Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

XII Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej

Dominik Cywiński

Archidiecezjalny Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej pod patronatem abp. Andrzeja Dzięgi zgromadził w tym roku łącznie 44 zespoły. Były to zespoły ze Szczecina, Pełczyc, Barlinka, Stargardu Szczecińskiego, Rewala, Gryfina i Myśliborza.

Łącznie wystąpiło na scenicznych deskach 585 młodych aktorów. W ich przygotowanie zaangażowało się 60 opiekunów. Przedstawienia odbywały się w czterech szkołach Szczecina. Finał z ogłoszeniem wyników, wręczeniem nagród odbył się w Pałacu Młodzieży. Tegoroczną finałową galę poprowadził Zespół Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie, z racji jubileuszowego Przeglądu, który na poziomie szkół gimnazjalnych odbył się już po raz 10. Jego dyrektor Bogusław Krzysztof Nowak otworzył uroczystość, następnie ogłoszono wyniki i rozdano nagrody, uzyskane dzięki wsparciu 36 sponsorów. Nagrody przyznano w następujących czterech kategoriach: za najlepsze przedstawienie, najlepszą kreację aktorską, najładniejszy plakat i najciekawszy scenariusz. Niżej zamieszczamy laureatów pierwszych trzech miejsc w poszczególnych kategoriach.

W grupie szkół specjalnych jury przyznało miejsca: I - członkom Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Bratek” z Barlinka za sztukę „Aniołek w klatce”, II - Grupie Teatralnej „Bajery” z Zespołu Szkół Specjalnych im. Juliana Tuwima w Stargardzie Szczecińskim za sztukę „A Chrystus czeka”, III - ex aequo: uczniom ZSS nr 12 w Szczecinie za spektakl „Zachariasz, Gabryś i Marysia” oraz członkom Teatr-u Faktu z Gimnazjum nr 47 w Szczecinie za przedstawienie „Iść w ciemno za Światłością”.

Wyróżnienie otrzymała grupa teatralna ze Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie - Prawobrzeże Szczecin za przedstawienie „Jonasz - prorok indywidualista”.

W grupie szkół podstawowych (klas młodszych i starszych) kolejność była następująca: I - SP 48 - „On żyje”, opiekunki s. Margareta Bortnik i p. Beata Standio, I - SP 48 - „Sumienie Magdy”, s. Margareta Bortnik, p. Ewa Ott-Kamińska, II - SP 1 z Gryfina - „Skarby ogrodnika”, p. Beata Żebiełowicz, II - SP 3 z Gryfina - „Gdyby znali grzesznicy moje miłosierdzie”, p. Czesława Romanowicz, III - SP 48 - „Bajka o aniołach czasu”, s. Margareta Bortnik, p. Dorota Krawczyk, III - SP 3 z Myśliborza - „Zaniósł na krzyż nasze grzechy”, p. Grażyna Oszczyk, p. Katarzyna Dzedzej, p. Agnieszka Kotlicka i p. Teresa Pakiet.

Reklama

W grupie szkół gimnazjalnych zwycięską sztuką przygotowali aktorzy z Gimnazjum im. Kapitana Żeglugi Wielkiej Konstantego Maciejewicza w Zespole Szkół Sportowych w Rewalu pod opieką s. Renaty Gostomskiej. Jej tytuł to „Wagary u Matki Bożej Gietrzwałdzkiej”. II miejsce przypadło młodzieży z grupy teatralnej „Ci, którzy zaufali Panu” z Gimnazjum nr 31 w ZS nr 13 w Szczecinie prowadzonej przez Annę Koler-Tomaszewską za spektakl pt. „Król wschodzącego słońca”. III miejsce jury przyznało Gimnazjum Integracyjnemu w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Stargardzie Szczecińskim pod opieką Stanisława Łapyra. Nagrodzony spektakl nosi tytuł „Trzy i …”. Na poziomie szkół ponadgimnazjalnych najlepsze przedstawienie pt. „Nie jesteś sam” wystawiła młodzież z grupy „Osiemnastka” z XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 5 im. Józefa Wybickiego w Szczecinie. Przygotowała ona sztukę pt. „Nie jesteś sam” pod opieką Iwony Gacparskiej i Anny Sawickiej. II miejsce zajęli „Wniebowzięci” z Zespołu Szkół nr 2 im. Wł. Orkana w Szczecinie, którzy zaprezentowali sztukę do scenariusza p. Marzeny Danowskiej pt. „Fundamentem jest Miłość”. III miejsce zajął zespół „Trójka” III LO im. M. Kopernika w Szczecinie-Dąbiu, prezentując sztukę pt. „Ja jestem. Kocham. Nie bój się. Zaufaj” według scenariusza p. Marzeny Danowskiej.

Na gali finałowej pytałem opiekunów i jurorów, co można powiedzieć o spektaklach tegorocznego Przeglądu. „Myślę, że byłoby dobrze, żeby wychowawcy, a także rodzice dzieci zobaczyli te problemy, które dzieci chciały pokazać, grając, ponieważ są one dla nich ważne, często niezauważane w domu, w szkole, z braku czasu, braku możliwości zareagowania…” - to opinia s. Bernadetty Lewickiej. „Z wielką satysfakcją patrzyłam na przedstawienia jako juror i widz - mówiła aktorka Ewa Węglarz. - O wszystkich wykonawcach mogę powiedzieć z wielką szczerością, że ujmujące było ich wielkie zaangażowanie, troska o staranność wykonania, dobra dykcja, przemyślane stroje i scenografia, całość była naprawdę na dobrym poziomie. Nauczyciele włożyli w to przedsięwzięcie ogromną pracę. Działania, które organizują dzieci, młodzież, są nie do przecenienia. Uczą współpracy zespołowej, poznania siebie, tworzą więzi między aktorami”. „Moją zasadą jest pokazanie dzieciom, że Bóg działa w ich życiu i że ważne są nasze postawy, w tym uwrażliwienie na drugiego człowieka” - wyznała Maria Frela z ZSS nr 9 w Szczecinie.

Spektakle bliskie problemom młodego człowieka, przekazujące wartości chrześcijańskie, wystawiane podczas rekolekcji wielkopostnych z pewnością przyczyniły się do pełniejszego ich przeżycia, a to było intencją organizatorów Przeglądu.

2013-04-11 11:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O Księżyc Twardowskiego w Biszczy

Teresa Irena Jaskulska, organizatorka wydarzenia

Joanna Ferens

Teresa Irena Jaskulska, organizatorka wydarzenia

Już po raz 12. w miejscowej szkole odbył się Przegląd Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych pt. „O księżyc Twardowskiego”.

Więcej ...

Papież do narodu ukraińskiego: w waszym cierpieniu ożywa krzyż samego Chrystusa

2022-11-25 19:08

PAP/FABIO FRUSTACI

Nie ma dnia, w którym nie byłbym blisko was i nie nosił was w moim sercu i mych modlitwach. Wasz ból jest moim bólem. Dziś widzę was na Chrystusowym krzyżu; was, którzy cierpicie z powodu terroru, rozpętanego przez tę agresję - pisze papież Franciszek w poruszającym liście do narodu ukraińskiego. Zapewnia w nim o nieustannej modlitwie, podziwie i bliskości, względem wszystkich, cierpiących z powodu trwającej wojny.

Więcej ...

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

Polska

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu...

Polska

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu...

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej...

Polska

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej...

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Litania do Chrystusa Króla

Modlitwa

Litania do Chrystusa Króla

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko