Reklama

Kościół

Przewodniczący KEP złożył gratulacje dla bp Ważnego - nowego ordynariusza sosnowieckiego

2024-06-22 15:40

diecezja.sosnowiec.pl

Zadaniem Twoim Księże Biskupie Arturze jest, by wierni powierzeni Twojej opiece na nowo uwierzyli, że Bóg sprawiedliwie wszystkich obdarza swoimi darami. I nikt w Kościele tej sprawiedliwości nie będzie pozbawiony – napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w liście gratulacyjnym dla bp. Artura Ważnego, nowego ordynariusza sosnowieckiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy pełną treść listu:

Warszawa, dnia 22 czerwca 2024 roku

Ekscelencjo
Czcigodny Biskupie Arturze,

w dniu, gdy w katedrze Sosnowieckiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny celebruje Ksiądz Biskup uroczysty Ingres, pragnę wyrazić moje najserdeczniejsze życzenia. Posługa Biskupa jest posługą bliskości, której uczy nas nieustannie Pan nasz Jezus Chrystus. Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię (Mt 11, 28). Biskup staje się tym, który uobecnia Chrystusa w Kościele. Posługa bliskości ma wiele swoich wymiarów, przypomina nam o tym Ojciec Święty Franciszek, gdy pokazuje pasterza idącego czasem na przedzie owczarni, by wskazać bezpieczną drogę, czasem potrzeba, by pasterz szedł pośród swej owczarni, by ją wspomagać, nie można jednak zapominać, że są momenty, gdy pasterz musi umiejscowić się na końcu swoje owczarni by wierni, którzy odstają lub rezygnują ze wspólnej drogi, poczuli bliskość pasterza. Jest to piękny obraz, który musi stać się żywy we wspólnocie Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeden z przepięknych fresków w katerze sosnowieckiej zawiera napis, że świątynia ta ma być przybytkiem wiary w sprawiedliwość Bożą. Zadaniem Twoim Księże Biskupie Arturze jest, by wierni powierzeni Twojej opiece na nowo uwierzyli, że Bóg sprawiedliwie wszystkich obdarza swoimi darami. I nikt w Kościele tej sprawiedliwości nie będzie pozbawiony.

Reklama

Dostojny Księże Biskupie Arturze, z woli Ojca Świętego Franciszka otrzymałeś zadanie stanięcia na czele owczarni Kościoła Sosnowieckiego. Prowadź ją z odwagą i ojcowskim sercem, pamiętając, że gdy do zlęknionych uczniów przychodzi Jezus to pierwsze słowa, które wypowiada brzmią „Nie lękajcie się”. Doskonale wiemy, że trzeba się czasem przestraszyć odpowiedzialności, ciężaru, a nawet i goryczy posługi biskupa tak, by wypełniać ją z pokorą, oddaniem i wiernością.

Ufam, że Maryja Pani Jasnogórska, do której tronu wielokrotnie pieszo, Ksiądz Biskup pielgrzymował, wyjedna Waszej Ekscelencji potrzebne łaski do prowadzenia Chrystusowego Kościoła w diecezji Sosnowieckiej. Niech święci patronowie diecezji św. Albert Chmielowski i św. Rafał Kalinowski wstawiają się za Księdzem Biskupem i całym ludem diecezji sosnowieckiej. Z serca błogosławię.

+ Abp Tadeusz Wojda SAC
Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Podziel się:

Oceń:

+6 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

Więcej ...

Zamiast rządzenia mamy igrzyska

2024-07-20 16:39

PAP/Marcin Obara

Ponad pół roku koalicyjnych rządów dobitnie pokazują, że ekipa obecnie sprawująca władzę nie ma pomysłu na Polskę. Zamiast wdrażania strategicznych programów, mamy niekończące się igrzyska. A nieudolna próba aresztowania posła Marcina Romanowskiego jest tego najlepszym przykładem.

Więcej ...

Kard. Parolin w Odessie: dzielę wasz ból i modlę o sprawiedliwy pokój

2024-07-20 18:08

Grzegorz Gałązka

W drugim dniu swej wizyty na Ukrainie kard. Pietro Parolin odwiedził Odessę, leżącą nad Morzem Czarnym. Watykański sekretarz stanu spotkał się ze wspólnotą rzymskokatolicką, prawosławną i greckokatolicką. Odwiedził także port, o który trwały zaciekłe walki. „Dzielę wasz ból i waszą nadzieję; modlę się o sprawiedliwy pokój” - powiedział najbliższy współpracownik papieża Franciszka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Wiara

Świadectwo Myrny Nazzour: olej wydzielał się z mojego...

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Wiara

Jaka jest moja reakcja, kiedy doświadczam niepowodzeń i...

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Kościół

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna