Reklama

Świat

Ukraina: zmarł metropolita Włodzimierz – zwierzchnik promoskiewskiego Kościoła prawosławnego

pl.wikipedia.org

W wieku niespełna 79 lat zmarł w Kijowie 5 lipca o godz. 5.50 nad ranem czasu miejscowego metropolita kijowski i całej Ukrainy Włodzimierz (Sabodan), formalny zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP), związanego z Patriarchatem Moskiewskim. W ostatnich miesiącach, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, nie pełnił już swej funkcji, zachował jednak tytuł głowy Kościoła i tak jest przedstawiany w doniesieniach prasowych o jego śmierci.

Święty Synod UKP postanowił, że zmarły metropolita zostanie pochowany na terenie Ławry Kijowsko-Pieczerskiej, ale zarówno dzień pogrzebu, jak i dokładne miejsce jego pochówku zostaną podane w terminie późniejszym. Synod ustali również datę zwołania Soboru Biskupów UKP w celu wybrania nowego zwierzchnika tego Kościoła.

Na wieść o zgonie metropolity premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wydał oświadczenie, w którym wyraził episkopatowi, duchowieństwu i wiernym UKP współczucie i żal z tego powodu. Podkreślił, że wraz ze śmiercią Włodzimierza „Kościół i naród stracili mądrego przewodnika, uznanego teologa, duszpasterza, który dla wielu był odzwierciedleniem wysokiej duchowości i człowieczeństwa”.

Szef rządu zwrócił ponadto uwagę, że zmarły „szczerze kochał swoją ojczyznę i pragnął jej jedności i rozkwitu”. „Postrzegał Ukrainę jako wolne państwo w europejskiej rodzinie narodów i mężnie przeciwstawiał się zarówno naciskom politycznym, jak i śmiertelnej chorobie” – napisał Jaceniuk. Dodał, że metropolita Włodzimierz „pozostawił po sobie setki uczniów i liczne świątynie, szkoły duchowne, klasztory i dobrą pamięć u milionów Ukraińców”.

Reklama

Depesze kondolencyjne do kierownictwa UKP przesłali też m.in. patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl, głowa niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego patriarcha Filaret oraz zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk.

Metropolita Włodzimierz (w świecie Wiktor Sabodan) urodził się w chłopskiej rodzinie 23 listopada 1935 we wsi Markowce w obwodzie chmielnickim na Ukrainie. Kształcił się w seminarium duchownym w Odessie (1954-58) i w Akademii Duchownej w ówczesnym Leningradzie (1958-62), po czym wykładał w swym dawnym seminarium odeskim, będąc jednocześnie sekretarzem miejscowego zarządu eparchialnego (diecezjalnego). 15 czerwca 1962 przyjął święcenia kapłańskie, a 26 sierpnia tegoż roku został mnichem. W 1965 ukończył Moskiewską Akademię Duchowną i odtąd zaczął robić szybką karierę w Rosyjskim Kościele Prawosławnym (RKP).

Był m.in. wiceszefem Rosyjskiej Misji Duchownej w Jerozolimie; 23 czerwca 1966 został mianowany biskupem zwienigorodzkim, wikariuszem (biskupem pomocniczym) eparchii moskiewskiej i stałym przedstawicielem RKP w Światowej Radzie Kościołów. Sakrę przyjął 9 lipca tegoż roku. Od 28 listopada 1968, gdy został biskupem perejasławsko-chmielnickim na Ukrainie, do końca życia pełnił różne stanowiska jako biskup eparchialny. 9 września 1973 otrzymał godność arcybiskupa, a 16 lipca 1982 – metropolity. W latach 1982-84 był metropolitą rostowskim i nowoczerkaskim w Rosji i w tym charakterze odwiedził w 1983 Polskę, uczestnicząc w międzynarodowej konferencji pokojowej w Warszawie. 28 marca 1984 metropolita Włodzimierz został patriarszym egzarchą Europy Zachodniej, to znaczy głową wszystkich parafii i eparchii należących do RKP na tym terenie.

Reklama

Po rozpadzie ZSRR i powstaniu niepodległej Ukrainy pod koniec 1991 wyłonił się problem utworzenia narodowego Kościoła prawosławnego, niezależnego od Moskwy. Z powodu zażartych dyskusji i sporów na tym tle, powstały w tym kraju trzy niezależne od siebie jurysdykcje kościelne, z których tylko jedna – związana z Patriarchatem Moskiewskim – jest uznawana na świecie za kanoniczną. I właśnie na czele tej wspólnoty, pod nazwą Ukraiński Kościół Prawosławny, stanął 27 maja 1992 metropolita Włodzimierz z tytułem metropolity kijowskiego i całej Ukrainy. Stanowisko to piastował do końca życia, chociaż w ostatnich latach ciężko chorował i coraz trudniej było mu kierować Kościołem. 24 lutego br. już formalnie Synod UKP pozbawił go władzy, przekazując ją metropolicie czerniowieckiemu i bukowińskiemu Onufremu, który jednak nie został pełnoprawnym zwierzchnikiem, lecz pełniącym obowiązki głowy Kościoła (locum tenens; strażnik Tronu Metropolitalnego). Włodzimierzowi przyznano godność honorowego zwierzchnika UKP.

18 lutego 2008 Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie nadała metropolicie tytuł doktora honoris causa.

2014-07-05 15:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: zmarł kard. Serafim Fernandes de Araújo

L.C.Nottaasen / Foter.com / CC BY

W wieku 95 lat zmarł 8 października brazylijski kardynał Serafim Fernandes de Araújo, emerytowany metropolita Belo Horizonte.

Więcej ...

Po co chodzić do kościoła, skoro Bóg jest wszędzie?

2020-07-08 08:40

Niedziela Ogólnopolska 28/2020, str. VII

Adobe Stock

Więcej ...

Andrzej Duda: gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku

2020-07-12 21:14

PAP/Leszek Szymański

Gratuluję Rafałowi Trzaskowskiemu jego wyniku, dziękuję jego wyborcom za to, że wzięli udział w wyborach - powiedział w niedzielę po podaniu sondażowych wyników II tury wyborów Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Wiadomości

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Nierozważny Siewca?

Wiara

Nierozważny Siewca?

Jak hojny jest Bóg!

Duchowość

Jak hojny jest Bóg!

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...