Reklama

Niezwykła pamiątka wyboru papieża Franciszka

Książka „Pamiętnik konklawe 2013” jest oryginalnie pomyślana, frapująco napisana i jakże pięknie wydana. Tu i ówdzie opublikowano naprędce niewielkie książeczki na temat Ojca Świętego Franciszka, bez żadnej dbałości edytorskiej; byle coś zarobić… Omawiana pozycja różni się nie tylko wysoką jakością tekstu i obrazu, ale i bogactwem treści. Już sam wybór pamiętnikarskiej formy narracji jest oryginalny. Powstała książka dokumentalna i osobista zarazem, bardzo wzruszająca, pełna bystrych obserwacji, wzbogacona wypowiedziami wielu wybitnych ludzi, którzy przebywali wówczas w Wiecznym Mieście.

Śledzimy dzień po dniu przebieg przełomowych wydarzeń - ostatnich spotkań z udziałem Benedykta XVI, okresu „sede vacante”, przygotowań do konklawe, pierwszych wystąpień Franciszka od „habemus papam”, poprzez Mszę św. inauguracyjną aż po uroczystości Niedzieli Palmowej. Postać nowego papieża pojawia się z zachowaniem klasycznych reguł dramaturgicznych. Poznajemy go już co prawda na samym początku, jak żegna odchodzącego Benedykta XVI, ale jeszcze nie wiemy, że będzie nowym Pontifexem. Obserwujemy wielkie ożywienie wokół konklawe, polowanie dziennikarzy na tzw. faworytów, a tymczasem przez Plac św. Piotra idzie sobie samotnie skromny duchowny, trudno poznać, że kardynał, a co dopiero przyszły papież. A jednak! Młodemu fotografowi Michałowi Klagowi (znamy go np. z „Ojczyzny ocalonej”) udało się „trafić” kard. Bergoglio jeszcze w paru innych sytuacjach.

„Potrzebowałem trochę czasu, by lepiej zrozumieć Watykan, by móc z samego centrum wydarzeń dzielić się wiadomościami odbiegającymi od codziennego, uproszczonego serwisu prasowego” - pisze młody autor Adam Sosnowski (nie mylić z ojcem - Leszkiem). Faktycznie zadziwia głębia refleksji i spostrzeżeń młodego człowieka. Budująca jest prezentowana wiedza i orientacja w życiu Kościoła powszechnego - rzecz niezbyt typowa dla najnowszej generacji piszących, także tych z prawej strony.

Reklama

Cel tej opowieści jest jasny: ponowne przeżywanie, wspominanie i upamiętnianie historycznych dla Kościoła, chrześcijan i całego świata dni. I choć nie wątpię, że miliony ludzi śledziły za pomocą telewizji, gazet czy internetu przebieg owych dni, to być może nieraz odbywało się to w przelocie, powierzchownie i bez chrześcijańskiej perspektywy, bo o to trudno we współczesnych mass mediach. Ta książka, jako świadectwo historycznych wydarzeń, będzie funkcjonować jeszcze długie lata.

Eseistyczno-pamiętnikarski zapis jest bogato ilustrowany znakomitymi fotografiami - prawie 200 niepowtarzalnych zdjęć! One też oddają niepowtarzalne emocje, które towarzyszyły nieoczekiwanej rezygnacji Benedykta XVI, wyborowi nowego papieża Franciszka i pierwszym dniom jego pontyfikatu. Akredytowani przy Stolicy Apostolskiej młodzi autorzy znaleźli się w gronie wybranych, którzy mieli dostęp niemal wszędzie.

W „Pamiętniku konklawe 2013” znajdziemy pięknie nakreśloną sylwetkę nowego papieża, w tym jego zdjęcia także z czasów, gdy był księdzem, biskupem, a potem metropolitą Buenos Aires, ze spotkań z Janem Pawłem II oraz z Benedyktem XVI. Książka zawiera ponadto ostatnie przemówienia Benedykta XVI i pierwsze homilie papieża Franciszka.

„Pamiętnik konklawe 2013”, Adam Sosnowski, zdjęcia Michał Klag, wydawnictwo Biały Kruk, 200 str., format albumowy, 20,5x26 cm, papier kredowy, oprawa twarda lakierowana, obwoluta.

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, to zachęcamy do zamówienia bogato ilustrowanej książki w formacie albumowym „Pamiętnik konklawe 2013” bezpośrednio w Białym Kruku. Przy zamówieniu 1 egz. otrzymasz 10 proc. rabatu, a przy zamówieniu 2 i więcej egz. - aż 15 proc. rabatu i piękny album w dużym formacie (180 str., 240 zdjęć, 24x30 cm, papier kredowy matowy, twarda lakierowana oprawa) „Z serca błogosławię” za jedyne 9 zł zamiast ceny detalicznej 81 zł, w dowolnej liczbie - do wyczerpania nakładu. Album ten stanowi piękną pamiątkę i przedstawia unikatowy zapis jedynej pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do naszej Ojczyzny. Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-19. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub e-mail: dystrybucja@bialykruk.pl. Przy zamówieniu powyżej 120 zł koszty wysyłki (12 zł) ponosi wydawnictwo.

2013-04-03 07:24

Wybrane dla Ciebie

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Kościół

Kraków: ruszyły przygotowania do procesu beatyfikacyjnego...

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki...

Zdrowie

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...