Reklama

Teatralne rozważania wielkopostne w Nieszczycach

Już dziesiąty raz mieszkańcy Nieszczyc i okolicznych miejscowości zostali zaproszeni przez Teatr Na Końcu Świata, działającego przy Chobieńskim Ośrodku Kultury, na przedstawienie przygotowane z okazji Wielkiego Postu i świąt wielkanocnych. 23 marca w świetlicy wiejskiej w Nieszczycach gości przywitała kierownik kulturalno-wychowawczy Chobieńskiego Ośrodka Kultury Anna Czajkowska. Przybyło wielu gości na czele z bp. Markiem Mendykiem.

Tematem przedstawienia były rozważania dotyczące życia człowieka w świecie XXI wieku, jego miejsca i relacji z innymi. Na przedstawienie składały się cztery sceny. Każda z nich dotyczyła innego problemu, ale łączyło je cierpienie, w którym człowiek byłby zupełnie sam, gdyby nie Bóg. Bóg, który kocha człowieka i w przeróżny sposób daje o sobie znać. W scenie pierwszej „Dom pogodnej starości” wbrew przyjemnej nazwie okazuje się, że ludzie, mieszkając w tym domu, żadnej przyjemności nie zaznają, a wręcz poddawani są torturom fizycznym i psychicznym. Są bezbronni jak dzieci, ale czuwający Bóg przychodzi im z pomocą. W drugiej scenie „Wykształcenie a człowieczeństwo” została przedstawiona relacja takiego właśnie połączenia i jego zastosowania w rzeczywistości. Człowieczeństwo domaga się litości, zmiłowania, pochylenia się nad człowiekiem chorym bez względu na jego wiek. Natomiast wykształcenie dopatruje się opłacalności, korzyści i bezwzględnego sensu w działaniu. Czy jednak ta wykształcona mądrość w pewnych sytuacjach nie stanie przeciwko człowiekowi? Scena trzecia - „Jedność w rodzinie”. Rodzina, jak tysiące innych - z mamą, tatą i dziećmi. Rodzina szczęśliwa, żyje spokojnie, w dostatku, ale kiedy spotyka ich tragedia i w wypadku ginie ojciec, wszystko się zmienia. Matka musi dźwignąć wszystkie problemy, ale nie jest sama, bo ufa Bogu i doświadcza Jego miłosierdzia. Scena czwarta - „Godność ubóstwa” potwierdza powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Ludzie bezdomni okazują sobie szacunek, dbają o siebie i choć nie mają nic, nie złorzeczą, nie narzekają na los, nie przeklinają innych - zamożnych. Przyjmują z godnością swoją biedę i to wszystko, co przyniesie kolejny dzień. Dla nich Bóg to nie tylko słowo, wyraz. Dla nich Bóg to jedyne szczęście, którego nawet nie śmią pragnąć w swoim ubóstwie. Przedstawienie zostało oprawione piękną poezją pióra Krzysztofa Jelenia oraz muzyką i pieśniami w wykonaniu Ewy Gudowskiej i jej scholi z Grębocic. Widzowie w wielkim skupieniu, zamyśleniu i łezką w oku oglądają sceny tak dobrze im znane z życia. Aktorzy otrzymali ogromne brawa od publiczności, które długo nie milkły.

W przedstawieniu wzięli udział dzieci i młodzi: Natalia Kowynia, Dominika Kusowska, Katarzyna Chałoń, Maja Zagórska, Marcel Muzeja, Kamila Roskosz, Mateusz Gorzelnik. Dorośli: Elżbieta i Ryszard Bąk, Danuta i Henryk Kowynia, Olga Bobek, Elżbieta Banaszkiewicz, Helena Kobylańska, Jadwiga Wrębiak, Dorota Zarzycka, Dorota Irzyk, Łucja Peregrym, Robert Roskosz, Stefan Waściński. Oprawa muzyczna: Ewa Gudowska ze Scholą z Grębocic. Dekoracja: Dorota Zarzycka. Scenariusz i reżyseria - Łucja Peregrym. Nagłośnienie - Przemek Iwan.

2013-04-11 11:56

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Jak przygotować się do modlitwy?

2022-12-05 08:51

Karol Porwich/Niedziela

Wszelki wysiłek mający na uwadze doskonałość serca zmierza zawsze do tego, aby osiągnąć stan trwałej i nieprzerwanej modlitwy, oraz, na ile na to pozwala ludzka ułomność, aby zachować niezmącone skupienie umysłu i stałą czystość. W tym właśnie celu ochoczo i wytrwale ćwiczy swoje ciało i nie przestaje szukać okazji do skruchy serca. Istnieje przy tym wszystkim pewien wzajemny i nierozerwalny związek. Otóż, jeśli budowlę cnót wznosi się po to, aby dojść do doskonałej modlitwy, to bez tego zwieńczenia (modlitwy), które mocno wiąże je wszystkie ze sobą, nie będą one nigdy dostatecznie silne i trwałe.

Więcej ...

Kanada: zamiast pomocy - eutanazja?

2022-12-06 10:41

Adobe Stock

O szokującej propozycji odmowy pomocy w usprawnieniu życia i zaproponowaniu eutanazji zeznała w zeszłym tygodniu przed komisją ds. weteranów Izby Gmin Kanady była paraolimpijka, która służyła w kanadyjskim wojsku, Christine Gauthier. Przed trzema laty skontaktowała się z Veterans Affairs Canada (VAC - departamentem ds. weteranów wojennych), aby poprosić o domową windę dla wózków inwalidzkich, która pomoże jej łatwiej manewrować w domu. Jak stwierdziła - pracownik VAC zaoferował jej wspomagane samobójstwo jako rozwiązanie jej cierpienia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Kościół

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Kościół

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...