Reklama

Polska

Kuria nie została poinformowana o wynikach przeszukania pomieszczeń ks. Mokrzyckiego

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

- Kuria Polowa nie została oficjalnie poinformowana o celu i wynikach przeszukania pomieszczeń ks. Roberta Mokrzyckiego, dokonanego 11 lipca. Biskup Polowy zawiesił go w pełnieniu obowiązków proboszcza katedry polowej do czasu powrotu z urlopu i złożenia wyjaśnień – powiedział podczas briefingu związanego z przeszukaniem przez funkcjonariuszy CBA mieszkania proboszcza katedry polowej ks. płk Zbigniew Kępa, rzecznik Ordynariatu Polowego.

Nieoficjalnie mówi się, że przeszukanie ma związek ze śledztwem prowadzonym przez warszawską Prokuraturę Apelacyjną dotyczącym powoływania się na wpływy m.in. w resorcie infrastruktury i rozwoju. O szczegółach sprawy wiadomo niewiele, ponieważ zarówno prokuratura jak i CBA nie komentują sprawy zasłaniając się tajemnicą śledztwa. Informację o przeszukaniu potwierdził wczoraj po południu ks. Kępa w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej ordynariatu.

- Sam fakt przeszukania mieszkania ks. kapelana stawia wiele pytań, dlatego też ksiądz biskup podjął jedyną decyzję, którą można było podjąć, czyli odsunięcia od obowiązków do czasu wyjaśnienia sprawy - podkreślił podczas dzisiejszego briefingu ks. Kępa. Rzecznik ordynariatu polowego stwierdził, że biskup polowy Józef Guzdek będzie rozmawiał z ks. Mokrzyckim po jego powrocie z urlopu, czyli na początku przyszłego tygodnia i od tych wyjaśnień będzie uzależniał swoje dalsze decyzje. – Kuria polowa oczekuje od ks. Mokrzyckiego, jak najszybszego stawienia się i złożenia wyjaśnień w tej sprawie – powiedział.

Reklama

Rzecznik ordynariatu polowego podkreślił, że na razie do Kurii Polowej „nie wpłynęły żadne dokumenty mówiące o wynikach przeprowadzonego przeszukania”, dlatego nie może powiedzieć nic o szczegółach dokonanych przez funkcjonariuszy czynności.

Ks. Kępa podkreślił też, że nie wie nic o żadnych kontaktach ks. Mokrzyckiego z posłem Janem Burym, ani o prowadzonym śledztwie, w którym pojawia się nazwisko posła PSL.

Według portalu tvn24.pl przeszukanie w mieszkaniu ks. Mokrzyckiego przeprowadzono w związku ze śledztwem dotyczącym powoływania się na wpływy m.in. w resorcie infrastruktury i rozwoju. W poniedziałek rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie mówił, że w ramach prowadzonych czynności poszukiwano m.in. wyrobów ze złota.

Reklama

Prokuratura ujawniła, że w sumie przeszukano pomieszczenia 15 osób, w tym Jana Burego oraz wiceministra infrastruktury i rozwoju Zbigniewa Rynasiewicza, który pochodzi z Leżajska, a także innych osób, m. in. biznesmenów i urzędników państwowych.

Ks. Robert Mokrzycki pochodzi z województwa podkarpackiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1993 roku. Przez całą swoją posługę jest związany z wojskiem, w 2005 roku został awansowany do stopnia pułkownika. Proboszczem katedry polowej jest od 2004 roku. W 2008 roku został mianowany kapelanem wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.

2014-07-24 12:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Lemański wezwany w trybie pilnym - będzie reakcja abp. Hosera

YouTube

Ks. Wojciech Lemański został dziś wezwany w trybie pilnym do Kurii Biskupiej - poinformował w specjalnym komunikacie rzecznik diecezji warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki.

Więcej ...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Więcej ...

Kraków: co dali polskiemu Kościołowi kard. Wojtyła i ks. Blachnicki?

2021-09-19 12:12

diecezja.pl

Aby współpraca między duchownymi a świeckimi dobrze funkcjonowała, potrzebna jest zmiana mentalna i kultura dialogu – podkreślali uczestnicy panelu dyskusyjnego na temat dziedzictwa ks. Franciszka Blachnickiego i kard. Karola Wojtyły. Został on zorganizowany w ramach sympozjum „Światło-Życie. Blachnicki – Wojtyła".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii