Towarzystwo Opieki na Starym Cmentarzem odnawia kolejny zabytkowy nagrobek na tej najstarszej łódzkiej nekropolii.
Dzięki funduszom zebranym podczas 29. kwesty na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi, jaka odbywała się na przełomie października i listopada ub.r oraz dotacji Miasta Łodzi, zdecydowano się na odrestaurowanie zniszczonego pomnika Iry Aldridge. Był to pierwszy czarnoskóry, wybitny XIX-wieczny aktor, tragik szekspirowski, który przyjechał do Łodzi na międzynarodowe tournée i tutaj niestety zmarł. - To postać znana nie tylko w Łodzi, a w amerykańskich kręgach teatralnych niezwykle ceniona. Jest m.in. patronem 70 teatrów w Stanach Zjednoczonych, ulic, a jego portret znajduje się w amerykańskiej Galerii Narodowej w Waszyngtonie. Jego tablica widnieje też przy ulicy Piotrkowskiej 175 w pobliżu miejsca, w którym w XIX w. znajdował się zajazd i teatr „Paradyż”, gdzie miał zagrać Ira Aldridge. Nasza współpraca z Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem pozwoli na przywrócenie piękna kolejnego obiektu i kontynuowanie budowania tożsamości naszego miasta - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Pogrzeb Iry Aldridge`a był wielkim wydarzeniem w Łodzi. Na czele konduktu żałobnego szedł ówczesny prezydent Łodzi Edmund Pohlens. Portret Iry Aldridge`a znajduje się w National Gallery of Art w Waszyngtonie. Brakuje tam jedynie wspomnienia, że jego nagrobek znajduje się właśnie w Łodzi i mam nadzieję, że także dzięki naszemu odnowieniu pomnika, uda się dotrzeć z tą informacją. Tym bardziej, że środowiska amerykańskie, gdy dowiedziały się, że będziemy realizować taki projekt żywo zainteresowały się tematem - mówi Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi.
Nagrobek Iry Aldridge`a znajduje się na części ewangelicko- augsburskiego Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej 43. Po raz pierwszy został odnowiony w 1890 roku, a ostatni raz, także z pieniędzy kwesty na rzecz ratowania zabytków najstarszej łódzkiej nekropolii, 25 lat temu zrobił to ówczesny Miejski Konserwator Zabytków. Szacowany koszt inwestycji to około 30 tysięcy złotych.
W tym roku odbędzie się jubileuszowa, 30. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi. Do tej pory z miejskiej puli odnowione zostały: nagrobek małżeństwa Piotrowiczów, nagrobek dr Artura Starzyńskiego, wyremontowano skrzydła na nagrobku kpt. Stefana Pogonowskiego i pomniki: Józefa Wolczyńskiego, Franciszka Pruskiego oraz Stanisława Wolskiego i Mieczysława Machnika, Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego, Stefana Rogowicza i Bolesława Grzybowskiego.
W ubiegłym roku miasto wespół z Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem oraz Kurią Archidiecezji Łódzkiej w związku z 600. rocznicą nadania praw miejskich Łodzi postawiło „Pomnik Pamięci Łodzian”.