 września – w dniu wspomnienia św. Hieronima ze Strydonu – polscy archiwiści obchodzą swoje święto. Jak co roku, archiwa państwowe w całej Polsce przygotowują wiele niecodziennych atrakcji dla osób, które tego dnia wezmą udział w Dniu Archiwisty.

Więcej ...

Kijów: rozmowy kard. Parolina z prezydentem Zełenskim

2024-07-23 18:12

fot. X/@ZelenskyyUa

Podczas spotkania w Kijowie z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił konsekwencje rosyjskiej agresji, terroru powietrznego i wyniki szczytu pokojowego - donosi agencja Ukrinform.

Więcej ...

III Narodowa Modlitwa za Ojczyznę w Strachocinie

2024-07-23 10:33
Rzesze wiernych modliły się za Ojczyznę

Sanktuarium w Strachocinie

Rzesze wiernych modliły się za Ojczyznę

Św. Andrzej Bobola – znak prorocki – pod taki hasłem odbywało się sympozjum o św. Andrzeju Boboli – patronie Polski w Strachocinie, następnie 20 lipca odbywała się III Narodowa Modlitwa za Ojczyznę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Kościół

Co się dzieje u ks. Olszewskiego?

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Wiara

Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a wy jesteście...

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Wiadomości

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Historyczna decyzja Watykanu

Wiara

Historyczna decyzja Watykanu

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...

Wiadomości

Kard. Ryś na pogrzebie Jerzego Stuhra: dla mnie został na...