Reklama

Niedziela Kielecka

Rośnie ogród różańcowy

Tak szybkiego tempa prac nie spodziewał się nikt. W 2012 r. w odpust Matki Bożej Siewnej w piotrkowickim sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej święcono pierwszą kaplicę, która stanowiła początek realizacji idei Ogrodu Różańcowego - budowy 20 kaplic na rozległym terenie wokół sanktuarium. Ojcowie karmelici mieli obawy; jedna kapliczka - i co dalej? Kryzys, ludzie biednieją, czy idea na tyle się spodoba, że znajdą się fundatorzy, jak długo wszystko potrwa? Mimo wiary w Bożą Opatrzność, spodziewano się prac rozłożonych na lata. A tymczasem... Pan Bóg spojrzał łaskawie na sanktuarium, fundatorzy zaczęli spadać jak z nieba. 8 września 2013 r. bp Józef Wysocki z Elbląga poświęcił siódmą kapliczkę, 15 września poświęcono ósmą.

Fundatorzy spadają z nieba

- Myślę, że do zimy powinniśmy się wyrobić z trzynastą, a nawet czternastą kapliczką - cieszy się proboszcz o. Leszek Stańczewski.

Kim są fundatorzy kolejnych kaplic? Pierwszą, poświęconą przed rokiem ufundowała wieś Suchowola z gminy Chmielnik, kolejne - wioski parafialne: Piotrkowice, Grabowiec, Włoszczowice, Celiny, Minostowice, Suliszów. Ósmą kapliczkę ufundował i poświęcił (15 września) pochodzący z parafii o. Bogusław Jackowski, dziewiątą - Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych; kolejną księża pracujący w dekanacie chmielnickim; następne, według kolejności: Dorota Serhej, sołtys z Włoszczowic; ks. Marcin z diecezji radomskiej; sponsor ze Stanów Zjednoczonych. - Muszę przyznać, że mamy nadspodziewanie wielu chętnych do sponsorowania tego dzieła, jeśli ktoś miałby ochotę włączyć się do fundacji - to wciąż zapraszamy - zachęca Proboszcz. Karmelici chcieliby zdążyć z całością w ciągu roku, aby w październiku 2014 r. wszystko było gotowe. - W pierwszą sobotę października w naszym sanktuarium odbędzie się zlot kół różańcowych z całej diecezji. To idealny moment na poświęcenie Ogrodu Różańcowego i oddania go do użytku - wyjaśnia o. Leszek Stańczewski.

Reklama

Ogród Różańcowy to wspólna inicjatywa gminy Chmielnik i karmelitów bosych, prowadzących parafię w Piotrkowicach, celem ożywienia współczesnej duchowości maryjnej. Kaplice są budowane z kamienia prząsławskiego według koncepcji mgr. inż. arch. Janusza Wica z Kielc. Każda z nich odnosi się do kolejnej tajemnicy różańcowej. Projekt, konsultowany ze świętokrzyskim konserwatorem zabytków, wykonuje UMiG Chmielnik pod kierownictwem Zbigniewa Kuzy. Koszt budowy jednej kaplicy wynosi 10 tys. zł. Ojcowie karmelici planują także otoczenie kapliczek - będą tam alejki, ławki, kompozycje roślinne. W planach jest także przebudowa ołtarza polowego, aby był zgodny z wizerunkiem sanktuarium i Ogrodu Różańcowego. - Zimą przygotujemy projekt ołtarza, wiosną ruszamy z pracami budowlanymi - zapowiada o. Leszek.

Odpustowe tradycje

8 września - święto odpustowe Narodzenia NMP w piotrkowickiej parafii łączy się z wielowiekową tradycją, z obecnością delegacji i pielgrzymek z bliższych i dalszych okolic sanktuarium. W tym roku, gdy podczas odpustu bp Józef Wysoki święcił 4 kapliczki, tradycjom starszym i nowszym stało się zadość: przybyły delegacje z wielu sąsiednich gmin, poświęcono ok. 20 wieńców dożynkowych, Stowarzyszenie Koń i Tradycja przygotowało pokaz musztry, kawalerzyści przybyli na koniach, a damy - bryczką. Sumie odpustowej, z udziałem ok. 3 tys. osób, przewodniczył bp. Józef Wysocki. Poprzedniego dnia (7 września) gość z Elbląga celebrował z kolei uroczystość 25 lat parafialnej kaplicy we Włoszczowicach.

Była okazja przypominać wspaniałe dziedzictwo i spuściznę duchową sanktuarium.

Dziedzictwo

Historię sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej zapoczątkowało przeniesienie figury Matki Bożej z 1400 r. z dawnego kościoła farnego św. Stanisława (obecnie kaplica cmentarna) do drewnianej kaplicy Zwiastowania NMP, co odbyło się 15 sierpnia 1638 r. W kaplicy umieszczono również maleńką statuetkę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, wykopaną przez rolnika na gruncie plebańskim i powszechnie czczoną.

Reklama

XVII wiek to ogromny napływ pielgrzymów, którzy tutaj doznawali łask, wielu odzyskiwało zdrowie. Marcin i Zofia Rokszyccy, kasztelanowie połanieccy, jako wotum za dar życia wybudowali w Piotrkowicach murowany, istniejący do dzisiaj kościół, którego budowę ukończono w 1652 r. Do sanktuarium przybyła specjalna komisja, z biskupem krakowskim Marcinem Szyszkowskim, aby zbadać wiarygodność uzdrowieńczych świadectw. Hyacynt Pruszcz, historyk z XVII wieku podaje, iż „wielkiej łaski Pańskiej” doznał wówczas sam biskup. Sanktuarium przyciąga nie tylko duchowością, także wspaniała architekturą.

Na osi nawy dzisiejszego kościoła od strony zachodniej, wznosi się późnobarokowa ośmioboczna kaplica, a w niej Domek Loretański na wzór włoskiego Loreto. Kaplicę ufundowały okoliczne rody Krasińskich i Tarnowskich. We wnęce ściany zachodniej została umieszczona łaskami słynąca figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus z ok. 1400 r.

Największym wydarzeniem w historii sanktuarium była koronacja cudownej figury, której 7 września 1958 r. dokonał bp Czesław Kaczmarek, przy udziale abp. Eugeniusza Baziaka z Krakowa oraz siedmiu innych biskupów, w obecności ok. stu tysięcy pielgrzymów. Była to pierwsza koronacja w Polsce po II wojnie światowej. W 2008 r. obchodzono jubileusz 50-lecia koronacji figury Matki Bożej Loretańskiej z 1400 roku oraz zakończenie peregrynacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po diecezji kieleckiej z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski.

2013-10-02 09:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiara czyni cuda

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Świąteczny Kiermasz w drodze do Lizbony

2022-12-09 14:29

SDA MOST

Już w tą niedzielę, 11 grudnia, Salezjańskie Duszpasterstwo Akademickie „MOST” organizuje świąteczny kiermasz książek i wypieków, podczas którego będzie można nabyć zarówno domowe ciasta, książki, jak i kartki świąteczno-noworoczne i tym samym wesprzeć wyjazd młodzieży na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Święci i błogosławieni

Pierwszy czciciel Pani z Guadalupe

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

Kościół

Watykan: Papież Franciszek popłakał się modląc się o...

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Wiara

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana...

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?