Reklama

Nikt nie jest w stanie zniszczyć w nas Twojego oblicza, Maryjo!

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W okresie duchowego przygotowania do Świąt Wielkanocnych pielgrzymi odwiedzający Jasną Górę byli zachęcani do podjęcia przed Najświętszym Sakramentem ekspiacji za znieważenie w dniu 9 grudnia 2012 r. Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Kuria Generalna Zakonu Paulinów przygotowała specjalne kartki z tekstem modlitwy przebłagalnej.

Do aktu profanacji Wizerunku Matki Bożej bardzo wyraźnie nawiązywał wystrój Ciemnicy - Ołtarza Wystawienia, urządzonego w kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika (patrz foto. na s. 10). Symbolem znieważenia Cudownego Obrazu był czarny, żałobny kir, który przesłaniał Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, umieszczony nad tabernakulum z Najświętszym Sakramentem. Adorując Pana Jezusa w Ciemnicy, można było przeczytać napis wyjęty z Ewangelii wg św. Łukasza: „Nie będziesz wystawiał na próbę Pana Boga swego” (Łk 4,12). Umieszczono również myśl Jana Pawła II z encykliki „Redemptoris Mater”: „Wiara Maryi staje się poniekąd wiarą pielgrzymującego Kościoła” (por. 28). Przywołane zostały także słowa Papieża Polaka wypowiedziane w Lourdes w 1983 r.: „Nikt bardziej niż Ona nie może nam przybliżyć tajemnicy Odkupienia”. Podczas adoracji przepraszano również za znieważanie Krzyża w naszej Ojczyźnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród kwiatów, przypominających żałobne wieńce, i zapalonych lampek stało także naczynie z wodą, które mogło dawać wiele ewangelicznych skojarzeń, ale z pewnością symbolizowało oczyszczające umycie po dokonanej na Jasnej Górze profanacji.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy trwała do zakończenia Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Następnie Ciało Jezusa Chrystusa w monstrancji zostało przeniesione do Grobu Pańskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Wiara i jej wyznawanie - to temat jasnogórskiego Grobu Pańskiego, nawiązującego swoim wystrojem do trwającego w Kościele Roku Wiary (patrz zdjęcie powyżej). Do wyznania wiary wzywały tablice z wypisanym „Credo”, w którym mieści się historia zbawienia każdego z nas. Tekst wyznania wiary rozłożony został na planszach. Poszczególne fragmenty „Credo” zobrazowano odpowiednimi graficznymi przedstawieniami, np. słowa: „wierzę w jeden, powszechny i apostolski Kościół” ilustrowało zdjęcie Watykanu; „wierzę w świętych obcowanie” - fotogram przedstawiający współczesnych świętych i błogosławionych, ze św. Faustyną i bł. Janem Pawłem II; przy słowach: „grzechów odpuszczenie” stał jasnogórski konfesjonał.

Reklama

Monstrancja z Najświętszym Sakramentem została umieszczona w centrum Grobu Bożego, na tle logo Roku Wiary. Prowadziła do niej symboliczna droga z powtarzającym się słowem: „wierzę” i odciśniętymi na piasku bosymi stopami. - Wierząc, idziemy do Chrystusa - wyjaśniał o. Bronisław Kraszewski, paulin, jasnogórski dekorator. Wśród wiosennych kwiatów i zieleni kiełkującego owsa spoczywała figura Chrystusa. Wśród różnych kolorów kwiatów było dużo bieli, ale dominowała czerwień ułożonej w grobie tkaniny, która - jako symbol męczeństwa - spływała z ustawionego przed ołtarzem drewnianego krzyża i okrywała ciało Chrystusa. Cały Grób Pański ogarniała swym wzrokiem Maryja, obecna w Jasnogórskim Wizerunku i wskazująca na swojego Syna. W tej scenerii przed Najświętszym Sakramentem, w głębokiej ciszy, pielgrzymi nawiedzający jasnogórski Grób Pański wypowiadali modlitwy przebłagalne.

Budowniczy tegorocznego jasnogórskiego Grobu Bożego tak tłumaczy jego wymowę, nawiązując do słów Ojca Przeora z 9 grudnia 2012 r.: - Nikt nie jest w stanie zniszczyć w nas Twojego Oblicza, Maryjo! Ty, która pozwoliłaś się znieważyć i na krótko zasłonić kirem czarnej farby, „przybądź nam ku pomocy i wyrwij nas z potężnych nieprzyjaciół mocy”.

Podziel się:

Oceń:

2013-04-08 13:42

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: Sąd zakazał cytowania Biblii w urzędzie miejskim

2024-04-23 07:32

Karol Porwich/Niedziela

Sąd stanu Sao Paulo, na wschodzie Brazylii, zakazał cytowania fragmentów Biblii podczas sesji rady miejskiej w 400 tys. mieście Bauru. Dominującą religią jest tam chrześcijaństwo, które wyznaje ponad 87 proc. miejscowej ludności.

Więcej ...

Główny patron Polski

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 20

Św. Wojciech

commons.wikimedia.org

Św. Wojciech

Wojciech żył w drugiej połowie X stulecia. Był Czechem z pochodzenia, wywodził się z rodu Sławnikowiców. Utrzymywał dobre relacje z wielkimi tego świata – w kręgach zarówno świeckich, jak i kościelnych. Był benedyktynem.

Więcej ...

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec