Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Sakrament z papieskim akcentem

Relikwie zainstalowano w relikwiarzu w kształcie herbu Jana Pawła II

PB

Relikwie zainstalowano w relikwiarzu w kształcie herbu Jana Pawła II

Biskup w homilii wprowadził uczestników uroczystości w duchowy klimat Triduum Paschalnego, sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej i istoty kultu relikwii. Zwrócił uwagę, że w mentalności wielu wiernych utrwalił się wzorzec Mistrza dokonującego dzieła zbawienia przez krzyż; tymczasem wyznanie wiary daje nam możliwość spojrzenia z zupełnie innej perspektywy na narzędzie Chrystusowej męki. - Otóż, wszystkie artykuły wiary poprzedzające czas cierpienia, męki i śmierci Jezusa zostały wyrażone w czynnej formie czasownika. Oznacza to, że Jezus Chrystus jest podmiotem tych działań, On je czyni (począł się z Ducha Świętego; narodził się z Maryi Panny, zmartwychwstał dnia trzeciego, wstąpił do nieba i siedzi po prawicy Ojca). Natomiast artykuły wiary dotyczące wydarzeń pasyjnych są wyrażone w biernej formie czasownika (został umęczony, cierniem ukoronowany, ukrzyżowany, pogrzebany). Tego Jezus nie uczynił, ale pozwolił, aby ludzie to uczynili wobec Niego. Ta Jego zgoda jest wyrazem bezgranicznej miłości, bo chciał, aby ludzie zrealizowali to, co wobec Niego zamierzali uczynić. Z miłości przyjął postawę totalnego posłuszeństwa wobec dramatu, który ludzkość Mu zgotowała. Dzieło zbawienia dokonało się zatem przez miłość, a krzyż jest tej miłości znakiem i bezdyskusyjnym dowodem - wyjaśniał bp Greger. Odniósł się on także do radosnego wydarzenia przyjęcia przez parafię relikwii bł. Jana Pawła II.

- Człowiekowi wierzącemu relikwie pozwalają przekroczyć próg świata widzialnego, by dotknąć wieczności. Zmarły uznany przez Kościół za błogosławionego czy świętego przestaje być umarłym. W znaku swoich relikwii żyje on nadal. Zostaje włączony w osobiste życie człowieka, który oczekuje od niego wstawiennictwa, pośrednictwa czy jakiejkolwiek wymiernej pomocy, doczesnej i nadprzyrodzonej - powiedział Biskup. Jego słów, oprócz młodzieży, jej rodziców i gości, wysłuchali pracujący w parafii księża na czele z ks. proboszczem Franciszkiem Kuligą, ks. Andrzejem Lorancem ze Szczyrku, ks. Wiesławem Ostrowskim z Zarzecza i ks. Marcinem Puchałką z Łodygowic Górnych.

Reklama

Materialna pamiątka związana z bł. Janem Pawłem II, jaka trafiła do kościoła św. Michała Archanioła, to fragment papieskiej sutanny, którą Ojciec Święty nosił podczas zamachu 13 maja 1981 r. Do wilkowickiej parafii przekazał ją, wywodzący się z niej ks. Bronisław Jakubiec SDS, prokurator generalny Salwatorianów w Rzymie.

Papieską relikwię zainstalowano w relikwiarzu w kształcie herbu papieskiego. Ta niezwykła pamiątka wyeksponowana została na filarze koło ołtarza poświęconego Sercu Pana Jezusa. Relikwia jest fragmentem większej części sutanny, którą po śmierci Jana Pawła II otrzymał ks. prof. Tadeusz Styczeń SDS, po czym ofiarował dla Domu Generalnego Salwatorianów w Rzymie.

2013-04-05 14:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek bierzmował chłopca ciężko chorego na raka

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek udzielił sakramentu bierzmowania ciężko choremu chłopcu. Ojciec Święty bierzmował w sobotę 16-letniego Giuseppe Chiolo z Sycylii na Placu św. Piotra po nadzwyczajnej jubileuszowej audiencji ogólnej - poinformował watykański dziennik "L´Osservatore Romano".

Więcej ...

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55
Abp Tomasz Grysa

BPJG

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Więcej ...

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu