Reklama

Polska

List do prymasa Polski ws. beatyfikacji rtm. Pileckiego

Fundacja „Paradis Judaeorum” wysłała list do prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka z prośbą o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego bohaterskiego Ochotnika do Auschwitz – rotmistrza Witolda Pileckiego. Zamordowany w roku 1948 rotmistrz, stanowi według przedstawicieli Fundacji „jeden z najwspanialszych przykładów Chrystusowej miłości bliźniego”.

W piśmie do prymasa Wojciecha Polaka Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła uwagę na „powszechność kultu, jakim nie tylko w wielu diecezjach, ale w wielu krajach otoczona jest postać Witolda Pileckiego”.

Do listu dołączono 90 stron dokumentów, materiałów i publikacji prasowych, ilustrujących między innymi starania fundacji o beatyfikację rtm. Pileckiego.

We wrześniu 2008 r. Fundacja zwróciła się do papieża Benedykta XVI z prośbą o rozważenie beatyfikacji rotmistrza. Pięć lat później list w tej samej sprawie został wysłany do papieża Franciszka. 25 stycznia 2009 r. z inicjatywy fundacji odprawiono uroczystą Mszę św. w Katedrze Wawelskiej, podczas której modlono się o wyniesienie na ołtarze bohatera z Auschwitz.

Działacze Fundacji apelowali także do władz kurii archidiecezjalnej w Krakowie, aby szczątki żołnierza Armii Krajowej, który organizował ruch oporu w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, a po wojnie zginął z rąk komunistów, zostały pochowane na Wawelu.

Witold Pilecki był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzem kampanii wrześniowej 1939 r., bohaterem polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r. podczas niemieckiej łapanki Pilecki pozwolił się aresztować Niemcom, by przedostać się do obozu Auschwitz. Chciał zdobyć informacje o panujących w nim warunkach. Do Auschwitz trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 r. Szybko stał się głównym organizatorem konspiracji w obozie. Założył tam Związek Organizacji Wojskowej. Planował nawet zbrojne oswobodzenie obozu.

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. Pilecki zdołał uciec z obozu wraz z dwoma współwięźniami. Sprawozdania Pileckiego z obozu były przesłane do dowództwa Armii Krajowej w Warszawie i dalej na Zachód.

Pileckiego aresztowano w maju 1947 r. Został osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. 15 maja 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci i wkrótce stracony. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy.

Reklama

We wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy. W lipcu 2006 r. prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Rotmistrz Witold Pilecki został uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II wojny światowej.

Fundacja „Paradis Judaeorum” od kilku lat prowadzi akcję, której głównym celem jest ustanowienie 25 maja – rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego – europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

2014-08-04 17:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kanonizacja abp. Romero jeszcze w tym roku?

BBC NEWS

Prezes Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia ma nadzieję, że jeszcze w tym roku odbędzie kanonizacja bł. Oskara Romero. W rozmowie z siecią katolickich rozgłośni Radio InBlu włoski hierarcha, który jest postulatorem w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym męczennika z Salwadoru, ujawnił, że kilka miesięcy temu sygnalizowano mu uzdrowienie kobiety ciężarnej, które okazało się niewytłumaczalne.

Więcej ...

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

Wdzięczność i nadzieja. Złoty jubileusz Ruchu Światło-Życie

2022-12-02 08:11

Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...