Reklama

GRAZIAKO

Litwa: zmarł ks. Svarinskas – więzień sumienia w czasach sowieckich

2014-07-22 13:51

kg (KAI/B-I) / Wilno / KAI

W wieku 89 lat zmarł ks. prał. Alfonsas Svarinskas. Był on jednym z najbardziej znanych więźniów sumienia w czasach sowieckiej okupacji Litwy, obrońcą praw Kościoła i ludzi wierzących, a w więzieniu i na zsyłkach w głębi ówczesnego ZSRR spędził prawie 22 lata. Był współpracownikiem bardzo zasłużonego biuletynu „Kronika Kościoła Katolickiego na Litwie”.

Urodził się 21 stycznia 1925 r. koło miasteczka Wiłkomierz w dzisiejszej środkowej Litwie. Po włączeniu Litwy w skład ZSRR (w 1940, a następnie w 1944 r.) związał się z ruchem oporu przeciw władzom sowieckim i kolaborującym z nimi rządem Litwy. Po raz pierwszy aresztowano go za związki z podziemiem antysowieckim w grudniu 1946 r., a w marcu 1948 r. skazano go na 10 lat więzienia. W łagrze w Republice Komi 3 października 1954 r. przyjął potajemnie święcenia kapłańskie z rąk przebywającego również na zesłaniu biskupa Pranciškusa Ramanauskasa (1893-1959).

20 marca 1956 r. odzyskał wolność i powrócił już jako ksiądz na Litwę, ale w nieco ponad rok później ponownie został zatrzymany i 26 lipca 1958 r. Sąd Najwyższy sowieckiej Litwy skazał go na sześć lat więzienia za przechowywanie książek i czasopism, wydanych jeszcze w przedwojennej Litwie. Po odbyciu wyroku w Mordowii (środkowa część Europejskiej Rosji) wyszedł na wolność 9 kwietnia 1964 r. Wrócił na Litwę i został proboszczem parafii w Vidukli.

Na początku lat siedemdziesiątych XX wraz z grupą dysydentów zaczął wydawać „Kronikę Kościoła Katolickiego na Litwie”, której pierwszy numer ukazał się 19 marca 1972 r. Odtąd był jednym ze stałych współpracowników tego niezwykłego, jak na warunki sowieckie, biuletynu informacyjnego. Był też członkiem Katolickiego Komitetu Obrony Praw Ludzi Wierzących.

Reklama

Działalność ta jeszcze bardziej ściągnęła nań represje władz sowieckich i 26 stycznia 1983 r. został po raz ostatni - jak się okazało - aresztowany za działalność antysowiecką i po kilkumiesięcznym śledztwie 6 maja tegoż roku Sąd Najwyższy Litwy skazał go na siedem lat pozbawienia wolności i trzy lata zsyłki. Wyrok odbywał w łagrach koło Permu. Na wolność wyszedł już po pięciu latach – 11 lipca 1988 r. Formalnie nastąpiło to na mocy dekretu Prezydium Rady Najwyższej ZSRR, w rzeczywistości jednak przyczyniła się do tego interwencja ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana u Michaiła Gorbaczowa. Warunkiem zwolnienia był wyjazd z ZSRR, toteż ks. Svarinskas udał się do RFN, ale już w 1990 r. wrócił do wolnej Litwy.

Rok później został posłem do Sejmu (wówczas jeszcze Rady Najwyższej) swego kraju i wkrótce potem władze kościelne mianowały go naczelnym kapelanem wojskowym (zanim jeszcze w 2000 r. oficjalnie powstał ordynariat polowy w tym kraju). Został też duszpasterzem kombatantów litewskich.

Jednocześnie ks. Svarinskas w wolnej Litwie włączył się bardzo aktywnie w różne działania antypolskie, np. podpisywał listy i uczestniczył w wiecach i innych akcjach potępiających wszelkie wystąpienia Polaków na Wileńszczyźnie w obronie swych praw.

Ks. Svarinskas zmarł 17 lipca w parafii św. Jana Chrzciciela w Wiłkomierzu, w której od 2000 r. był rezydentem. Jego doczesne szczątki wystawiono w krypcie wileńskiego kościoła św. Ignacego 20 lipca. Msza św. za spokój jego duszy została odprawiona 21 lipca w katedrze w Wilnie, po czym kapłan został pochowany – zgodnie ze swą ostatnią wolą – na cmentarzu partyzanckim koło Wiłkomierza.

Tagi:
odszedł do Pana

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

Istota żyjąca

Istota żyjąca

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem