Reklama

Syria w otchłani piekieł

Módlmy się o oświecenie sumień przywódców politycznych

Nuncjusz apostolski w Syrii abp Mario Zenari, odnosząc się do użycia na terenie tego kraju broni chemicznej, stwierdził wręcz, że Syria zstąpiła do otchłani piekieł. - Nie możemy milczeć w obliczu wołania o pomoc tysięcy niewinnych ofiar syryjskiego konfliktu. Wspólnota międzynarodowa musi uczynić wszystko, aby tragiczne wydarzenia ostatnich dni nigdy więcej się nie powtórzyły.

- Kiedy patrzyłem na te straszne filmy dokumentujące wydarzenia ostatnich dni, słyszałem krzyk dzieci, niewinnych ofiar konfliktu, krzyk wznoszący się ku niebu i wspólnocie międzynarodowej - powiedział w Radiu Watykańskim nuncjusz apostolski w Syrii. - Nie możemy na to wołanie nie odpowiedzieć. Musimy uczynić wszystko, co w naszej mocy, by nigdy więcej nie powtórzyły się te zbrodnie. Trzeba znaleźć odpowiednie metody i środki. Módlmy się, by odpowiedzialni za te decyzje kierowali się mądrością i rozwagą. Niestety, najwyższą cenę od samego początku konfliktu płaci ludność cywilna, niewinne kobiety i dzieci. Rok temu miałem wrażenie, że Syria powoli zstępuje do piekieł. Teraz mogę powiedzieć, że znalazła się na dnie otchłani - wyznał abp Mario Zenari.

„Módlmy się o pokój na Bliskim Wschodzie i na świecie, prosząc Pana Jezusa i Niepokalane Serce Maryi o umocnienie nadziei wszystkich wiernych wschodnich” - napisał prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri w orędziu z okazji sakry nowego melchickiego arcybiskupa Basry i Hauranu w Syrii. Uroczystość ta odbyła się 25 sierpnia pod Bejrutem, w obecności m.in. patriarchy melchickiego Grzegorza III Lahama, mającego swoją siedzibę w Damaszku, oraz nuncjuszy apostolskich w Libanie i w Syrii.

„W tych godzinach niepokoju wzmaga się modlitwa za Syrię, w której sytuacja zaostrzyła się w delikatnym kontekście bliskowschodnim z otwartymi ranami w Egipcie, Iraku i w innych krajach” - głosi orędzie kardynała prefekta. Przypomina on „płomienny apel papieża Franciszka, wygłoszony na zakończenie modlitwy «Anioł Pański» w niedzielę 25 sierpnia, który przyniósł pociechę całej ludności syryjskiej, jak zapewniają o tym Kongregację duszpasterze i wierni, którzy nadal wołają o dar pokoju”. „Ze wspólnotami w ojczyźnie łączą się liczni chrześcijanie wschodni rozproszeni po świecie w tym samym apelu, aby pojednanie było silniejsze od szczęku oręża” - napisał kard. Sandri. Wezwał do powstrzymania przemocy oraz „aby Wszechmocny Bóg oświecił sumienia przywódców i pocieszył wszelki ból naszą miłością (...). Niech dla wspólnoty międzynarodowej priorytetami będą sprawiedliwość, pojednanie i solidarne poszanowanie praw osobowych i społecznych wszystkich, bez różnicy, części składowych ludności Bliskiego Wschodu” - zakończył.

2013-09-02 13:05

Wybrane dla Ciebie

Psychiatra: depresja będzie wkrótce najpoważniejszym problemem społecznym

2022-12-05 08:23

Adobe.Stock

Ocenia się, że najpoważniejszym problemem społecznym na świecie będzie niebawem depresja – powiedział PAP psychiatra Jacek Koprowicz, kierownik Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu MSWiA w Warszawie.

Więcej ...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

Austria: Nagroda Capax Dei dla Katolickiego Uniwersytetu, którego pragnął Jan Paweł II

2022-12-05 12:52

Joanna Łukaszuk-Ritter

Podczas uroczystości, która odbyła się 3 grudnia br. w auli Uniwersytetu Katolickiego ITI w Trumau w Dolnej Austrii, Wielki Kanclerz tej uczelni, arcybiskup Wiednia kardynał Christoph Schönborn, odebrał nagrodę specjalną za działalność ewangelizacyjną uniwersytetu – Capax Dei Award – ufundowaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

Sport

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Aktualności

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...