Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Złoty jubileusz kapłaństwa biskupa ordynariusza święto całej diecezji

W sobotę 8 czerwca nasz Kościół na Podbeskidziu świętować będzie jubileusz 50-lecia święceń bp. Tadeusza Rakoczego, pierwszego ordynariusza utworzonej w 1992 r. diecezji bielsko-żywieckiej. Uroczysta dziękczynna Msza św. sprawowana będzie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej o godz. 11.

Wydarzenie to jest przede wszystkim świętem samego powołanego przez Boga kapłana. Odnosi się przecież do najskrytszej, osobistej tajemnicy wybrania i powołania, o której bł. Jan Paweł II, wspominając początki swojego kapłaństwa napisał: „Historia mojego powołania kapłańskiego? Historia ta znana jest przede wszystkim Bogu samemu. Każde powołanie kapłańskie w swej najgłębszej warstwie jest wielką tajemnicą, jest darem, który nieskończenie przerasta człowieka. Każdy z nas, kapłanów, doświadcza tego bardzo wyraźnie w całym swoim życiu”.

Reklama

Jednocześnie każdy jubileusz kapłański jest świętem wspólnoty Kościoła. Najpierw tego, z którego zrodziło się powołanie. Później wspólnoty wiary, którą osoba powołanego kapłana budowała przez dziesiątki lat posługą słowa i sakramentów. W wypadku jubileuszu kapłaństwa biskupa diecezji można mówić o świętowaniu całego Kościoła partykularnego, diecezjalnego, gdyż ów Kościół istnieje i żyje właśnie poprzez dar posługującego w nim następcy Apostołów. Ten związek najlepiej wyraża starożytna zasada ujęta w słowach: „ubi episcopus ibi ecclesia” (gdzie biskup, tam Kościół).

Mamy prawo, aby złotym jubileuszem święceń prezbiteratu naszego Biskupa się cieszyć i dziękować za to, co Bóg poprzez jego pięćdziesięcioletnią posługę kapłańską i ponad dwudziestoletnią posługę biskupią uczynił. Mamy prawo do radości i wdzięczności, ale mamy także obowiązek wiary, by za ów dar i tajemnicę dziękować - obecnością, modlitwą i świadectwem.

Pierwszy Ordynariusz bielsko-żywiecki urodził się 30 marca 1938 r. w Gilowicach k. Żywca. Po ukończeniu miejscowej Szkoły Podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu, przez rok pracował w Bielskim Przemysłowym Zjednoczeniu Budowlanym. W 1957 r. wstąpił do WSD w Krakowie, które ukończył 23 czerwca 1963 r. przyjmując święcenia kapłańskie w katedrze na Wawelu z rąk ówczesnego wikariusza kapitulnego bp. Karola Wojtyły.

2013-06-04 13:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Krzeszowskie obchody jubileuszu koronacji Ikony

Niedziela legnicka 25/2017, str. 1, 4-5

Ks. Waldemar Wesołowski

W Krzeszowie zakończyły się trzydniowe obchody jubileuszu 20-lecia koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej. Aktu tego dokonał Jan Paweł II 2 czerwca 1997 r., podczas wizyty w Legnicy

Więcej ...

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Więcej ...

Papież na pogrzeb „kucharza ubogich”: uczył chodzić drogą Ewangelii

2021-07-28 18:23

Forum/Reuters/REMO CASILLI

„Uczył nas chodzić drogami Ewangelii. Jego miłość do ubogich, codzienne zaangażowanie i wielka hojność są zachęcającym świadectwem” – napisał Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po śmierci Dino Impagliazzo, znanego w Rzymie „kucharza ubogich”. Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Kościół

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiara

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się...

Wiadomości

"Rzeczpospolita": Paszport dla wybranych

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania