Reklama

Archiwum Caritas

Jest „dom na święta”

2013-08-01 14:21

Anna Bensz-Idziak
Edycja zielonogórsko-gorzowska 30/2013, str. 6

Po pięciu latach starań, gromadzenia funduszy, starań o wsparcie sponsorów dobiega końca budowa domu dla państwa Wysockich ze Skwierzyny. Inicjatywa podjęta przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej we współpracy z „Gościem Niedzielnym” dobiega końca dzięki zaangażowaniu i życzliwości wielu osób, które ofiarowały swój czas i pieniądze na wsparcie rodziny borykającej się z trudnościami.

Państwo Wysoccy ze Skwierzyny wychowują niepełnosprawne trojaczki Sabinę, Sławka i Sylwka. Mieszkając w bardzo trudnych warunkach, nie mogą zapewnić swoim dzieciom normalnego funkcjonowania. Historia rodziny przybliżona została Polakom przez drugi program TVP w 2007 r., w cyklu „SOS Dzieciom”, podejmującym trudne historie życiowe z udziałem dzieci.

- Rodzina ze Skwierzyny jest jedną z wielu rodzin, które borykają się z problemami finansowymi czy trudnymi warunkami socjalnymi. Niestety do niedogodności związanych z sytuacją mieszkaniową, dochodzą problemy o wiele poważniejsze. Trojaczki urodziły się niepełnosprawne, z poważnymi chorobami układu oddechowego, nerwowego, pokarmowego. Każde z dzieci cierpi na sprzężone dolegliwości: najtrudniejsza jest sytuacja Sławka, który podłączony jest do respiratora - mówi Anna Maria Fedurek z Caritas diecezjalnej.

Reklama

Akcja pod hasłem: „Dom na święta”, zakładająca budowę domu dla niepełnosprawnego rodzeństwa rozpoczęła się pięć lat temu. Realizowana jest przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej we współpracy z „Gościem Niedzielnym”, której patronuje Telewizja Polska.

Wsparcie udzielane rodzinie przez Caritas diecezjalną początkowo związane było z zapewnieniem pomocy doraźnej. Nadrzędnym celem stało się jednak wybudowanie domu.

- W 2008 r. podjęliśmy działania mające na celu pozyskanie terenu pod zabudowę nowego domu dla tej rodziny. Zwróciliśmy się do Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie z prośbą o nieodpłatne przekazanie nieruchomości, będącej własnością Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zlokalizowanej w gminie Zabór, w woj. lubuskim, z przeznaczeniem jej na budowę domu dla rodziny ze Skwierzyny - mówi Anna Łosińska, koordynator projektu z ramienia Caritas. - Starania zakończyły się sukcesem i otrzymaliśmy decyzję o przekazaniu na naszą rzecz darowizny w postaci nieruchomości, z przeznaczeniem na zabudowę domu dla trojaczków.

Budowa domu w Droszkowie rozpoczęła się w 2010 r. Dzięki życzliwości wielu firm udało się nieodpłatnie uzyskać m.in. projekt budowy jednorodzinnego domu, dostosowanego do potrzeb niepełnosprawnych dzieci, prowadzenie nadzoru architektonicznego czy materiały budowlane. Dzięki ofiarności darczyńców możliwe było ogrodzenie działki, wykonanie prac ziemnych, wycinka drzew, itp. W ubiegłym roku, tuż przed rozpoczęciem kolejnej fazy prac budowlanych, nieznani sprawcy włamali się do domu i ukradli instalację elektryczną - wycięto wszystkie kable oraz uszkodzono puszki.

Budowa domu została zakończona. Nieruchomość w Droszkowie jest własnością Caritas diecezjalnej, która na podstawie aktu użyczenia dożywotnio przekazuje dom do użytkowania państwu Wysockim. Rodzina ma dbać o nieruchomość i opłacać związane z nią zobowiązania.

- Jesteśmy aktualnie na etapie odbiorów mediów - gaz, prąd, kanalizacja, wodociągi. Zbieramy potrzebne dokumenty, załatwiamy formalności w urzędach. Po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów złożymy w starostwie wniosek o pozwolenie na eksploatowanie budynku. Po uzyskaniu wszelkich zezwoleń dom oficjalnie przekazany zostanie państwu Wysockim - wyjaśnia Anna Łosińska.

Tagi:
niepełnosprawni pomoc

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

„NIEDZIELA

„NIEDZIELA" JUTRA

Marszałek senatu w Częstochowie

Marszałek senatu w Częstochowie

Bitwa pod Małogoszczem

Bitwa pod Małogoszczem

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Zawód z misją

Zawód z misją

Zebranie Walne Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków ( FOPP) w żagańskiej Sali Tradycji Czarnej Dywizji.

Zebranie Walne Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków ( FOPP) w...

Wrocławskie uroczystości 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę i Międzynarodowego Dnia Sybiraka

Wrocławskie uroczystości 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na...

Inauguracja projektu remontu poaugustiańskiego klasztoru w Żaganiu

Inauguracja projektu remontu poaugustiańskiego klasztoru w Żaganiu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem