Reklama

Niedziela Rzeszowska

Razem naśladujmy Jezusa łagodnego i pokornego

Bożena Sztajner/Niedziela

Uroczystym ingresem do katedry rzeszowskiej w dniu 20 lipca 2013 r., poprzedzonym kanonicznym objęciem diecezji w dniu 19 lipca, bp Jan Wątroba rozpoczął posługę biskupa diecezji rzeszowskiej.

Ingres to liturgiczne, uroczyste rozpoczęcie biskupiego posługiwania w diecezji. Bp Jan Wątroba, mianowany biskupem diecezji rzeszowskiej przez Ojca Świętego Franciszka w dniu 14 czerwca br., przybył w sobotnie słoneczne i ciepłe popołudnie do rzeszowskiej katedry powitany przez licznie przybyłych kapłanów i wiernych świeckich oraz gości z Częstochowy, Wielunia i rodzinnej miejscowości Biała. Licznie na tę uroczystość przybyli księża biskupi z abp. Józefem Michalikiem, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i metropolitą przemyskim na czele. Wśród uczestników uroczystości dostrzec można było przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych, szkół wyższych, organizacji i stowarzyszeń, grup i wspólnot duszpasterskich działających w diecezji rzeszowskiej. Była także obecna Mama Księdza Biskupa i jego Siostra wraz z najbliższą rodziną. Pierwszej części uroczystości przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Nowy Biskup Rzeszowski został powitany w drzwiach katedry przez ks. prał. Jana Delektę, proboszcza parafii katedralnej, który podał mu do ucałowania krzyż oraz wręczył symbolicznie klucze do kościoła katedralnego.

Bp Kazimierz Górny, pierwszy biskup rzeszowski, witając swego następcę na stolicy biskupiej, powiedział: „Księże Biskupie Janie, pragnę Cię zapewnić, że spotkasz tu, w diecezji rzeszowskiej bardzo gorliwych kapłanów, wiernych Chrystusowi Panu, wrażliwych na ubogich i cierpiących. Spotkasz tu dobrych, ofiarnych i wrażliwych wiernych świeckich, którzy dają świadectwo miłości Boga i wielkiego zatroskania o naszą umiłowaną Ojczyznę”.

Uroczystość ingresu zawiera kilka ważnych znaków. Do nich należy odczytanie pisma apostolskiego powierzającego urząd biskupa diecezjalnego. Czynność tę wykonał z polecenia Nuncjusza Apostolskiego ks. Jerzy Buczek, kanclerz Kurii. Niezwykle pięknym znakiem jest przekazanie pastorału. Bp Kazimierz Górny wręczył swój pastorał, który dotychczas używał podczas ważniejszych świąt i uroczystości Nuncjuszowi Apostolskiemu, zaś ten w imieniu Ojca Świętego Franciszka przekazał go nowemu Biskupowi jako znak pasterskiej troski o powierzony mu Kościół diecezjalny. Kolejnym znakiem było zajęcie miejsca na katedrze, miejscu przewodniczenia liturgii. Ostatnim obrzędem objęcia urzędu biskupa diecezjalnego jest homagium, czyli znak czci, szacunku i posłuszeństwa od przedstawicieli całego Kościoła diecezjalnego. Homagium złożyli jako pierwszy bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy, oraz przedstawiciele prezbiterium diecezji. Następnie do Księdza Biskupa podeszli reprezentanci zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich działających w diecezji oraz osób konsekrowanych, a także rodziny oraz osoby chore i cierpiące. Homagium składane nowemu biskupowi to znak, że diecezja wita swojego Ojca i Pasterza.

Reklama

W czasie Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył bp Jan Wątroba, wygłosił on pierwszą homilię. Biskup Rzeszowski nawiązał do tajemnicy Bożego Serca, które patronuje rzeszowskiej katedrze. Serce Boże, którego tak wielkim czcicielem był św. Józef Sebastian Pelczar, jeden z patronów diecezji, jest wzorem pokory, łagodności, posłuszeństwa i uległości wobec Boga. Biskup zauważył, że łagodność to cecha ludzi, u których brak postaw agresywnych wobec innych, to cecha ludzi, którzy kierują się dążeniem do pokoju i zgody oraz opanowania chęci odwetu i gniewu. Posługa biskupa to także niesienie nadziei cierpiącym, smutnym czy przeżywającym kryzysy, to pomoc w naśladowaniu Jezusa łagodnego i pokornego. „Chcę razem z Wami, choć sam słaby, ale przecież uzbrojony w Jezusową moc, nieść jarzmo. Modlitwą, słowem, posługą, całym trudem codzienności pragnę towarzyszyć rodzinom, dzieciom, młodzieży oraz wszystkim, których od dziś Pan stawia na mojej drodze” - powiedział bp Jan Wątroba. Ciężar posługi biskupiej osładza wiara i miłość. „Kiedy dzisiaj dane mi jest stanąć na czele tej umiłowanej wspólnoty, przyjmując ciężar odpowiedzialności za jej zbawienie, przyznam, że ciężar ten łagodzi świadomość, że poniesie mnie wiara i miłość, ukształtowana w szkole Jezusowego Serca. Z ufnością wchodzę wraz ze wszystkimi kapłanami, najbliższymi współpracownikami i braćmi w posłudze apostolskiej w ten wartki nurt żywej wiary i pobożności. «Kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego» - powie św. Jan Maria Vianney. Niech zatem łagodność i pokora będą zawsze znakiem naszej posługi - mówił bp Jan Wątroba. Swoje posługiwanie i cały Kościół rzeszowski Biskup zawierzył Matce Bożej Rzeszowskiej: „Bądź pozdrowiona Pani Rzeszowa, bądź pozdrowiona Matko Serca Jezusowego. Przybliżaj nas wszystkich do Twego Syna i do Tego Serca, które jest dobroci i miłości pełne”.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. słowo skierowali m.in. abp Józef Michalik, abp Wacław Depo z Częstochowy skąd przyszedł bp Jan Wątroba. W imieniu władz państwowych i samorządowych przemówił Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, w imieniu środowiska akademickiego głos zabrał prof. Aleksander Bobko, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, w imieniu świeckich przemówiła Halina Szydełko, prezes Akcji Katolickiej w Polsce. Abp Wacław Depo, żegnając swego współpracownika powiedział: „Każda nasza droga jest pielgrzymowaniem. Wspomniana była droga Rzeszowa na Jasną Górę, do Częstochowy. Myślę, że ta przejrzystość pielgrzymowania przez posługę Biskupa Jana, będzie jeszcze większa. A skoro metropolia przemyska w osobie arcybiskupa Józefa, wychowała mnie i posłała do Częstochowy, to dziś ofiarnym sercem oddajemy Biskupa Jana do Rzeszowa, żeby Niepokalane Serce Maryi zawsze przybliżało do Serca Jezusa”.

Ojcowie Paulini ofiarowali Biskupowi Rzeszowskiemu kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Na zakończenie uroczystości bp Jan Wątroba udzielił apostolskiego błogosławieństwa. Po Mszy św. liczne delegacje składały gratulacje swojemu Pasterzowi, zaś spontanicznie grupy neokatechumenalne towarzyszyły śpiewem życzeniom i gratulacjom.

Reklama

Uroczystość transmitowała Telewizja Trwam i Radio Maryja (na stronie internetowej Radia Maryja można wysłuchać homilię bp. Jana Wątroby oraz obejrzeć całość transmisji). Transmisję przeprowadziły także Radio Via, Radio Rzeszów i Radio Fiat z Częstochowy.

Kanoniczne objęcie urzędu biskupa diecezjalnego odbyło się 19 lipca 2013 r. w siedzibie Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Uroczystość ta miała urzędowy charakter i polegała na przedstawieniu dokumentu nominacji na urząd biskupa rzeszowskiego wobec Kolegium Konsultorów. W uroczystości uczestniczył także bp Kazimierz Górny. Czynność ta została zaprotokołowana przez Kanclerza Kurii, a protokół został podpisany przez bp. Jana Wątrobę oraz członków Kolegium Konsultorów, tym samym inicjując posługiwanie bp. Jana Wątroby w diecezji rzeszowskiej.

2013-08-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ten, który prowadzi do światła

Rafał Czepiński

Jest 9.30. W kościele Ojców Franciszkanów, który jest pierwszą bramą ingresowej procesji, ubierają się Księża Arcybiskupi i Biskupi, na których czekają kanonicy kapituły katedralnej i księża dziekani.

Więcej ...

Przepis na Adwent

Karol Porwich /Niedziela

Nasze praktyki religijne, życie społeczne, rodzinne, zawodowe zostało częściowo nadszarpnięte przez koronawirusa. Nie jest to jednak wystarczający powód, aby ulec pesymizmowi, tym bardziej, że mamy na co czekać. Rozpoczynający się Adwent stwarza idealną okazję, aby przewartościować myślenie i zrobić porządki, szczególnie te duchowe, przed przyjściem na świat Jezusa Chrystusa. Czterech naszych rozmówców dzieli się refleksjami i sposobami na dobre przeżycie Adwentu.

Więcej ...

Z Niepokalaną – dla ciała i ducha

2022-12-01 19:55

Dorota i Wojciech Szota/maratonczyk.pl

Ofiarują Matce Bożej swój wysiłek i trud, aby polecać przez Jej wstawiennictwo sprawy Kościoła, Ojczyzny i swoje osobiste. Jeszcze tylko do jutra (2 grudnia) można zapisać się na VI Nocny Trailowy Bieg dla Niepokalanej, który wystartuje już 3 grudnia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...