Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pierwsza Komunia Święta dla dziewięciolatków

Niedziela bielsko-żywiecka 37/2013, str. 4-5

PB

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MARIUSZ RZYMEK: - Jeśli reforma wejdzie w życie, to jak się to odbije na religijnej edukacji najmłodszych? Sześciolatki będą uczyć się tego, czego wcześniej uczyli się o rok starsi od nich, czy też będą mieli przed sobą całkiem nowy materiał?

KS. DR MAREK STUDENSKI: - Przez prawie 10 lat obowiązywała w katechezie Podstawa programowa, którą 20 czerwca 2001 r. zatwierdził Episkopat Polski. W związku ze zmianą Podstawy programowej kształcenia ogólnego, a także pośrednio w związku z propozycją przyjęcia sześciolatków do klas pierwszych, Kościół w Polsce postanowił zmienić swoją Podstawę programową. Stało się to 8 marca 2010 r. na 355. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

- Co wraz z wprowadzeniem w życie nowej Podstawy programowej zmieniło się w katechezie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Zmienił się układ treści i język Podstawy programowej, która teraz jest napisana językiem wymagań. Dostosowana jest w ten sposób do Podstawy programowej kształcenia ogólnego. Wraz ze zmianą Podstawy programowej uległ również modyfikacji Program nauczania katechezy, co pociągnęło za sobą zmianę podręczników. Z tego względu od 2 lat wprowadzamy nowe podręczniki na poszczególne etapy edukacji. Pierwszy etap dotyczył pierwszych klas szkoły podstawowej oraz szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także czwartych klas szkoły podstawowej. W tym roku szkolnym wprowadzamy nowe podręczniki na drugie poziomy tych etapów, czyli do II i V klasy szkoły podstawowej, II klasy gimnazjum i II klasy szkoły ponadgimnazjalnej. Niestety ten proces nie jest płynny, bo mimo ministerialnych zapowiedzi nie wprowadzano do szkół dzieci sześcioletnich.

- Na czym polega problem?

- Dotyczy on okresu przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej. Są klasy pierwsze, gdzie są same dzieci siedmioletnie - tak jak to było do tej pory; są klasy mieszane, ale są też i takie, gdzie są same sześciolatki. To wszystko trzeba mądrze rozwiązać.

Reklama

- Jakie są więc ustalenia?

- Zgodnie z decyzją Komisji Wychowania Katolickiego, w klasach pierwszych, w których są tylko i wyłącznie dzieci sześcioletnie, termin Pierwszej Komunii Świętej przesunięty został na klasę III. Pozostałe klasy pierwsze, tam gdzie są dzieci siedmioletnie oraz gdzie siedmiolatki chodzą razem z sześciolatkami, wszystko zostaje po staremu i Pierwsza Komunia Święta pozostaje w klasie II. W związku z tym klasy pierwsze składające się z dzieci sześcioletnich już obowiązuje inny program i inne podręczniki.

- W niektórych parafiach może dojść do takiej sytuacji, że w jednym roku nie będzie w niej Pierwszej Komunii Świętej...

- Gdyby wskazania reformy wszędzie wprowadzono w tym samym czasie to byłby jeden rok bez Pierwszej Komunii Świętej. Nie wiadomo jednak jak się to w praktyce ostatecznie ułoży i czy rzeczywiście do tego dojdzie.

- Czym zasadniczo różnić się będzie treść nowych podręczników od starych?

- Na pierwszym etapie edukacyjnym zmiana związana jest z tym, że bezpośrednie przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej zostało przesunięte do klasy III szkoły podstawowej. Nowością jest też to, że w związku z redukcją lekcji historii w szkołach średnich, w katechezie znajdzie się dla niej znacznie więcej miejsca. W szkołach średnich pojawi się wiele tematów z zakresu najnowszej historii Kościoła. Chodzi szczególnie o okres obejmujący pontyfikaty papieży końca XIX wieku, po czasy I i II wojen światowych i później, aż do chwili obecnej. W gimnazjum natomiast pojawią się elementy historii Kościoła od wczesnego chrześcijaństwa aż do współczesności.

- Można więc powiedzieć, że religia ratuje historię.

- Myślę, że można tak to ująć. Trzeba jednak uwzględniać fakt, że historia Kościoła jest dziedziną teologii. Podstawa programowa Kościoła katolickiego ukazuje historię Kościoła jako pielgrzymkę wiary. Perspektywa historyczna jest więc tu w całości podporządkowana wierze. To jednak niczego nie zmienia. Są postacie, wydarzenia, daty, fakty. Inaczej być zresztą nie może, bo historia zbawienia toczy się w konkretnym czasie i przy udziale konkretnych ludzi.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2013-09-11 15:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza Komunia święta okiem mamy

Ewa Pietrus/Hallelu Jah

Więcej ...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Więcej ...

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37
Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy jednak kiedyś tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...