Reklama

Świat

Litwa: zmarł ks. Svarinskas – więzień sumienia w czasach sowieckich

GRAZIAKO

W wieku 89 lat zmarł ks. prał. Alfonsas Svarinskas. Był on jednym z najbardziej znanych więźniów sumienia w czasach sowieckiej okupacji Litwy, obrońcą praw Kościoła i ludzi wierzących, a w więzieniu i na zsyłkach w głębi ówczesnego ZSRR spędził prawie 22 lata. Był współpracownikiem bardzo zasłużonego biuletynu „Kronika Kościoła Katolickiego na Litwie”.

Urodził się 21 stycznia 1925 r. koło miasteczka Wiłkomierz w dzisiejszej środkowej Litwie. Po włączeniu Litwy w skład ZSRR (w 1940, a następnie w 1944 r.) związał się z ruchem oporu przeciw władzom sowieckim i kolaborującym z nimi rządem Litwy. Po raz pierwszy aresztowano go za związki z podziemiem antysowieckim w grudniu 1946 r., a w marcu 1948 r. skazano go na 10 lat więzienia. W łagrze w Republice Komi 3 października 1954 r. przyjął potajemnie święcenia kapłańskie z rąk przebywającego również na zesłaniu biskupa Pranciškusa Ramanauskasa (1893-1959).

20 marca 1956 r. odzyskał wolność i powrócił już jako ksiądz na Litwę, ale w nieco ponad rok później ponownie został zatrzymany i 26 lipca 1958 r. Sąd Najwyższy sowieckiej Litwy skazał go na sześć lat więzienia za przechowywanie książek i czasopism, wydanych jeszcze w przedwojennej Litwie. Po odbyciu wyroku w Mordowii (środkowa część Europejskiej Rosji) wyszedł na wolność 9 kwietnia 1964 r. Wrócił na Litwę i został proboszczem parafii w Vidukli.

Na początku lat siedemdziesiątych XX wraz z grupą dysydentów zaczął wydawać „Kronikę Kościoła Katolickiego na Litwie”, której pierwszy numer ukazał się 19 marca 1972 r. Odtąd był jednym ze stałych współpracowników tego niezwykłego, jak na warunki sowieckie, biuletynu informacyjnego. Był też członkiem Katolickiego Komitetu Obrony Praw Ludzi Wierzących.

Reklama

Działalność ta jeszcze bardziej ściągnęła nań represje władz sowieckich i 26 stycznia 1983 r. został po raz ostatni - jak się okazało - aresztowany za działalność antysowiecką i po kilkumiesięcznym śledztwie 6 maja tegoż roku Sąd Najwyższy Litwy skazał go na siedem lat pozbawienia wolności i trzy lata zsyłki. Wyrok odbywał w łagrach koło Permu. Na wolność wyszedł już po pięciu latach – 11 lipca 1988 r. Formalnie nastąpiło to na mocy dekretu Prezydium Rady Najwyższej ZSRR, w rzeczywistości jednak przyczyniła się do tego interwencja ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana u Michaiła Gorbaczowa. Warunkiem zwolnienia był wyjazd z ZSRR, toteż ks. Svarinskas udał się do RFN, ale już w 1990 r. wrócił do wolnej Litwy.

Rok później został posłem do Sejmu (wówczas jeszcze Rady Najwyższej) swego kraju i wkrótce potem władze kościelne mianowały go naczelnym kapelanem wojskowym (zanim jeszcze w 2000 r. oficjalnie powstał ordynariat polowy w tym kraju). Został też duszpasterzem kombatantów litewskich.

Jednocześnie ks. Svarinskas w wolnej Litwie włączył się bardzo aktywnie w różne działania antypolskie, np. podpisywał listy i uczestniczył w wiecach i innych akcjach potępiających wszelkie wystąpienia Polaków na Wileńszczyźnie w obronie swych praw.

Reklama

Ks. Svarinskas zmarł 17 lipca w parafii św. Jana Chrzciciela w Wiłkomierzu, w której od 2000 r. był rezydentem. Jego doczesne szczątki wystawiono w krypcie wileńskiego kościoła św. Ignacego 20 lipca. Msza św. za spokój jego duszy została odprawiona 21 lipca w katedrze w Wilnie, po czym kapłan został pochowany – zgodnie ze swą ostatnią wolą – na cmentarzu partyzanckim koło Wiłkomierza.

2014-07-22 13:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: zmarł kard. Serafim Fernandes de Araújo

L.C.Nottaasen / Foter.com / CC BY

W wieku 95 lat zmarł 8 października brazylijski kardynał Serafim Fernandes de Araújo, emerytowany metropolita Belo Horizonte.

Więcej ...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł, najodpowiedniejszy moment to czas po ogłoszeniu wyników przez PKW

2020-07-12 22:04

PAP/Radek Pietruszka

Spotkanie to dobry pomysł, dziękuję; najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW - napisał kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski odpowiadając na zaproszenie go przez prezydenta Andrzeja Dudę na spotkanie w niedzielę na godz. 23.00.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Wiadomości

Trzaskowski do Dudy: spotkanie to dobry pomysł,...

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Wiadomości

Duda: wygrać wybory prezydenckie przy 70 proc. frekwencji...

Nierozważny Siewca?

Wiara

Nierozważny Siewca?

Jak hojny jest Bóg!

Duchowość

Jak hojny jest Bóg!

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

Niedziela Lubelska

Już jest w dobrych rękach. Śp. ks. Wojciech Szlachetka

To jest CUD!

Kościół

To jest CUD!

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Kościół

Bp Ignacy Dec: Katolik powinien głosować na kandydata...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to...