Reklama

Niedziela Lubelska

Wiemy, Komu zawierzyliśmy

Wnętrze Grobu Pańskiego

Urszula Buglewicz

Wnętrze Grobu Pańskiego

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego abp Stanisław Budzik przewodniczył uroczystej Mszy św. z udziałem kapituły archikatedralnej oraz władz akademickich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Do wiernych zgromadzonych w katedrze oraz łączących się duchowo słuchaczy Radia eR Metropolita skierował pełne nadziei orędzie wielkanocne

Chrystus zmartwychwstał! To najważniejsza wiadomość, jaka kiedykolwiek została ogłoszona człowiekowi. Wszystkim, którzy wierzą, otworzył drogę zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Razem z Marią Magdaleną, Janem i Piotrem spieszącymi do grobu, wierzmy całym sercem wielkanocnemu orędziu Kościoła; wierzymy, że kamień grobu został Bożą mocą przeniknięty, że Chrystus zmartwychwstał i żyje, że nam i naszym bliskim da udział w swoim zmartwychwstaniu. Szukajmy więc tego, co w górze, gdzie zasiada po prawicy Boga Ojca. Otwórzmy się na spotkanie ze Zmartwychwstałym i przyjmijmy dar Jego pokoju - apelował Ksiądz Arcybiskup.

Przywołując naukę zawartą w Katechizmie Kościoła Katolickiego, abp Stanisław Budzik podkreślał, że zmartwychwstanie jest kulminacyjną prawdą wiary w Chrystusa. - To prawda fundamentalna, powtórzona przez Pismo Święte oraz przekazana przez tradycję; zasadnicza część głoszonego przez Kościół orędzia zbawienia - mówił Pasterz. - Chrystus podczas swojej ziemskiej wędrówki wypowiedział wiele wspaniałych słów, które zostały zapisane w pamięci uczniów i na kartach Ewangelii, ale najwięcej powiedział przez swoje zmartwychwstanie. Dokonał wiele zdumiewających dzieł, gdy szedł przez życie dobrze czyniąc: uzdrawiając chorych, wskrzeszając zmarłych, przez co dawał świadectwo prawdziwości swoich słów, ale najwięcej dokonał przez swoje zmartwychwstanie. Bo zmartwychwstanie to Boska pieczęć na całym życiu, ukoronowanie wszystkich słów Jezusa i spełnienie wszystkich zdumiewających czynów. To wymowne świadectwo jego Bóstwa - podkreślał Ksiądz Arcybiskup.

Metropolita przypomniał, jak w Wielki Piątek Jezus został ukrzyżowany i skonał na krzyżu w strasznych męczarniach, jak przebito Mu serce, a Jego ciało noszące ślady okrutnej męki złożono w opieczętowanym grobie, strzeżonym przez żołnierzy. - Wrogowie już wówczas bali się zmartwychwstania i chcieli mu zapobiec. Ale na próżno. Trzeciego dnia Jezus wstał z martwych, przeniknął kamień grobu i ukazał się w odnowionym, jaśniejącym ciele. Ta wieść szybko obiegła uczniów, przywracając im nadzieję i wiarę, uwalniając od strachu. Umocnieni Duchem Świętym poszli głosić nowinę o zmartwychwstaniu po całym świecie - mówił Pasterz. - Radosna wieść o zmartwychwstaniu rozbrzmiewa dziś na całym świecie, a wielkanocne dzwony ogłaszają tę dobrą nowinę. Wiemy, komu zawierzyliśmy: zwycięzcy śmierci, piekła i szatana. Podnieśmy nasze czoła, przestańmy się lękać! - wzywał.

Reklama

Metropolita przekonywał, że w perspektywie zmartwychwstania nowego blasku nabierają ciemne strony ludzkiej egzystencji: cierpienie, przemijanie, śmierć, a wszystko, co trudne: ciężka i niewdzięczna praca czy choroba mają głębokie, zbawcze znaczenie, jeśli poniesiemy je z Chrystusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. I chociaż we współczesnym świecie, pełnym tych, którzy chcieliby Chrystusa i Jego naukę przytłoczyć kamieniem obojętności i zapomnienia, zamknąć w murach kościoła, by nie mieszał się do życia społecznego, święto Zmartwychwstania Pańskiego ma przypomnieć wszystkim, że ostatnie słowo należy do życia, do Chrystusa.

Za bł. Janem Pawłem II abp Budzik podkreślał, że chociaż Chrystusa nie można wyłączyć z dziejów człowieka, Europy i Polski, to można Go wykreślić z osobistego życia poszczególnych ludzi przez podążanie drogą, która nie prowadzi przez krzyż do zmartwychwstania. Za papieżem Franciszkiem Metropolita apelował, by nie lękać się tego, co nowe. - Nie zamykajmy się na nowość, którą Bóg pragnie wnieść w nasze życie, często naznaczone zmęczeniem, rozczarowaniem i smutkiem. Gdy odczuwamy ciężar grzechów i sądzimy, że już nie zdołamy się podnieść, nie traćmy ufności. Nie ma takiej sytuacji, której Bóg nie mógłby odmienić. Wystarczy otworzyć się na Chrystusa i Jego łaskę. On nie należy do przeszłości, ale żyje i jest z nami - zapewniał Pasterz.

2013-04-11 11:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmartwychwstanie – moc, miłość i nadzieja

Bożena Sztajner/Niedziela

Dziś radujemy się prawdą, że jest życie, że Jezus żyje, że pokonał wszystko to, co zniszczył grzech, że mamy otwarte przed sobą niebo. Chcemy się radować tą prawdą. Do tego zaprasza nas dziś Jezus, zaprasza do wspólnej modlitwy, do wspólnego uwielbienia Boga w Poranek Wielkonocny – mówił bp Andrzej Przybylski 12 kwietnia w katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Więcej ...

W „Godzinie łaski” 8 grudnia możesz uprosić wszystko. Będą transmisje online

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Monika Jaworska

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Czym jest Godzina łaski? W objawieniu pielęgniarce Pierinie Gilli z Włoch (8 grudnia 1947 r.) Maryja powiedziała, że w dniu 8 grudnia w południe będzie miała miejsce „Godzina łaski” dla całego świata i w tej godzinie Bóg ześle łaski modlącym się. Maryja prosiła, aby ta Godzina była praktykowana na całym świecie.

Więcej ...

Most gorących serc

2022-12-07 20:55
Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...