Reklama

Niedziela Lubelska

Prymas Polski pokłonił się Chełmskiej Pani

Tadeusz Boniecki

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej w dniach 7-8 września odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przebiegały pod hasłem: „Z Maryją w świetle wiary”

Całodobowe czuwanie odpustowe na Górze Chełmskiej tradycyjnie już rozpoczęło powitanie pielgrzymów przez proboszcza parafii mariackiej ks. prał. Tadeusza Kądziołkę oraz wieczorna Msza św. odprawiona przez bp. Artura Mizińskiego. W homilii Ksiądz Biskup mówił o współczesnej polskiej rodzinie i jej problemach. Wskazał na rodzinę jako podstawowe środowisko, w którym się poczyna i rodzi życie. Mówił o zadaniach, jakie Bóg postawił przed rodziną i rodzicami. Analizując sytuację polskiej rodziny, bp Miziński przypomniał, że na przestrzeni dziejów zawsze była ona ostoją katolicyzmu i polskości. - Niestety, w nowym społeczeństwie lansuje się wartości ekonomiczne i bardziej wychwalane są osoby, którym powiodło się w sferze zawodowej, a nie takie, które są wzorami ojców i matek - mówił z troską Ksiądz Biskup.

W sobotni wieczór na specjalnym czuwaniu na Górze Chełmskiej zgromadziła się licznie także młodzież. Dla niej był Apel Jasnogórski, Droga Krzyżowa z lampionami po Kalwarii Chełmskiej, którą poprowadził ks. Tomasz Kościk oraz koncert Marka Andrzejewskiego z Lubelskiej Federacji Bardów. Młodzieżowe spotkanie u Matki zakończyła maryjna pasterka odprawiona przez ks. Piotra Drozda, byłego wikariusza parafii mariackiej. Jednak modlitwa w bazylice trwała całą noc, a wierni odmawiali Różaniec Fatimski.

Reklama

W niedzielę, tradycyjnie już od samego rana do sanktuarium maryjnego ze wszystkich parafii ziemi chełmskiej podążały piesze pielgrzymki. Zgodnie z wieloletnią tradycją, pątnicy z wielką pobożnością i modlitwą obchodzili na kolanach ołtarz z obrazem Matki Bożej Chełmskiej. Przed południem na Mszę św. odprawioną przez bp. Mieczysława Cisło zostały zaproszone rodziny, które na Górę Chełmską przybyły z małymi dziećmi, aby uzyskać dla nich indywidualne błogosławieństwo.

Najważniejszym gościem i pielgrzymem tegorocznego odpustu był prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Wraz z Księdzem Prymasem do Chełma przybył abp Stanisław Budzik. Ksiądz Prymas przewodniczył Sumie odpustowej i wygłosił kazanie. W koncelebrze uczestniczyli również abp Stanisław Budzik oraz bp Mieczysław Cisło, kanonicy Kapituły Chełmskiej oraz zaproszeni księża. Słowo do pielgrzymów skierował Metropolita Lubelski. - Dobrze jest być w objęciach Matki Bożej. Dobrze jest wpatrywać się w słońce Bożej łaski i w jej strumieniach rozwijać swoje życie - mówił abp Stanisław Budzik.

W homilii Ksiądz Prymas mówił o trudzie pracy rolników i dziękczynieniu za zebrane z pól zboże. Podkreślał, że podczas chełmskich uroczystości wierni w sposób szczególny dziękują Bogu nie tylko za Maryję, ale i za dary ziemi, prosząc, by służyły całej ludzkości. Wspomniał, że praca rolników jest służbą w dążeniu do gospodarowania ziemią dla dobra ludzkości i każdego człowieka. Jednak to, co w pracy najważniejsze, odbywa się na poziomie ducha. - Praca doskonali człowieka, rozwija jego wiedzę i buduje ludzką godność - podkreślał abp Kowalczyk. Ksiądz Prymas zwrócił się do wiernych z apelem, by zawierzyli Matce Bożej Chełmskiej nie tylko siebie i własne rodziny, ale i całą ojczyznę.

Uroczystą Mszę św. z poświęceniem wieńców dożynkowych zakończyła procesja eucharystyczna po placu przykościelnym. Po południu w bazylice odbyła się jeszcze jedna Msza św., na którą zostały zaproszone dzieci szkolne.

2013-09-25 13:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rodzice i dziadkowie przykładem dla młodych

Obraz św. Marii Magdaleny niosły najpiękniejsze parafianki

Maria Niedziela

Obraz św. Marii Magdaleny niosły najpiękniejsze parafianki

Więcej ...

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską. Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

Więcej ...

Wszyscy w tej samej łodzi – Caritas wobec migrantów i uchodźców

2021-09-23 19:51

Materiały prasowe Caritas Polska

„Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy podążali razem ku coraz szerszemu „my”, abyśmy odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony” – napisał papież Franciszek w przesłaniu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w Kościele 26 września. Jedną z odpowiedzi polskiego Kościoła na ten apel jest działalność Caritas Polska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Polska

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

Święty od zadań trudnych

Wiara

Święty od zadań trudnych

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Polska

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...