Reklama

Niedziela Lubelska

W Kościele jest wielu ubogich

URSZULA BUGLEWICZ: - W II niedzielę wielkanocną przypada święto patronalne Caritas. W tym roku, po raz pierwszy w tym dniu rozpocznie się w Kościele Tydzień Miłosierdzia…

KS. WIESŁAW KOSICKI: - Ten rok jest szczególny, jeśli chodzi o harmonogram wydarzeń związanych z naszą działalnością i z tym, kiedy Caritas przez swoich wolontariuszy chce przypominać wiernym o tym, do czego zachęcał nas bł. Jan Paweł II: do wyobraźni miłosierdzia; do tego, aby w swoich środowiskach dostrzegać osoby potrzebujące, chore, dotknięte cierpieniem. Od nas, ludzi wierzących, zależy na ile - przez podejmowanie różnych działań - uda się ulżyć ich cierpieniu, wesprzeć ich w przeżywaniu trudności. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski w tym roku nastąpiła zmiana w czasie przeżywania Tygodnia Miłosierdzia: z października został on przeniesiony na czas po niedzieli Miłosierdzia Bożego, kiedy przypada święto patronalne Caritas.

- Co na 69. Tydzień Miłosierdzia proponuje lubelska Caritas?

- W te szczególne dni, które będziemy przeżywać pod hasłem „Wiara żywa uczynkami”, chcemy pokazać, jak wiele Caritas jako instytucja Kościoła wnosi w przestrzeń ubogich, jak troszczy się o swoich braci, którzy przeżywają cierpienia związane z biedą materialną, bądź ubóstwem duchowym. Wsłuchując się w słowa papieża Franciszka, który na początku pontyfikatu przypomniał, że w Kościele jest wielu ubogich, którym trzeba przyjść z pomocą, chcemy pochylić się nad problemami współczesnego świata. Przez przygotowane materiały katechetyczne i homiletyczne chcemy dotrzeć do jak najszerszego kręgu odbiorców, informując ich o tym, w jaki sposób mogą wspierać wolontariuszy Caritas z parafialnych i szkolnych oddziałów w ich codziennej pracy.

- Jakie problemy naszego środowiska potrzebują pilnego rozwiązania?

- W najbliższym czasie pomoc chcemy skierować do trzech grup, które w naszym rozeznaniu wymagają natychmiastowych i długofalowych rozwiązań: są to dzieci, niepełnosprawni oraz osoby starsze i chore.
Stała pomoc dzieciom to sztandarowa działalność Caritas, prowadzona w ramach istniejących programów pomocowych, jak: dożywianie dzieci w szkołach, fundusze stypendialne, organizacja wypoczynku zimowego i letniego dla dzieci z najuboższych rodzin, czy dofinansowywanie leczenia i rehabilitacji, często poza granicami naszego kraju. W tym roku, kontynuując podejmowane dotychczas działania, chcemy postawić na różne formy aktywności dzieci i młodzieży jeśli chodzi o wykorzystanie wolnego czasu. Stąd nasza propozycja organizowania różnych spotkań kulturalnych czy warsztatów tematycznych i hobbistycznych. W ramach centrali tworzymy projekt pomocy rodzinom w ich aktywnym spędzaniu wolnego czasu, by umiały go spożytkować na mądrą zabawę i ciekawą edukację. Jeśli zgromadzimy odpowiednie fundusze, zaprosimy dzieci i młodzież, m.in. na zajęcia artystyczne, czy też związane z żeglarstwem, turystyką wędkarską, udzielaniem pierwszej pomocy. Ponieważ dostrzegamy wiele problemów związanych z przemocą wśród dzieci w szkołach i na podwórkach, z pewnością zaproponujemy warsztaty psychologiczne, podczas których nauczymy, jak nie dopuszczać do takich sytuacji oraz jak się bronić.

Reklama

- Kolejne grupy, które zostaną objęte szczególną pomocą Caritas, to niepełnosprawni oraz chorzy…

- We współczesnym świecie coraz wyraźniej widać, że osoby niepełnosprawne spychane są na margines życia społecznego i zawodowego. Przez programy aktywizujące chcemy pomóc im przekroczyć niewidzialne bariery, które nie pozwalają pokonać poczucia odrzucenia. Chcemy pomóc osobom niepełnosprawnym w odbudowaniu poczucia własnej wartości, co z pewnością pomoże im skuteczniej poruszać się na rynku pracy.
Trzecią docelową grupą osób, ku której kierujemy naszą pomoc, są starsi i przewlekle chorzy. Ta przestrzeń osób samotnych, borykających się z niedołężnością, bądź chorobami terminalnymi, stale się powiększa. Równocześnie zauważamy, że coraz więcej osób przeżywa trudności związane z czasem starości i choroby w swoich domach, poza środowiskiem szpitalnym. Dla zdrowych członków rodziny są to sytuacje nowe, w których nie zawsze potrafią się odnaleźć, bo nie są przygotowane do podejmowania profesjonalnej opieki nad swoimi bliskimi. Na tej płaszczyźnie prowadzimy pomoc dwutorowo. Z jednej strony poprzez wypożyczalnię sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego chcemy potrzebującym zapewnić jak najlepsze warunki życia, z drugiej myślimy o ich opiekunach, których chcemy przygotować do podejmowania codziennej pielęgnacji i troski o chorych przez szkolenia i warsztaty. Tworzymy więc projekty nastawione na edukację osób zajmujących się starszymi i chorymi.

- W jaki sposób lubelska Caritas pozyskuje środki na prowadzenie tej działalności?

- Wciąż apelujemy do ludzi dobrej woli, by wspierali nasze akcje - Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czy Chleb Dobroci. Te akcje przynoszą wymierne efekty, jednak nie gwarantują zabezpieczenia wszystkich potrzeb naszych podopiecznych. Chcemy więc przeprowadzić szkolenia wśród osób, które będą profesjonalnie poszukiwać sponsorów i pozyskiwać środki finansowe na realizowane przez nas projekty. Mamy też nadzieję, że mieszkańcy Lubelszczyzny i w tym roku zechcą podzielić się z nami 1% podatku.

2013-04-05 14:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Priorytetem ludzie potrzebujący skutecznej pomocy

Ks. Łukasz Gołębiewski

Ks. Artur Płachno

Ks. Łukasz Gołębiewski

Z ks. Łukaszem Gołębiewskim, dyrektorem Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, rozmawia Edyta Hartman.

Więcej ...

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Więcej ...

MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną

2022-11-30 20:12

PAP/EPA/Georgi Licovski

W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku porażki losy drużyny trenera Czesława Michniewicz zależeć będą od wyniku rozgrywanego równolegle spotkania Meksyku z Arabią Saudyjską.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Św. Andrzej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Apostoł

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...