Reklama

Niedziela Podlaska

Przeżywać wiarę jako zaufanie

Niedziela podlaska 30/2013, str. 6-7

Archiwum pielgrzymki

Z ks. Januszem Bolewskim, kierownikiem 23. Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę, rozmawia ks. Mariusz Boguszewski

KS. MARIUSZ BOGUSZEWSKI: - Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Nie lękaj się, wierz tylko”. Skąd inspiracja do zastanowienia się nad relacją człowieka i wiary?

KS. JANUSZ BOLEWSKI: - W czasie pielgrzymowania chcemy podjąć wezwanie Ojca Świętego Benedykta XVI, który ustanawiając Rok Wiary, wezwał do refleksji nad tajemnicą naszej wiary, po to, byśmy ją na nowo przeżyli i by nabrała w naszym życiu nowego blasku i świeżości. Szczególnie chcemy zwrócić uwagę na to, że wiara to nie tylko przyjęcie pewnych prawd i nie ogranicza się do spełniania pewnych zewnętrznych praktyk, ale to przede wszystkim osobowa relacja z Bogiem. Dlatego za hasło wzięliśmy słowa Jezusa, które wypowiedział do przełożonego synagogi Jaira, kiedy doniesiono mu, że jego córka nie żyje. Chcemy w czasie pielgrzymki przeżywać naszą wiarę jako zaufanie, a ufać można tylko temu, kogo się zna i kocha.

- Jak wygląda pielgrzymka od strony formacyjnej?

- Pielgrzymka to szczególne rekolekcje przeżywane w drodze. Dlatego w czasie naszego pielgrzymowania nie może zabraknąć wsłuchiwania się w Słowo Boże. Każdego dnia w grupach będą głoszone konferencje, które swoją treścią mają nam pomóc w poznaniu Pana Boga, pokochania Go i przeżywania swojej wiary jako ufności Bogu. Przez pierwsze dwa dni powrócimy do kerygmatu, który był treścią zeszłorocznej pielgrzymki, a następnie będziemy słuchali konferencji: 1. Wiara jako dar i zadanie; 2. Wiarę umacnia Słowo Boże; 3. Wiarę umacnia modlitwa; 4. Wiarę umacnia życie liturgiczne; 5. O wierze trzeba świadczyć; 6. Próby wiary w życiu chrześcijanina; 7.Wiara bez uczynków jest martwa.

- Czy czas pielgrzymowania może pomóc współczesnemu młodemu człowiekowi odnaleźć swoją tożsamość?

- Przede wszystkim na pielgrzymce chcemy także przeżywać tajemnicę wiary we wspólnocie Kościoła, która może pomóc odkryć swoją tożsamość. Dlatego w naszych modlitwach chcemy odwoływać się do nauczania Ojca Świętego Franciszka i zawierzać jego posługę Matce Bożej, a także będziemy powierzali naszego Księdza Biskupa, który w tym roku świętuje 50-lecie posługi kapłańskiej.
W czasie pielgrzymowanie chcemy także pomagać człowiekowi w odkrywaniu powołania i swojego miejsca w Kościele. Dlatego w Cegłowie (3 sierpnia o godz. 17) będziemy uczestniczyli w sakramencie małżeństwa, który zawrą długoletni pielgrzymi, a w Dzielnej (9 sierpnia o godz. 7) będziemy uczestniczyli w Mszy św. prymicyjnej sprawowanej przez tegorocznych neoprezbiterów z naszej diecezji. W sanktuarium Matki Bożej w Gidlach, jak co roku, podejmiemy dzieło adopcji duchowej. A w Promnej, jeszcze przed Apelem Jasnogórskim, będziemy przeżywali pielgrzymkowy wieczór wiary, trwając na modlitwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Pielgrzymi wezmą udział w Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich 14 sierpnia o godz. 15. Pielgrzymka to także czas, kiedy uczymy się miłości bliźniego. Okazji w czasie pielgrzymowania jest ku temu bardzo dużo, przez angażowanie się do różnych posług, wzajemną życzliwość i pomoc bliźniemu. Tradycyjnie od wielu lat pielgrzymi wspierają też tych, którzy okazują nam swoje serce przez udzielenie pomocy i otwarcie swoich domów. Jak co roku, podczas ostatniego noclegu przed Częstochową będziemy zbierali ofiary na wsparcie Domu Dziecka w Chorzenicach, który od wielu lat gościnnie przyjmuje nas na nocleg.

Reklama

- Jak wygląda pielgrzymka od strony formalnej?

- Będziemy pielgrzymowali tradycyjnie w pięciu grupach: 1. katedralnej (zielona) - dekanat: nadbużański, siemiatycki, sarnacki, ciechanowiecki; 2. sokołowskiej (pomarańczowa) - dekanat: sokołowski i sterdyński; 3. węgrowski (niebieska) - dekanat węgrowski; 4. łochowskiej (żółta) - dekanat łochowski; 5. bielskiej (zielona) - dekanat: bielski, hajnowski, brański.
Pielgrzymów będzie wspierała duchowo grupa pielgrzymów duchowych (srebrna), która przez codzienną modlitwę różańcową, ofiarowane wyrzeczenia i cierpienia, a także w miarę możliwości uczestnictwo w Mszy św. w swojej parafii będzie się łączyć z tymi, którzy wyruszyli na pielgrzymi szlak. W wielu naszych parafiach są organizowane Apele Jasnogórskie, w czasie których pielgrzymi duchowi słuchają przygotowanych konferencji. Osoby pozostające w domach będą mogły dzięki Katolickiemu Radiu Podlasie wysłuchać relacji z trasy pielgrzymki każdego dnia o godz. 17.20. Poza tym transmitowane będą: Msza św. na wyjście z katedry drohiczyńskiej (1 sierpnia o godz. 7), Apel Jasnogórski z Sokołowa Podlaskiego (1 sierpnia o godz. 21) i Grębkowa (2 sierpnia o godz. 21) oraz wejścia Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę (13 sierpnia o godz. 9.15).

- Gdzie będzie można się zapisać?

- Zapisy na pielgrzymkę będą prowadzone tradycyjnie od 24 lipca: w Drohiczynie, Siemiatyczach w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Sarnakach, Ciechanowcu, Sokołowie Podlaskim w parafii konkatedralnej, Węgrowie w bazylice, Łochowie, Brańsku, Bielsku Podlaskim w bazylice i parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel oraz Hajnówce w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Koszt tegorocznej pielgrzymki wynosi 120 zł. Jeżeli z rodziny pielgrzymuje więcej osób, to jedna płaci całą kwotę, a pozostali członkowie połowę, czyli 60 zł.

2013-07-24 09:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lubelscy pielgrzymi w Domu Matki

Bożena Sztajner/Niedziela

Z uśmiechem na twarzy i radością w sercu nareszcie dotarli do celu! Ponad 2,5 tys. uczestników 35. Jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Lubelskiej 14 sierpnia doszło na Jasną Górę, by pokłonić się Matce Bożej i przedstawić Jej swoje intencje.

Więcej ...

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

7. Bieg dla Życia w Jarosławiu

2022-12-06 11:21
Uczestnicy biegu

Michał Pacławski

Uczestnicy biegu

Od 7 lat kilkudziesięciu biegaczy pokonuje trasę 45 kilometrów łącząc Jarosławskie Opactwo z Klasztorem ss. Karmelitanek w Przemyślu, przez to manifestując miłość do Życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Kościół

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...