Reklama

Wiadomości

Warsztaty, które uczą życia

Piotr Lorenc

Warsztat Terapii Zajęciowej w Sosnowcu, będący jednostką Fundacji im. św. Brata Alberta, istnieje już od 20 lat. 15 maja podopieczni, sympatycy i wychowawcy świętowali jubileusz

Pierwsza część obchodów 20-lecia działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sosnowcu odbyła się w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, wspólnie z nim przy ołtarzu stanęli ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski - prezes Fundacji im. św. Brata Alberta i ks. Paweł Kempiński - diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych. Druga część uroczystości, połączona z występami artystycznymi i wręczeniem pamiątkowych medali, miała miejsce w siedzibie warsztatu przy ul. Mikołajczyka 55 w Sosnowcu.

- Nasza placówka stwarza osobom niepełnosprawnym możliwość realizacji ich pragnień, przysposabia do lepszego funkcjonowania w społeczeństwie. Na przestrzeni lat placówka zgromadziła wspaniałych ludzi o bogatym, ukrytym wnętrzu, obdarzonych umiejętnościami manualnymi, wyobraźnią estetyczną, wrażliwych i pełnych radości. Nasze drzwi są otwarte, czekamy w szczególności na absolwentów szkół specjalnych i szkół życia, którzy mają ukończone 18 lat. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Ponadto dysponujemy własnym środkiem transportu, w związku z tym gwarantujemy dowóz podopiecznych na zajęcia i z zajęć do domu. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny lub osobisty - powiedział kierownik WTZ Tomasz Ryrak.

Reklama

Sosnowiecka filia Fundacji im. św. Brata Alberta nieoficjalnie powstała w 1989 r. Założyli ją: Wiesław Łacinowski, Edward Golonka i Lidia Gwóźdź. Po uzyskaniu środków finansowych zaczęto rozprowadzać ulotki informacyjne o działalności placówki. Pierwsze zajęcia odbywały się w budynku należącym do Zgromadzenia Braci Szkolnych i mały charakter spotkań świetlicowych. W 1991 r. władze samorządowe Sosnowca przekazały fundacji w użytkowanie budynek po byłym przedszkolu przy ul. Mikołajczyka 55. Po dokonaniu niezbędnych remontów i zakupie potrzebnych materiałów do terapii rozpoczęto działalność. W 1993 r. na mocy ustawy o Państwowym Funduszu Osób Niepełnosprawnych ośrodek uzyskał całkowite pokrycie środków finansowych potrzebnych na jego działalność. Dlatego 1 kwietnia 1993 r. datuje się jako oficjalne powstanie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sosnowcu. 26 kwietnia tegoż roku bp Adam Śmigielski poświęcił budynek, w którym do dziś mieszczą się warsztaty.

- Obecnie w zajęciach terapeutycznych, które prowadzone są przez wykwalifikowanych terapeutów, uczestniczy 37 podopiecznych. Zajęcia prowadzone są w 8 pracowniach. Uczestnicy naszych warsztatów biorą czynny udział w różnego rodzaju olimpiadach i zawodach sportowych, gdzie zdobywają wiele medali, nagród i dyplomów. Nasi podopieczni biorą także czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym regionu. Ich prace zdobyły wiele prestiżowych nagród i wyróżnień - tłumaczy Sylwia Andrzejewska, zastępca kierownika WTZ. Po zajęciach manualnych uczestnicy warsztatów mają czas na odpoczynek. Podopieczni warsztatów zwiedzili już dużo ciekawych zakątków Polski, m.in. Beskid Śląski, Góry Świętokrzyskie i Stołowe, Karkonosze, Tatry, Bieszczady, Poznań, Gniezno, Biskupin, Pomorze. Chętnie także uczestniczą w balach: andrzejkowych, karnawałowych, uwielbiają zabawy, tańce i wycieczki.

Sercem warsztatu jest pracownia gospodarstwa domowego, czyli kuchnia, gdzie podopieczni uczą się przygotowywania posiłków, sałatek, deserów, prowadzenia domu. Kolejnym istotnym warsztatem jest pracownia plastyczna, gdzie podopieczni wykonują prace malarskie, malują na szkle, wykonują kompozycje dekoracyjne na różne okazje. Piękne prace wystawiane są na aukcjach, wernisażach, kiermaszach. Uzupełnieniem pracowni plastycznej jest pracownia technik różnych. W niej techniką decupage podopieczni wykonują kartki okolicznościowe, malują na drewnie, szkle, wykonują kompozycje dekoracyjne. W pracowni krawiecko-hafciarskiej prace wykonywane są igłą i nitką na płótnie i kanwie. Podopieczni haftują obrusy, serwety, szyją fartuszki, rękawice kuchenne, patchworkowe narzuty, a także na potrzeby ośrodka pokrowce, zasłonki, ściereczki itp. W pracowni małych form teatralnych uczestnicy rozwijają wyobraźnię, ćwiczą pamięć, wcielają się w różne role przygotowując przedstawienia teatralne na rozmaite okazje. Zaś w pracowni technicznej wykonywane są ramki do obrazków, bieżące prace naprawcze, a w wolnych chwilach podopieczni uczą się posługiwać komputerem. Kolejną jest pracownia edukacyjna. Tam prowadzone są zajęcia pod kątem podtrzymania umiejętności pisania i czytania, ćwiczeń kształcących sprawność manualną oraz kształcące zdolność obserwacji, rozwijania pamięci i koncentracji. Natomiast w pracowni rehabilitacyjnej podopieczni wykonują ćwiczenia utrzymujące ciało w dobrej kondycji fizycznej, wykonywane są też zlecone przez lekarza masaże i inne formy zabiegów.

I tak rytm pracy warsztatowej, plus zajęcia dodatkowe, takie jak wyjścia na basen czy do teatru, wyznaczają tydzień pracy placówki, od poniedziałku do piątku w godz. 7-15.

2013-06-04 13:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warsztaty Gospel oraz Koncert Finałowy w Warszawie

Więcej ...

„Śląsk” inauguruje 69. sezon artystyczny

2021-09-15 16:14

zespolslask.pl

Więcej ...

Bł. Kardynał Stefan Wyszyński - sługa Eucharystii

2021-09-16 10:38

Fot. Ewa Melerska

Ogromna część naszego społeczeństwa doznała już nie raz lęku i niepokoju o nadchodzące jutro. Niejedna już karta naszych dziejów dotyczyła niełatwej drogi do wolności, dlatego nieustannie wznosiliśmy swe modlitwy ku Bogu. A On, pomny na swe obietnice, wzbudzał w naszym narodzie opatrznościowych Pasterzy Kościoła. Jednym z nich był Prymas Tysiąclecia – kard. Stefan Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

Kościół

Opublikowano raport Komisji ws. o. Pawła M.

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem Matki...

Wiara

Karolina Gawrych, uzdrowiona za wstawiennictwem Matki...