Reklama

Aspekty

W kryzysie i kiedy jest dobrze, czyli wrzesień dla rodziny

TOMASZ LEWANDOWSKI

Wrzesień w naszej diecezji pełen jest inicjatyw skierowanych do rodzin - i tych przeżywających trudności, i tych, w których wszystko gra. Przedstawiamy kilka z nich.

Stowarzyszenie i poradnia

Zacznijmy od tego, że w Zielonej Górze powstaje nowa poradnia rodzinna. - Jest tu grupa ludzi, którzy od wielu lat posługują rodzinom. Pokończyli różnego rodzaju szkoły dla rodziców, szkolenia couchingowe, specjalizują się w szeroko rozumianej komunikacji, są doradcami życia rodzinnego. W pewnym momencie to grono doszło do wniosku, że należy rozszerzyć działalność (do tej pory zajmowali się przede wszystkim katechizacją przedmałżeńską) i zmierzyć się też z sytuacjami kryzysowymi w małżeństwach - mówi ks. Mariusz Dudka, diecezjalny duszpasterz rodzin. - Dlatego postanowiliśmy założyć Stowarzyszenie „Dla rodziny”. Dzięki temu nie tyko będziemy mogli dotrzeć do szerszego gremium, ale również pozyskiwać środki na nasze działania. I co bardzo istotne - te działania będą kierowane do całej diecezji.

Jednym z tych działań jest S.O.S. Ośrodek Wsparcia Rodziny z siedzibą przy parafii pw. św. Józefa w Zielonej Górze. - Udało się to m.in. dzięki wielkiej pomocy proboszcza ks. Leszka Kazimierczaka, który użyczył nam pomieszczenie nad stadniną przy ul. Prostej - dodaje ks. Dudka.

Poradnia ma pomagać na wielu odcinkach. Będzie tu można uzyskać pomoc psychologów, lekarzy, terapeutów, mediatorów, doradców rodzinnych i małżeństw posługujących przy różnych stowarzyszeniach - i wszystko to dla dobra rodziny. I tej w kryzysie, i tej, gdzie wszystko się układa - bo Stowarzyszenie „Dla rodziny” działa również na rzecz promocji zdrowego modelu życia rodzinnego. To ważne, bo przyzwyczailiśmy się już do mówienia o pomocy rodzinie wyłącznie w sytuacjach trudnych, a łatwo wtedy zapomnieć o wspieraniu ludzi, którzy autentycznie żyją sakramentalnością swojego małżeństwa. - To zupełnie nowe spojrzenie, nowy biegun - podkreśla duszpasterz.

Reklama

Dla rodziców i wychowawców

Otwarcie nowej poradni zbiega się niemalże z rozpoczęciem Szkoły dla rodziców i wychowawców. To cykl 10 trzygodzinnych spotkań opartych na koncepcji T. Gordona i książce A. Faber i E. Mazlish pt. „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”. Mówiąc krótko - Szkoła jest ogólnopolskim programem wspierania umiejętności wychowawczych rodziców i nauczycieli. Zajęcia będą się odbywać w nowej siedzibie Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze przy ul. Świętych Cyryla i Metodego.

Co daje ukończenie takiego kursu? Uczestnicy nauczą się budować relację dorosły - dziecko (w tym zawiera się: wyrażanie oczekiwań i ograniczeń tak, aby były przez dziecko respektowane, rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć, aktywne wspierające słuchanie, motywowanie dziecka do współdziałania, modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań, uwalnianie dzieci od grania narzuconych ról w domu i w szkole). Dowiedzą się też, jak wspierać proces usamodzielniania się dziecka, jak budować realne poczucie własnej wartości i jak konstruktywnie rozwiązywać konflikty.

Bliższych informacji udziela koordynatorka zajęć Iwona Nowak (tel. 601-292-905).

Dla małżeństw w każdej sytuacji

Dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu (choć mimo wszystko dla rodziny czas wypadałoby znaleźć) i w ogóle dla wszystkich małżeństw ciekawą wrześniową propozycją są weekendowe rekolekcje. Jedne z nich odbędą się w Domu Rekolekcyjnym w Żarach-Kunicach w dniach 27-29 września, a poprowadzą je ks. Artur Adamczak i Mieczysław Gucewicz. Informacje można uzyskać pod nr. tel. 605-432-680.

W tym samym terminie na „Dialogi we dwoje” do Rokitna zaprasza Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie. Ten weekend upłynie w wyjątkowej atmosferze ze względu na wspomnienie niedawno zmarłego prof. Józefa Łukaszewicza, wrocławskiego matematyka, który razem z żoną Danutą przyczynił się do przeszczepienia Spotkań Małżeńskich do naszej diecezji. - Państwo Łukaszewiczowie niejeden raz obdarzali swoją obecnością naszą diecezję, czy to z powodu żywej przyjaźni z naszym biskupem seniorem Adamem Dyczkowskim, czy to z powodu wizyt u sióstr Bożego Miłosierdzia w Myśliborzu i Gorzowie Wlkp. - wspomina Piotr Narowski. - Sądzę, że słowa Drogiego Profesora: „Trzeba iść dalej” odnoszą się do wszystkich osób, które mają pragnienie, by ich małżeństwa mimo wszystko ulegały przemianie, by nawet trudne dni pełne zwątpień i goryczy przekuwać ku Dobru. Zapraszamy tych, którzy mają się dobrze, jak i tych, którzy pragną przerwać nieustanne pasmo kłótni, wzajemnych pretensji, by drogą dialogu poprawić relacje w małżeństwie.

Zgłoszenia przyjmują: Mariola i Piotr Narowscy (tel. 607-180-539, e-mail: pionar@poczta.fm) oraz Jolanta i Adam Kot (tel. 695- -425-975).

2013-09-25 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dwoje w kryzysie

adobe.stock.pl

Małżeński kryzys. Dlaczego i kiedy się pojawia? Co jest potrzebne, żeby z niego wyjść cało?

Więcej ...

"Essa" zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

2022-12-07 09:21

Adobe.Stock

"Essa" została Młodzieżowym Słowem Roku 2022. "+Essa+ jest jak młodzież – różnorodna i niepoddająca się szablonowym definicjom, ale za to spontaniczna i ekstatycznie emocjonalna" – mówi PAP prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury plebiscytu.

Więcej ...

Koncert organowy w Bazylice św. Elżbiety [Zaproszenie]

2022-12-07 19:38

Archiwum organizatorów

Fundacja Kultura Brzmienia we współpracy z miastem Wrocław oraz parafią św. Elżbiety we Wrocławiu zapraszają na kolejny koncert w ramach II edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Brzmienie Fest” .

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...