Reklama

Prosto i jasno

Człowiek, który wystraszył „elity”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otrzymałem niewielką książkę o abp. Stanisławie Wielgusie, której autorem jest absolwent Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - Michał Kramek. Jej tytuł mówi sam za siebie: „Człowiek, który wystraszył «elity»”. Ten zdolny, młody autor pokusił się o napisanie krótkiego traktatu o filozofii i umysłowości jednego z najwybitniejszych polskich hierarchów, którego niesprawiedliwie posądzono o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa PRL, co spowodowało, że ks. Stanisław Wielgus zrzekł się urzędu arcybiskupa warszawskiego.

Jak pisze we wstępie poseł Andrzej Jaworski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski, publikacja ta jest skromną formą zadośćuczynienia za krzywdę, jaka spotkała czcigodnego arcybiskupa, odważnego męża Kościoła, który nie szukał sposobów na przypodobanie się mediom, ale zawsze starał się wskazywać kierunek myślenia i działania wiernego Bogu i Ojczyźnie. Także prof. Hieronim Mykietiuk, fizyk atomowy, w posłowiu dodaje, że abp Wielgus to prawdziwy świadek wiary, „postać formatu nie tylko polskiego czy europejskiego, lecz formatu światowego. Wspaniale łączy naukę z wiarą, ukazuje istnienie Boga, szeroko i dogłębnie wykorzystując osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin nauki. Ma bardzo dobre rozeznanie również w sensie społecznym i politycznym”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O krzywdzie, jaka spotkała w 2007 r. abp. Wielgusa, pisałem kilkakrotnie na łamach „Niedzieli”, dlatego w niniejszym tekście chciałbym jedynie zająć się książeczką Michała Kramka, która jest równocześnie jego pracą licencjacką, pisaną pod kierunkiem prof. Ryszarda Michalskiego na temat: „Humanizm chrześcijański w nauczaniu abp. S. Wielgusa”. Pierwsza część traktuje o osobowym bycie człowieka. Nie trzeba dodawać, że różne poglądy i wizje na temat tego: kim jest człowiek, doprowadziły do powstania wielu zbrodniczych ideologii. Działo się tak zawsze, kiedy kwestionując istnienie Boga, tym samym „gaszono” jego odblask w człowieku. Jak pisze abp Wielgus, jeśli „zakwestionuje się istotę człowieczeństwa, wówczas człowiek, odarty ze swojej, w Bogu zakorzenionej, godności dziecka Bożego, pozostaje tylko zwierzęciem, którym można dowolnie dysponować”. Zdaniem Księdza Arcybiskupa, wszelkie bunty, rewolucje były wynikiem źle pojmowanej koncepcji człowieka. Oderwanie człowieka od Boga prowadzi do nihilizmu. Ludzie, którzy wyrzucili Boga ze swego życia, sami czynią się bogami, sami rozstrzygają, co jest dobre, a co złe.

Reklama

Bardzo ciekawe są na kanwie myśli abp. Wielgusa rozważania o wolności i odpowiedzialności człowieka. W chrześcijańskim rozumieniu wolności człowiek jest wolny, lecz granicą jego wolności nie jest wolność lub krzywda drugiego człowieka - jak głosi liberalizm, lecz granicą tą są Boże przykazania. Prawdziwa wolność wymaga ładu moralnego, ładu w sferze wartości, ładu prawdy i dobra.

Część druga książki jest poświęcona pojęciom: „ojczyzna”, „naród”, „rodzina” i „nauka”, a więc tematom szczególnie bliskim nauczaniu abp. Wielgusa. Czytamy m.in., że naród, jako dobro najwyższe, nie może być okłamywany, wyzyskiwany i niszczony fizycznie i moralnie. Na narodzie nie można przeprowadzać eksperymentów - czy to ekonomicznych, czy ideologicznych, jeśli skutków tych działań nie da się do końca przewidzieć. Nie wolno narodu dzielić, ateizować, pozbawiać dumy narodowej, gdyż właścicielem jedynym narodu jest Bóg.

Michał Kramek przypomina, że w 1999 r. abp Wielgus porównał obecne czasy do Polski szlacheckiej, w której panowały anarchia, pijaństwo, egoizm, awanturnictwo, brak poszanowania prawa i państwa. Nie kierowano się wówczas kategoriami dobra wspólnego, a głupotą. W dzisiejszej Polsce da się zaobserwować podobne zjawiska: brak jest poszanowania państwa i prawa, panują korupcja, alkoholizm, deprawacja moralna oraz - tak jak w Polsce szlacheckiej - wielu polityków kieruje się wyłącznie dobrem prywatnym bądź interesem swojej partii, a nie dobrem wspólnym.

Reklama

Trzecia część książki traktuje o nowych ideologiach zła, które niszczą człowieka. Opierają się głównie na fałszywej antropologii. Wykorzystują wpływy polityczne, finansowe, oraz potężne i bardzo skuteczne w swoim działaniu liberalne media. Analizie poddano zjawiska postmodernizmu, sekularyzmu, laicyzmu, liberalnej demokracji, źle rozumianej tolerancji itp. Ksiądz Arcybiskup, opisując dzisiejszy świat, pełen duchowych zagrożeń dla człowieka i rodziny, jednocześnie ostrzega, że wolność bez Boga prowadzi do deformacji sumienia, którego funkcje, z jednej strony przejmują mass media, a z drugiej - ludzie u władzy. Kiedy sumienie zostanie w ten sposób stłumione, nie może dziwić fakt, że ludzie nie rozróżniają dobra od zła.

Książka, o której mowa, jest skromnym darem autora z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa abp. Stanisława Wielgusa, jednego z tych hierarchów, który ucząc rozumienia świata, demaskuje współczesne kłamstwa. Wydawcą publikacji jest Introligatornia Mirex. Dla zainteresowanych podaję numer telefonu: 791-835-991.

* * *

Czesław Ryszka
Pisarz i polityk, publicysta „Niedzieli”, poseł AWS w latach 1997 - 2001, w latach 2005-2011 senator RP;
www.ryszka.com

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2013-01-29 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Śmiech i złość” Jana Pietrzaka „służy cnocie i piętnuje występek”

Trafiła na półki księgarskie książka o niezwykłej wartości, a jej autorem jest jeden z największych satyryków ostatnich dekad, człowiek, którego patriotyczna pieśń stoi w szeregu z najbardziej wybitnymi hymnami i pieśniami polskimi, wreszcie artysta, tyleż dowcipny, co błyskotliwy. Mowa oczywiście o Janie Pietrzaku, którego zbiór felietonów pt. „Śmiech i złość” nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazał się właśnie na polskim rynku.

Więcej ...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Więcej ...

W. Brytania: ani Izrael, ani Iran nie chcą wojny, ale łatwo o coś, co ją wywoła

2024-04-20 09:58

Karol Porwich/Niedziela

Ani Izrael, ani Iran nie są teraz zainteresowane eskalacją konfliktu, co nie znaczy, że go nie będzie w przyszłości, bo pierwsza wymiana ciosów już nastąpiła, a w takiej sytuacji bardzo łatwo o błędną kalkulację – mówi PAP dr Ahron Bregman z Departamentu Studiów nad Wojną w King's College London.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous