Reklama

„Wiara z twarzą i twarz z wiarą”

Niedziela Ogólnopolska 6/2013, str. 27

Biuro prasowe Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze zakończyła 31 stycznia trzydniowe rekolekcje dla dyrektorów katolickich stacji radiowych z całej Polski. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo - metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, która w tym dniu również miała na Jasnej Górze swoje spotkanie. Oba gremia spotkały się razem w Starej Bibliotece Jasnogórskiej, z której zasobami zapoznał ludzi mediów o. Kamil Szustak OSPPE. Pierwsze rekolekcje dyrektorów rozgłośni katolickich odbywały się pod hasłem: „Wiara z twarzą i twarz z wiarą”. Uczestniczyły w nich rozgłośnie niezrzeszone w żadnej sieci medialnej.

W rekolekcjach wzięli udział m.in. ks. Leszek Gęsiak SJ, dyrektor sekcji polskiej Radia Watykańskiego. - Perspektywa, z której my patrzymy na Kościół, jest nieco inna, ponieważ Radio Watykańskie jest podmiotem innego kraju, ale co najważniejsze - mówimy o tym samym Kościele, o tej samej ewangelizacji i o niezwykle ważnej w dzisiejszym świecie informacji i ewangelizacji poprzez media. Radio jest tym szczególnym miejscem, gdzie można bardzo praktycznie realizować to, co dziś nazywamy nową ewangelizacją w Kościele - podkreślił ks. Leszek Gęsiak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z ramienia Radia Maryja w rekolekcjach wziął udział o. Zdzisław Klafka CSRS, który w rozmowie z Radiem Fiat zaznaczał, że czas rekolekcji pokazał, jak ważne są więzi między kapłanami, którzy pełnią funkcje dyrektorów stacji katolickich. - Im głębsze i bogatsze są nasze relacje, tym później nasza współpraca układa się zdecydowanie lepiej. Dzięki dobrym relacjom możemy się później dzielić nawet konkretnym wypracowanym materiałem.

Podsumowując rekolekcje, ks. Grzegorz Walkiewicz, dyrektor Radia Warszawa, podkreślał, że jest kilka bardzo ważnych i ciekawych wniosków. - To przede wszystkim wnioski dotyczące współpracy i wymiany programowej, ale podczas tego spotkania zauważyłem, że każda z naszych rozgłośni w jakiś sposób tworzy radio społecznościowe, czyli radio, które jest otwarte na ludzi, radio, które tych ludzi integruje.

Reklama

- Te rekolekcje w Częstochowie przerosły wszelkie moje oczekiwania, m.in. dlatego, że wzięło w nich udział tak wielu dyrektorów i nie tylko, bo z wielu stacji przyjechały liczniejsze reprezentacje - zaznaczył ks. Sławomir Kapitan, dyrektor Radia Podlasie. - Dla nas, kapłanów, czymś niezwykle ważnym jest możliwość wspólnego przeżywania rekolekcji. Bardzo głębokie było też słowo, które zostało na te rekolekcje przygotowane. To, co najbardziej mnie urzekło, to widok niezwykłej wręcz pasji radiowca w oczach każdego z dyrektorów. Jeśli z kolei mowa o jedności, to jest jedność w dążeniu do celu, bo choć środki i sposoby mamy różne, to cel jest jeden - podsumował ks. Kapitan.

Bp Adam Lepa, członek Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu, w rozmowie z Radiem Fiat podkreślił, że dziś bardzo potrzebna jest jedność katolickich mediów. - W tych najważniejszych sprawach musimy być zgodni, musimy być razem, bo tylko wtedy możemy mówić jednym głosem, a pamiętajmy, że jeśli mówimy jednym głosem, wówczas to, co mówimy, jest bardzo skuteczne. (...) ważne jest, aby media były m.in. miejscem dawania świadectwa czy miejscem głoszenia katechezy, bo wówczas ich siła zdecydowania wzrasta.

Jak podkreślił ks. Piotr Zaborski, dyrektor Radia Fiat i organizator rekolekcji, ciekawe i ważne było to, że uczestniczący w rekolekcjach dyrektorzy potrafili razem rozmawiać o sprawach trudnych, wspólnie się modlić, stanąć naprzeciw siebie, aby głosić nauki rekolekcyjne. - To był czas wyciszenia, adoracji i modlitwy, ale też czas na zacieśnianie więzi przyjacielskich, bo choć w niejednym przypadku widzimy się zaledwie po raz drugi czy trzeci, to odnosimy wrażenie, jakbyśmy się znali całe życie, dlatego to spotkanie było potrzebne i dobrze, że było w Częstochowie - zaznaczył ks. Zaborski. To spotkanie miało charakter ekspiacyjny, także to nasze stanięcie przed Obrazem Matki Bożej i modlitwa wynagrodzenia, przebłagania za profanację, którą odmówił abp Wacław Depo razem z nami i w naszym imieniu, niech to będzie dobry znak, bo chcemy się jednoczyć w dziele nowej ewangelizacji - podsumował dyrektor Radia Fiat.

Reklama

W rekolekcjach brały udział: Radio Warszawa, Katolickie Radio Podlasie, Katolickie Radio Ciechanów, Radio Niepokalanów, Radio Wiktoria, Radio Nadzieja, Katolickie Radio Płock, Radio Er, Katolickie Radio Zamość, Radio RDN Małopolska, Radio Głos, Radio Via, Radio Rodzina, Radio Fara, Radio Anioł Beskidów, Radio Watykańskie, które jest gościem w osobie ks. Leszka Gęsiaka, dyrektora sekcji polskiej, Radio Fiat, Radio Jasna Góra i Radio Maryja.



PS
Redakcja zachęca do zapoznania się z zamieszczanymi na łamach „Niedzieli” tekstami prezentującymi rozgłośnie katolickie. Do tej pory ukazało się kilka wywiadów z dyrektorami diecezjalnych rozgłośni katolickich. Niektórzy z nich mieli okazję spotkać się z „Niedzielą” dwa lata temu podczas pielgrzymki redakcji i czytelników na Jasną Górę. Przybyli wtedy na zaproszenie ks. inf. Ireneusza Skubisia. W następnym numerze „Niedzieli” wydrukujemy rozmowę z prezesem parafialnego Radia Ain Karim w Skomielnej Czarnej. Zapraszamy do lektury.
Redakcja „Niedzieli”

Podziel się:

Oceń:

0 0
2013-02-04 12:37

Wybrane dla Ciebie

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 44-51.

Więcej ...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary Samulowskiej

2024-04-15 17:27
Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Archidiecezja warmińska zakończyła diecezjalny etap procesu o cud za wstawiennictwem Sługi Bożej siostry Barbary Samulowskiej – wizjonerki z Gietrzwałdu – poinformował PAP rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. dr Marcin Sawicki.

Więcej ...

Franciszek oddał hołd Piusowi X - papieżowi pokoju

2024-04-17 16:16

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek czuje się blisko związany ze swoim poprzednikiem św. Piusem X, który rządził Kościołem w latach 1903-1914, w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju. Napisał o tym w przedmowie do książki opublikowanej w środę przez włoską oficynę Edizioni Kappadue. Jednocześnie Franciszek zaznaczył, że papież Sarto "nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła". Zdaniem Ojca Świętego Pius X był "papieżem dla wszystkich".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Wiara

Jak wygląda moja wiara Jezusowi?

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Św. Katarzyna Tekakwitha

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna Tekakwitha

Wpłynęła kara TVN za

Kościół

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...