Reklama

Roman Czyrka

Zainaugurowano zajęcia Letniej Szkoły języka i kultury polskiej na KUL

2014-07-07 11:53

mt / Lublin / KAI

Narzekają na naszą gramatykę, ale chwalą gościnność i życzliwość, przyjeżdżają z całego świata, by uczyć się języka polskiego i poznawać naszą kulturę. Dziś, po raz 41. na Katolicki, Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zainaugurowano zajęcia w Szkole Letniej w ramach Szkoły Języka i Kultury Polskiej. WE zajęciach, które potrwają do końca sierpnia weźmie udział ok 130 osób z 22 krajów świata.

Wśród słuchaczy będą między innymi osoby z prestiżowych amerykańskich i europejskich środowisk akademickich, takich jak Columbia University, Harvard University, Oxford University czy The University of North Carolina.

Zazwyczaj około 20 proc. uczestników corocznych zajęć ma polskie pochodzenie. Pozostali to osoby zainteresowane naszą kulturą i językiem, studenci slawistyki, stosunków międzynarodowych czy politologii. – Bardzo często są to doktoranci, którym kurs przydaje się do rozprawy doktorskiej - podkreśla Cezary Ruta, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej.

W tym roku słuchaczami Szkoły są osoby głównie ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i różnych krajów Europy Zachodniej, ale także z Japonii, Tajlandii a nawet Boliwii.

Reklama

Słuchacze wybierają kursy trwające od 2 do 8 tygodni o różnych stopniach intensywności - od 5 do 8 godzin dziennie. Prowadzący zajęcia to profesorowie KUL i innych uniwersytetów, nie tylko polskich.

Poza tradycyjnymi zajęciami uczestnicy mogą wziąć udział w zajęciach, w czasie których poznają nie tylko język, ale także kulturę polską. Jak informuje dyrektor Szkoły, wśród tegorocznych zajęć znajdują się między innymi wykłady dotyczące historii Polski, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, literatury polskiej, muzyki czy filmu. W programie znalazły się także kursy tańca oraz spotkania ze sztuką ludową.

- W weekendy goście KUL mają okazję zobaczyć piękno naszego kraju. Zaplanowane jest zwiedzanie i Lublina oraz wycieczki do Krakowa, Warszawy, Sandomierza, Zamościa i Kozłówka – dodaje Cezary Ruta.

Tegoroczna edycja kursów jest już czterdziestą pierwszą. Każdego roku w programach letnich i całorocznych Szkoły Języka i Kultury Polskiej KUL bierze udział około 200 osób głównie z USA i Zachodniej Europy. Dla wielu z nich pobyt w Lublinie na KUL jest pierwszym zetknięciem z Polską. Uczestnicy bardzo często wracają do Polski w następnych latach, rozwijając kontakty zawodowe, naukowe i towarzyskie.

Tagi:
nauka

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitewna obrona Jasnej Góry

Modlitewna obrona Jasnej Góry

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Bezdomni pod opieką

Bezdomni pod opieką

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd nr 24/2019

Przegląd nr 24/2019

Idziemy z Jezusem?

Idziemy z Jezusem?

Nowy rektor toruńskiego seminarium

Nowy rektor toruńskiego seminarium

Marsz równości nie zakłócił pielgrzymki

Marsz równości nie zakłócił pielgrzymki

Przeciwnicy II Marszu Równości „Częstochowa tęczy nie chowa!”

Przeciwnicy II Marszu Równości „Częstochowa tęczy nie chowa!”

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem