Reklama

Niedziela Podlaska

„Bez wartości nie będzie kultury”

Ks. Artur Płachno

W pierwszą niedzielę grudnia i Adwentu w Ciechanowcu miało miejsce podsumowanie 32. Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego - Ligawki 2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak przypomniała dyrektor Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, tradycja gry na instrumentach pasterskich, zwanych ligawkami, na pograniczu Podlasia i Mazowsza związana jest z kulturowo z okresem Adwentu. Na długich drewnianych trąbach, których dźwięk niesie się na kilka kilometrów, nawoływano się bowiem na Mszę św. zwaną Roratami, a zwyczaj ten trwał od prawie 200 lat. Jest on obecnie kultywowany m.in. w okolicach Ciechanowca. Ligawka podlaska towarzyszy modlitwie i zadumie adwentowej. Jej dźwięk słyszalny jest podczas Adwentu i przed Pasterką w wielu miejscowościach.

Dyrektor Muzeum Dorota Łapiak przypomniała także, iż wskrzesicielem tradycji adwentowego grania był twórca i wieloletni dyrektor tej placówki Kazimierz Uszyński. On to bowiem odnalazł na strychu jednego z zabudowań starą ligawkę. Zainspirowała go ona do zorganizowania w 1974 r. pierwszego konkursu gry na tym instrumencie. Zgłosiło się na niego wówczas trzech wykonawców. Pragnął on jednak dalej go rozwijać. Jak podkreślono, w czasach komunizmu nie było to łatwe w związku z odniesieniem tych zwyczajów do wartości chrześcijańskich i okresu liturgicznego w Kościele. Z biegiem lat konkurs rozwijał się coraz bardziej. Powiększono go o kategorie także trombitów i bazunów oraz innych instrumentów pasterskich. Zapraszano również zespoły ludowe. Obecność muzyków z różnych krajów sprawiła, że stał się on imprezą światową, dokumentującą związki muzyki ludowej z tradycją chrześcijańską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tegorocznym konkursie uczestniczyło ogółem 163 uczestników, występujących w kategoriach: ligawek, trombitów, bazunów, rogów pasterskich i innych instrumentów pasterskich, reprezentujących: Litwę, Białoruś, Ukrainę, Słowację i różne regiony Polski: Pomorze, Kaszuby, Podlasie, Mazowsze, Wielkopolskę, Lubelszczyznę oraz Beskid Śląski, Beskid Sądecki i Pieniny.

W kościele pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu biskup drohiczyński Antoni Dydycz celebrował Eucharystię, w której wzięli udział uczestnicy konkursu. Przekazali mu oni w darze własnoręcznie wykonaną rzeźbę, przedstawiającą jego patrona św. Antoniego.

Reklama

Ksiądz Biskup homilii powiedział, że tak jak prawda i miłość, również piękno prowadzi do Boga. Mówił, że cywilizacja chrześcijańska daje o sobie znać także przez serca, umysły i wolę. „To dzięki cywilizacji chrześcijańskiej, kontynuował, mamy wiele pieśni, cudowne melodie, a to święto gry na ligawkach ma swoje korzenie w chrześcijańskiej cywilizacji. Pieśń przynależy również do cywilizacji chrześcijańskiej, a melodia jest w nią wkomponowana i dlatego - podkreślił bp Dydycz - tego rodzaju inicjatywy muzyczne zasługują na uwagę. Zawsze bowiem pojawia się coś nowego, co świadczy o stałym rozwoju, dzięki któremu kultura może wzrastać. Bo kultura to nic innego, jak wysiłek człowieka, który w czasie stara się w życie wprowadzić wartości”.

Po Eucharystii w Muzeum Rolnictwa ogłoszono wyniki pracy konkursowego jury, złożonego z muzykologów i etnografów, które dzień wcześniej przesłuchało uczestników. Wręczono dyplomy oraz odbył się koncert laureatów. Ligawki 2012 zakończył występ zespołu folkowego „Chudoba” z Wrocławia. W scenerii zabytkowego drewnianego kościoła, przeniesionego i odrestaurowanego na terenie muzealnym, zaprezentował on pieśni różnych kultur i narodów.

Organizatorem imprezy było Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, którego dyrektor wyraziła podziękowanie za owocną współpracę w tym dziele pracownikom Starostwa Wysokomazowieckiego, ks. kan. Tadeuszowi Kryńskiemu wraz z wikariuszami z parafii pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu oraz Marszałkowi Województwa Podlaskiego i licznym sponsorom. Patronem duchowym tych konkursów od wielu lat jest Biskup Drohiczyński. Patronatem obejmują je też Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewoda Podlaski.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trąby adwentowe w Ciechanowcu

Niedziela podlaska 51/2016, str. 1

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Więcej ...

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

- Gospel jednoczy ludzi, wprowadza w dobry nastrój, a że jest to muzyka związana z Bogiem i modlitwą, to jest dla nas szczególnie bliska – zauważa uczestniczka warsztatów.

Więcej ...

Korea Płd.: 24 proc. wzrost liczby chrztów

2024-04-25 11:02

Adobe Stock

Liczba chrztów w Korei Południowej wzrosła o 24 proc. w ciągu roku, według statystyk opublikowanych 24 kwietnia przez Konferencję Biskupów Katolickich Korei.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...