Reklama

Triduum Paschalne na Jasnej Górze

Niedziela Ogólnopolska 15/2013, str. 12

Wielki Czwartek

Msza św. Wieczerzy Pańskiej została odprawiona w Wielki Czwartek 28 marca w Bazylice Jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył o. Arnold Chrapkowski, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. - W centrum dzisiejszej Liturgii znajduje się tajemnica Wieczernika - mówił w homilii o. Chrapkowski. - Misterium, w którym sakramenty Najświętszej Eucharystii i Kapłaństwa łączą się z Przykazaniem Miłości i ukazują istotę naszego chrześcijańskiego powołania. Po raz pierwszy Jezus karmi uczniów swoim Ciałem i Krwią pod postaciami Chleba i Wina, i w ten ostatni wieczór uczy ich tego, co najważniejsze: uczy miłości, uczy dzielenia się miłością, uczy służby w miłości. Nawiązując do gestu obmycia nóg, celebrans zwrócił uwagę, że „tego obmycia potrzebuje wiele rzeczywistości, potrzebuje świat, w którym żyjemy”.

Wielki Piątek

Liturgii Męki Pańskiej z adoracją Krzyża przewodniczył 29 marca na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. - Weszliśmy dzisiaj razem z Maryją na Golgotę, bo jesteśmy z Jej szkoły, od pokoleń na tym miejscu i w naszej Ojczyźnie. Bez tego wchodzenia na Golgotę nikt z ludzi nie odpowie sobie na najbardziej istotne pytania, nie poda motywów i nadziei życia. (…) Ostateczna wymowa tego Wielkiego Piątku jest następująca: Człowieku, stworzony na obraz i podobieństwo Boga samego, zastanów się, czy to nie ty jesteś odpowiedzialny za śmierć Chrystusa, która była i jest nie tylko faktem historycznym, ale również faktem zbawczym, ogarniającym każdego bez wyjątku człowieka, nawet gdyby on nie zdawał sobie z tego sprawy - mówił w kazaniu abp Depo. W tym roku obok wynagradzania za profanację Krzyża w Polsce, podczas adoracji Krzyża przepraszano również za znieważenie Cudownego Wizerunku Matki Bożej, które miało miejsce w grudniu 2012 r.

Wielka Sobota

30 marca Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się obrzędem poświęcenia ognia na dziedzińcu Bazyliki Jasnogórskiej. Liturgii przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak. - Ogień to symbol wiary - podkreślił abp Nowak. - W Roku Wiary trzeba, byśmy powiedzieli to słowo, nawet istotą swojej duszy wyrazili: wierzę, przyjmuję, jesteś, Boże, Ty musisz być! Nie widzę życia bez Ciebie. Nie ma sensu żyć, po co żyć, gdyby nie było Boga, gdyby Bóg się nam nie dał. Wierzę. Zapalmy się dziś, stańmy się ogniem. Weźmy ogień, idźmy z tym ogniem wiary w życie - mówił.

Reklama

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Chrystus zmartwychwstał! - tę radosną nowinę w poranek wielkanocny 31 marca ogłosił huk petard i dźwięk dzwonów oraz gromko śpiewana pieśń: „Wesoły nam dzień dziś nastał”. Po godz. 6 z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej wyruszyła procesja rezurekcyjna na wały jasnogórskie pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza z Częstochowy. W czasie uroczystej Mszy św. rezurekcyjnej w Bazylice Jasnogórskiej bp Długosz powiedział: - Oto dzisiaj słyszymy upragnioną nowinę: raduj się, Kościele święty, Matko nasza, Ukrzyżowany zwyciężył zło, grzech i śmierć, otworzył nową drogę z grobu do życia, do nieba i zbawienia. Zmartwychwstanie Chrystusa jest przezwyciężeniem śmierci raz na zawsze, jest jej zniweczeniem, jest przezwyciężeniem rozpaczy, beznadziei i bezsensu, na zawsze, nieodwołalnie, na wieki.

Suma Wielkanocna została odprawiona w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 11 pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. W homilii mówił: - W nieustannym biegu wydarzeń świata, który przeminął, który jest, i który wybiega w przyszłość, jest tylko jedno centrum i jeden klucz otwierający drzwi do prawdziwego życia - Zmartwychwstały Chrystus! W Nim historia, czas i wieczność, jest jedna. W Nim prawda o człowieku jest jedna. Ta prawda jest skierowana do wszystkich ludzi, wszystkich epok i narodów.

Oprawę muzyczną Liturgii Triduum Sacrum i Wielkanocy zapewniły jasnogórskie chóry: Kwartet Wokalny „Cantus” pod dyrekcją Przemysława Jeziorowskiego, Chór Żeński „Kółeczko” pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej, Chór Mieszany im. Królowej Polski pod dyrekcją Marcina Lauzera, Zespół Wokalny „Camerata” i Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani” pod dyrekcją Jarosława Jasiury oraz Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka.

2013-04-08 13:42

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Więcej ...

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu