Reklama

Niedziela Kielecka

W 33. rocznicę Porozumień Sierpniowych

Czy o taką Polskę walczył ks. Jerzy Popiełuszko?

TD

W tym roku gościem specjalnym obchodów 33. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych był związany z ruchem solidarnościowym biskup senior Edward Frankowski - gość z diecezji sandomierskiej. 31 sierpnia przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej i wygłosił homilię, nagrodzoną przez zebranych brawami. Organizatorem obchodów była świętokrzyska „Solidarność”.

W homilii bp Frankowski przypomniał okoliczności tworzenia „Solidarności”, międzyludzkie więzi, które ona inicjowała, okoliczności i przebieg stanu wojennego. Odniósł się także do trudnej sytuacji związku i Polaków w czasach obecnych.

Zauważył, że „niegdyś «Solidarność» połączyła Polaków w nadziei, że coś od nich zależy (...). Miliony Polaków stawało się lepszymi, bo wierzyli, że ich wysiłek zmieni ojczyznę” - mówił bp Frankowski, przypominając szczegóły tworzenia związku w Kielcach, kieleckie strajki oraz internowanie ponad 300 osób. Stan wojenny nazwał wielką krzywdą narodu, a za „zabicie «Solidarności»” uznał Okrągły Stół. - Bezpieka rozpisała wtedy scenariusz (...). Polacy stali się przedmiotem politycznych gier - podkreślał. Wskazał także na ogromną rolę Jana Pawła II i jego pielgrzymek do ojczyzny oraz homilii, które odradzały ducha narodu. Tak działo się np. 3 czerwca 1991 r. w Kielcach.

- Przez Polskę przetacza się dzisiaj fala deprawacji - mówił bp Frankowski. Przejawy niszczenia morale społeczeństwa to np. naruszenie niepodważalności tradycyjnej rodziny, promocja dewiacji i ideologii gender, aborcji i eutanazji, ataki mediów laickich na rodzinę, wzrastające bezrobocie, masowe wyjazdy młodych ludzi za granicę, odbieranie zasiłków, utrata pracy przez ludzi po 50. roku życia, deptanie godności pracowników. - Dzisiaj jest zagrożone dziedzictwo „Solidarności”, a choć 21 postulatów Porozumień Sierpniowych znanych jest w całym świecie, liberałowie je lekceważą i uważają, że to zabytek wpisany na listę UNESCO - mówił bp Edward Frankowski. Jego zdaniem, wciąż wprowadzane są w życie „antypracownicze ustawy”. Rządowi zarzucił sprzedaż majątku narodowego i zamiar „dobrania się do składek budżetowych związku”. - Każdy, komu bliski jest los Polaków, kto czuje się zagrożony i poniżony (...) powinien iść solidarnie po ulicach Warszawy i dać wyraz swej solidarności - mówił w Kielcach bp Edward Frankowski, nawiązując do zaplanowanej we wrześniu akcji protestacyjnej związku. Podkreślił, że postaw patriotycznych uczono zawsze w bazylice katedralnej. -Czy o taką Polskę walczył ks. Jerzy Popiełuszko? - zapytał. Podczas Mszy św. został poświęcony sztandar Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” NSK Bearings Polska S.A.

Reklama

Uroczystość kościelną poprzedziło złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie NSZZ „Solidarność”, a po Mszy św. uczestnicy obchodów zebrali się na placu przez kielecką bazyliką przed pomnikiem kapelana „Solidarności” bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r., które zostało zawarte między komisją rządową a Komitetem Strajkowym, oraz powstanie „Solidarności”, stały się początkiem przemian, które w 1989 r. doprowadziły do obalenia komunizmu. Wśród 21 postulatów, które Komitet Strajkowy podpisał ze stroną rządową, znalazły się m. in. zapisy o powstaniu wolnych związków zawodowych, zniesieniu cenzury, skróceniu wieku emerytalnego, zwiększeniu liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach oraz o 3-letnich płatnych urlopach wychowawczych.

W Kielcach 33 lata temu - 29 sierpnia 1980 r. - jako pierwsza stanęła Fabryka Łożysk Tocznych „Iskra”. Strajki objęły w następnych dniach POLMO-SHL, Chemar, Premę, Transbud. Przedstawiciele pięciu zakładów podpisali w „Iskrze” Międzyzakładowy Komitet Założycielski Kieleckich Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. 15 września 45 przedstawicieli 11 zakładów pracy podpisało deklarację wstąpienia do NSZZ „Solidarność”. 19 października 1980 r. ukazał się pierwszy numer pisma „Solidarność Świętokrzyska” - od trzeciego numeru wychodzący jako „Biuletyn NSZZ «Solidarność» Regionu Świętokrzyskiego”. Do końca grudnia 1981 roku - internowano 312 osób z województwa kieleckiego.

2013-09-19 11:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ból do samego nieba

Milena Kindziuk

Do końca życia mówiła, że śmierć dziecka to kamień na całe życie. Ale też dodawała od razu, że akceptuje życie takie, jakie ma. Bo Pan Bóg najlepiej wie, co robi. I przebaczyła mordercom syna.

Więcej ...

#AdwentWdzięczności: rozpal w sobie światło - dziękując Bogu!

2022-11-25 11:13

foto: CANVA

Dzisiejsze czasy sprzyjają narzekaniu. Inflacja, zagrożenie bezpieczeństwa, drożyzna, niepewne jutro… ale czy pośród tego wszystkiego, każdego dnia nie otrzymujemy naprawdę wiele? Życie z wdzięcznością to klucz do świętości. Może najwyższy czas go użyć i otworzyć drzwi do jeszcze bliższej relacji z Bogiem?

Więcej ...

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu...

Polska

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu...

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej...

Polska

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Litania do Chrystusa Króla

Modlitwa

Litania do Chrystusa Króla

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Oświadczenie Komisji Nauki Wiary Episkopatu w sprawie ks....

Kościół

Oświadczenie Komisji Nauki Wiary Episkopatu w sprawie ks....