Reklama

Niedziela Legnicka

Otwarcie muzeum w Krzeszowie

Ks. Piotr Nowosielski

Obchodom tegorocznego diecezjalnego odpustu w Krzeszowie towarzyszył szereg wydarzeń. Wśród nich znalazło się otwarcie muzeum krzeszowskiego, w którym zaprezentowano eksponaty związane z pocysterskim opactwem

Wydarzenie miało miejsce 12 sierpnia podczas okolicznościowej konferencji prasowej, na której zaprezentowano także nowe wydawnictwa związane z sanktuarium. Należą do nich film autorstwa Zdzisława Cozaca pt. „Skarby opactwa w Krzeszowie” oraz album pt. „Krzeszowskie sanktuarium. Europejska perła baroku”, ilustrowany zdjęciami Tadeusza Piotra Prociaka z tekstem Marka Perzyńskiego. Oba wydawnictwa przybliżaliśmy już czytelnikom „Niedzieli” na naszych stronach edycyjnych. Może warto tylko przypomnieć, że zarówno film, jak i album zostały wydane w kilku wersjach językowych (polski, angielski, czeski, niemiecki), co np. może stać się dobrym prezentem dla naszych zagranicznych gości. Jedno i drugie wydawnictwo przybliżają nam sanktuarium nie tylko jako miejsce ciekawe pod względem architektonicznym czy malarskim, ale także jako miejsce nieustannego kultu, tętniące życiem - i tym codziennym, i duchowym.

Konferencję poprzedził minikoncert organowy w bazylice, co dało uczestnikom pierwsze wyobrażenie - obok wrażeń wizualnych - o niezwykłości miejsca, w którym się znaleźli.

Reklama

Zbiory otwartego muzeum zaprezentowała Barbara Skoczylas-Stadnik, dyrektor Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Przy tej okazji złożyła podziękowania na ręce obecnej na spotkaniu ksieni Klasztoru Benedyktynek s. Reginie Szewczyk za pomoc w zgromadzeniu i udostępnienie zbiorów, którymi do tej pory opiekowały się siostry.

- Zapraszamy państwa do nowo otwieranego muzeum, aby zobaczyć eksponaty, które wprawiają w zdumienie, zachwycają i przyczyniają się do tego, że ci, którzy pojawili się dzisiaj w Krzeszowie po raz pierwszy, pokochają to miejsce - mówiła dyrektor. - Krzeszów bowiem, to nie tylko miejsce sztuki, dobro kultury, ale przede wszystkim głębia duchowa. To jest siła wyższa, która nas tutaj przyciąga. Zapraszała także do zwrócenia uwagi, np. na zbiór zasłużonych dla tego miejsca opatów, na kielich „Emmanuel”, ofiarowany opatowi Fritschowi przez współbraci z okazji 50-lecia złożenia ślubów zakonnych, na rokokową monstrancję i wiele innych eksponatów. Przypomniała też, że obecne w tym miejscu od 1946 r. siostry benedyktynki, opiekowały się tym miejscem. Przekazane do muzeum np. tekstylia: ornaty, kapy, alby czy komże zachowały się w stanie doskonałym dzięki ich niezwykłej trosce i dbałość o powierzone rzeczy. - To właśnie budzi szacunek, z jaką pieczołowitością były te rzeczy przechowywane. To jest właściwy stróż kultury - mówiła, jeszcze raz dziękując siostrom za ich działania. Przypomniane zostały postacie najbardziej zaangażowane w rozwój opactwa, ale i przede wszystkim życia religijnego opatów, którzy wydawali okolicznościowe modlitewniki, książeczki do nabożeństw, a także powstała Kalwaria Krzeszowska, będąca rozszerzoną wersją rozważania Męki Pańskiej.

Po prezentacji uczestnicy spotkania mieli okazję podziwiać zgromadzone zbiory, odwiedzając poszczególne miejsca wystawowe.

Odtąd, przybywający do Krzeszowa pielgrzymi i turyści, będą mogli poznać bogactwa duchowe tego miejsca, wyrażające się także w dziedzinie sztuki sakralnej.

2013-08-28 12:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

II Krzeszowska Noc Kościołów

Przemysław Groński

Więcej ...

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

Więcej ...

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Święci i błogosławieni

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii