Reklama

Niedziela Częstochowska

5. rocznica śmierci księdza Wojciecha Torchały

Aleksandra Torchała

Mija 5. rocznica śmierci ks. Wojciecha Torchały, wielunianina i proboszcza parafii Najświętszego Zbawiciela w Blachowni-Błaszczykach. Przypomnieli o tym mieszkańcom Wielunia parafianie z Blachowni, którzy 20 sierpnia 2013 r. wraz ze swoim proboszczem, ks. Tomaszem Draganem, przybyli autokarem do miasta, gdzie ks. Wojciech się urodził, wychował i dojrzał do kapłaństwa, by wspólnie z rodziną modlić się za spokój jego duszy. W intencji zmarłego ks. Wojciecha ks. Tomasz odprawił Mszę św. Celebrował ją w kościele pw. św. Barbary, a posługiwał mu kl. Dariusz Żydoń

W homilii, która była rozważaniem o życiu i przemijaniu, ks. Tomasz Dragan mówił: „Stajemy dziś na wieluńskiej ziemi, by oddać hołd naszemu zmarłemu proboszczowi. Każdy z nas musi kiedyś odejść; całe nasze życie zmierzamy ku wieczności, kierując się wiarą, nadzieją i miłością. Przy śmierci najbardziej liczyć będzie się jednak miłość, bo z niej będziemy sądzeni. Wtedy okaże się, z jakich materiałów budowaliśmy nasze życie i czy są to naręcza dobrych uczynków, gwarantujących nam spotkanie z Chrystusem. Takie naręcza dobrych uczynków poniósł ze sobą na spotkanie z Chrystusem ks. Wojciech, pierwszy proboszcz powołanej do życia w 2001 r. parafii Najświętszego Zbawiciela. Wierzymy, że stamtąd wspiera swoich parafian i mnie, jego następcę”.

Wspaniałą rzeczą jest pamiętać o zmarłych i łączyć tę pamięć z modlitwą. Tak czynią parafianie z Blachowni, modlący się za swojego zmarłego tragicznie proboszcza. Uczestnictwo w Eucharystii, przyjęte Komunie św. to wspaniały dar dla tego, który już sam nie potrafi się za siebie modlić. Tylko tak można oddać hołd człowiekowi, kapłanowi, który próbował uczyć prawdziwych wartości słowem i przykładem życia. Wiedzą to mieszkańcy z parafii Najświętszego Zbawiciela.

Przybyli do Wielunia mieszkańcy Blachowni-Błaszczyków i Cisia oraz rodzina zmarłego ks. Wojciecha udali się po Eucharystii na wieluński cmentarz, gdzie zapalono znicze i w zadumie modlono się o spokój jego duszy. Za pamięć o zmarłym ks. Wojciechu i modlitwę wszystkim uczestnikom Eucharystii podziękowała rodzina Torchałów.

Wizyta w parafii św. Barbary stała się dla pielgrzymów z Blachowni-Błaszczyków okazją do poznania historii najmłodszej parafii wieluńskiej i kościoła św. Barbary.

2013-09-04 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zwykła bohaterka

Archiwum rodzinne

Tragedią nie jest śmierć, tragedią jest przegrane życie… Życia na pewno nie przegrała Marta Bukowa z Mirocina, która swoje życie poświęciła dla życia córeczki.

Więcej ...

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

Więcej ...

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

Sport

MŚ 2022 - Francja - Polska 3:1

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Aktualności

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...