Reklama

Pielgrzymka zaufania - do Wiecznego Miasta

Kolejny etap „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię” odbędzie się w Rzymie

Stolica Włoch czeka na kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z całego świata. W organizacji 35. Europejskiego Spotkania Młodych, które odbędzie się w dniach 28 grudnia 2012 r. - 2 stycznia 2013 r., pomogą wolontariusze z wielu krajów. Pielgrzymi zostaną ugoszczeni w Rzymie i okolicach przez rodziny - zarówno katolickie, jak i innych Kościołów - oraz przez wspólnoty zakonne.

Dla młodych Polaków udział w kosztach Europejskiego Spotkania Młodych wynosi 55 euro od osoby. Suma ta przeznaczona jest na koszty wyżywienia, przejazdów na miejscu, wynajęcia i wyposażenia miejsc spotkań, a także inne koszty organizacyjne.

Reklama

Celem spotkania w Rzymie będzie modlitwa śpiewem i w ciszy w wielkich bazylikach miasta; podążanie do źródeł wiary i miłości wraz z dziesiątkami tysięcy młodych ludzi z całej Europy i spoza niej; poznanie gościnności rodzin Rzymu i okolic; spotkanie z ludźmi, którzy żyją Ewangelią pośród wyzwań naszych czasów; wyruszenie z pielgrzymką do grobów Apostołów i do katakumb; a przede wszystkim spotkanie z papieżem Benedyktem XVI oraz wspólna modlitwa o pokój na świecie i zaufanie między ludźmi.

Spotkanie rozpocznie się w piątek 28 grudnia. Po przyjęciu w parafiach każdy uczestnik zostanie wysłany do rodziny, która go ugości. Wieczorem uczestnicy pielgrzymki wezmą udział w modlitwie w bazylikach i w kościołach w centrum Rzymu. 29 grudnia w słynnym rzymskim Circo Massimo młodzi pielgrzymować będą do Watykanu przez historyczne centrum miasta. O godz. 18 w Bazylice św. Piotra będą się modlić z papieżem Benedyktem XVI. 30 i 31 grudnia, po Eucharystii w parafiach, młodzi odkrywać będą lokalne wspólnoty. Modlitwa południowa będzie się odbywć w bazylikach i w kościołach w centrum Rzymu (za każdym razem uczestnicy będą modlić się w innej świątyni). Po południu młodzi uczestniczyć będą w spotkaniach tematycznych dotyczących spraw społecznych, wiary i życia wewnętrznego, sztuki (m.in. będzie możliwość odwiedzenia katakumb). Modlitwa wieczorna w tych dniach będzie miała miejsce w bazylikach i w kościołach w centrum miasta.

31 grudnia, po modlitwie wieczornej, młodzi wezmą udział w czuwaniu w intencji pokoju w parafiach goszczących uczestników, a po nim - w „święcie narodów”, w trakcie którego grupy z każdego kraju zaprezentują ojczystą kulturę. W pierwszym dniu Nowego Roku po południu pielgrzymi będą uczestniczyć w spotkaniach w grupach narodowych. Wyjazd uczestników przewidziany jest 2 stycznia od godz. 12 - po modlitwie i pożegnaniu w parafiach.

Pierwsze Europejskie Spotkanie Młodych zostało zorganizowane w 1978 r. Na jego miejsce wybrano Paryż, do którego przybyło ok. 15 tys. młodych ludzi. W kolejnych latach etapami „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię” były m.in.: Barcelona, Rzym, Londyn, Wrocław, Budapeszt, Genewa, Bruksela, Warszawa, Poznań. Pomysłodawcą „pielgrzymek zaufania przez ziemię” był twórca Wspólnoty z Taizé br. Roger. Więcej na: www.taize.fr/pl.

2012-12-17 13:16

Wybrane dla Ciebie

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Więcej ...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

Więcej ...

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku