Reklama

Roman Czyrka

Zainaugurowano zajęcia Letniej Szkoły języka i kultury polskiej na KUL

2014-07-07 11:53

mt / Lublin / KAI

Narzekają na naszą gramatykę, ale chwalą gościnność i życzliwość, przyjeżdżają z całego świata, by uczyć się języka polskiego i poznawać naszą kulturę. Dziś, po raz 41. na Katolicki, Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zainaugurowano zajęcia w Szkole Letniej w ramach Szkoły Języka i Kultury Polskiej. WE zajęciach, które potrwają do końca sierpnia weźmie udział ok 130 osób z 22 krajów świata.

Wśród słuchaczy będą między innymi osoby z prestiżowych amerykańskich i europejskich środowisk akademickich, takich jak Columbia University, Harvard University, Oxford University czy The University of North Carolina.

Zazwyczaj około 20 proc. uczestników corocznych zajęć ma polskie pochodzenie. Pozostali to osoby zainteresowane naszą kulturą i językiem, studenci slawistyki, stosunków międzynarodowych czy politologii. – Bardzo często są to doktoranci, którym kurs przydaje się do rozprawy doktorskiej - podkreśla Cezary Ruta, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej.

W tym roku słuchaczami Szkoły są osoby głównie ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i różnych krajów Europy Zachodniej, ale także z Japonii, Tajlandii a nawet Boliwii.

Reklama

Słuchacze wybierają kursy trwające od 2 do 8 tygodni o różnych stopniach intensywności - od 5 do 8 godzin dziennie. Prowadzący zajęcia to profesorowie KUL i innych uniwersytetów, nie tylko polskich.

Poza tradycyjnymi zajęciami uczestnicy mogą wziąć udział w zajęciach, w czasie których poznają nie tylko język, ale także kulturę polską. Jak informuje dyrektor Szkoły, wśród tegorocznych zajęć znajdują się między innymi wykłady dotyczące historii Polski, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, literatury polskiej, muzyki czy filmu. W programie znalazły się także kursy tańca oraz spotkania ze sztuką ludową.

- W weekendy goście KUL mają okazję zobaczyć piękno naszego kraju. Zaplanowane jest zwiedzanie i Lublina oraz wycieczki do Krakowa, Warszawy, Sandomierza, Zamościa i Kozłówka – dodaje Cezary Ruta.

Tegoroczna edycja kursów jest już czterdziestą pierwszą. Każdego roku w programach letnich i całorocznych Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL bierze udział około 200 osób głównie z USA i Zachodniej Europy. Dla wielu z nich pobyt w Lublinie na KUL jest pierwszym zetknięciem z Polską. Uczestnicy bardzo często wracają do Polski w następnych latach, rozwijając kontakty zawodowe, naukowe i towarzyskie.

Tagi:
nauka

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Moc słowa

Moc słowa

Prezentacja nr 42/2019

Prezentacja nr 42/2019

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Pogrzeb prof. Jana Szyszko

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Dzień Papieski na Jasnej Górze

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem