Reklama

Aspekty

Jest „dom na święta”

Archiwum Caritas

Po pięciu latach starań, gromadzenia funduszy, starań o wsparcie sponsorów dobiega końca budowa domu dla państwa Wysockich ze Skwierzyny. Inicjatywa podjęta przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej we współpracy z „Gościem Niedzielnym” dobiega końca dzięki zaangażowaniu i życzliwości wielu osób, które ofiarowały swój czas i pieniądze na wsparcie rodziny borykającej się z trudnościami.

Państwo Wysoccy ze Skwierzyny wychowują niepełnosprawne trojaczki Sabinę, Sławka i Sylwka. Mieszkając w bardzo trudnych warunkach, nie mogą zapewnić swoim dzieciom normalnego funkcjonowania. Historia rodziny przybliżona została Polakom przez drugi program TVP w 2007 r., w cyklu „SOS Dzieciom”, podejmującym trudne historie życiowe z udziałem dzieci.

- Rodzina ze Skwierzyny jest jedną z wielu rodzin, które borykają się z problemami finansowymi czy trudnymi warunkami socjalnymi. Niestety do niedogodności związanych z sytuacją mieszkaniową, dochodzą problemy o wiele poważniejsze. Trojaczki urodziły się niepełnosprawne, z poważnymi chorobami układu oddechowego, nerwowego, pokarmowego. Każde z dzieci cierpi na sprzężone dolegliwości: najtrudniejsza jest sytuacja Sławka, który podłączony jest do respiratora - mówi Anna Maria Fedurek z Caritas diecezjalnej.

Reklama

Akcja pod hasłem: „Dom na święta”, zakładająca budowę domu dla niepełnosprawnego rodzeństwa rozpoczęła się pięć lat temu. Realizowana jest przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej we współpracy z „Gościem Niedzielnym”, której patronuje Telewizja Polska.

Wsparcie udzielane rodzinie przez Caritas diecezjalną początkowo związane było z zapewnieniem pomocy doraźnej. Nadrzędnym celem stało się jednak wybudowanie domu.

- W 2008 r. podjęliśmy działania mające na celu pozyskanie terenu pod zabudowę nowego domu dla tej rodziny. Zwróciliśmy się do Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie z prośbą o nieodpłatne przekazanie nieruchomości, będącej własnością Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zlokalizowanej w gminie Zabór, w woj. lubuskim, z przeznaczeniem jej na budowę domu dla rodziny ze Skwierzyny - mówi Anna Łosińska, koordynator projektu z ramienia Caritas. - Starania zakończyły się sukcesem i otrzymaliśmy decyzję o przekazaniu na naszą rzecz darowizny w postaci nieruchomości, z przeznaczeniem na zabudowę domu dla trojaczków.

Budowa domu w Droszkowie rozpoczęła się w 2010 r. Dzięki życzliwości wielu firm udało się nieodpłatnie uzyskać m.in. projekt budowy jednorodzinnego domu, dostosowanego do potrzeb niepełnosprawnych dzieci, prowadzenie nadzoru architektonicznego czy materiały budowlane. Dzięki ofiarności darczyńców możliwe było ogrodzenie działki, wykonanie prac ziemnych, wycinka drzew, itp. W ubiegłym roku, tuż przed rozpoczęciem kolejnej fazy prac budowlanych, nieznani sprawcy włamali się do domu i ukradli instalację elektryczną - wycięto wszystkie kable oraz uszkodzono puszki.

Budowa domu została zakończona. Nieruchomość w Droszkowie jest własnością Caritas diecezjalnej, która na podstawie aktu użyczenia dożywotnio przekazuje dom do użytkowania państwu Wysockim. Rodzina ma dbać o nieruchomość i opłacać związane z nią zobowiązania.

- Jesteśmy aktualnie na etapie odbiorów mediów - gaz, prąd, kanalizacja, wodociągi. Zbieramy potrzebne dokumenty, załatwiamy formalności w urzędach. Po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów złożymy w starostwie wniosek o pozwolenie na eksploatowanie budynku. Po uzyskaniu wszelkich zezwoleń dom oficjalnie przekazany zostanie państwu Wysockim - wyjaśnia Anna Łosińska.

2013-08-01 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sposób na samotność

2020-02-25 12:00

Niedziela lubelska 9/2020, str. IV

Dzienny Dom Senior+ to nowe miejsce na mapie Lublina. Przy kościele pw. Świętej Rodziny na Czubach powstała placówka wsparcia dla osób starszych i samotnych. 18 lutego ośrodek prowadzony przez miasto poświęcił abp Stanisław Budzik.

Więcej ...

Psychoza koronowirusa i zapomniana ebola

2020-02-28 17:49

Vatican News/AFP

Walka z ebolą w Kongu.

Cały świat mówi o walce z koronawirusem, podczas gdy zupełnie pomija dużo groźniejszą epidemię jaką jest ebola.

Więcej ...

Kościół łódzki pokutował za grzechy wykorzystywania seksualnego

2020-02-29 14:07

Abp Ryś: Grzech jednego człowieka dotyka nas wszystkich - Kościół łódzki pokutował za grzechy wykorzystywania seksualnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dzień, który zamknął kartę w historii Kościoła.

Benedykt XVI

Dzień, który zamknął kartę w historii Kościoła.

Dystrybutor filmu o Najświętszym Sercu Jezusa: ten kult...

Kultura

Dystrybutor filmu o Najświętszym Sercu Jezusa: ten kult...

Rzecznik Episkopatu: w kościołach będzie podawana...

Zdrowie

Rzecznik Episkopatu: w kościołach będzie podawana...

Amerykański Senat zagłosował za zabijaniem noworodków

Rodzina

Amerykański Senat zagłosował za zabijaniem noworodków

Abp Wacław Depo wzywa do śpiewu Suplikacji

Kościół

Abp Wacław Depo wzywa do śpiewu Suplikacji

Posty nakazane zachowywać

Posty nakazane zachowywać

Kiedy obowiązuje post?

Kiedy obowiązuje post?

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki...

Wiara

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki...

„Najświętsze Serce” - od piątku w polskich kinach

Polska

„Najświętsze Serce” - od piątku w polskich kinach