Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Od 20 lat służą Bogu i Ojczyźnie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 44/2013, str. 1-2

Archiwum KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej już 20 lat przez cnotę, naukę i pracę służy Bogu i Ojczyźnie. Stowarzyszenie zostało powołane w diecezji przez JE bp. Jana Śrutwę dekretem z dnia 10 grudnia 1993 r. Pierwsze oddziały KSM na terenie naszej diecezji działały już w latach 1991-92, jeszcze w ramach diecezji lubelskiej. Gdy powstała diecezja zamojsko-lubaczowska, pierwszy Pasterz nowej diecezji mianował ks. Juliana Brzezickiego asystentem diecezjalnym KSM. Powstawały ciągle nowe oddziały parafialne KSM i już w 1992 r. jesienią powstał pierwszy zarząd diecezjalny. Przez minione 20 lat KSM zaistniał w 90 parafiach naszej diecezji i w 4 kołach szkolnych. Przez ten okres czasu uroczyste przyrzeczenie KSM złożyły 962 osoby, a w cotygodniowych spotkaniach formacyjnych uczestniczyło kilka tysięcy młodych ludzi.

28 września br. w Biłgoraju świętowaliśmy 20-lecie istnienia KSM. Uroczystości rozpoczęły się spotkaniem w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju. Wspólnej modlitwie przewodniczył diecezjalny asystent KSM ks. Julian Brzezicki. W uroczystościach udział wzięli m.in.: JE bp Marian Rojek, JE bp Mariusz Leszczyński, poseł Piotr Szeliga, poseł Genowefa Tokarska, poseł Sławomir Zawiślak, senator Jerzy Chróścikowski, były wojewoda Stanisław Rapa, były wojewoda Marek Grzelaczyk; władze samorządowe: Janusz Rosłan - burmistrz Biłgoraja, Marian Tokarski - starosta biłgorajski, Stanisław Schodziński - wicestarosta biłgorajski, Mirosław Poźniak - przewodniczący Rady Powiatu Biłgoraj, Henryk Matej - starosta zamojski, Józef Michalik - starosta lubaczowski, Tadeusz Niedźwiecki - burmistrz miasta i gminy Frampol, Stanisław Sitarz - były burmistrz miasta i gminy Józefów, Wiesław Różyński - wójt gminy Biłgoraj, Jan Lelonek - kierownik Delegatury Kuratorium Oświaty w Zamościu, Marian Klecha - dyrektor LO im. ONZ w Biłgoraju, Marian Kurzyna - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju oraz inne osoby - przyjaciele KSM: płk Karolina Krzysztoń - prezes Stowarzyszenia „Wolność i Niezawisłość”, Alina Swacha - przewodnicząca Biura Radia Maryja przy parafii św. Jerzego, ks. Krystian Bordzań - dyrektor Katolickiego Radia Zamość, ks. dziekan Józef Flis, ks. Krzysztof Świta - diecezjalny asystent kościelny Akcji Katolickiej. Przybyli rejonowi księża asystenci KSM: ks. Andrzej Chilewicz - Rejon Biłgoraj, ks. Mateusz Furmaniak - Rejon Lubaczów, ks. Krzysztof Śniosek - Rejon Tomaszów, księża asystenci parafialni wraz z młodzieżą oraz s. Leonarda - serafitka z parafii Wniebowzięcia NMP i s. Jadwiga - serafitka z Tarnogrodu. Obecnych było wielu członków byłych Zarządów Diecezjalnych KSM, a także przedstawiciele mediów i sponsorzy. Wiele serca i zaangażowania w przygotowanie i przebieg uroczystości włożyli ks. Stanisław Książek, zastępca asystenta diecezjalnego, oraz s. Leonarda.

Reklama

Zaproszeni goście i członkowie KSM z całej diecezji obejrzeli prezentację, która wyjaśniała strukturę funkcjonowania KSM w parafiach diecezji, oraz slajdy z obozów, rekolekcji, pielgrzymek czy szkoleń w ośrodku KSM w Trzęsinach. O duchowości KSM opowiedziała instruktorka Anna Brzezicka-Stępień. KSM charakteryzuje taka sama duchowość jak Kościół. Przede wszystkim chrystocentryzm - poznajemy Chrystusa i miłujemy Go całym sercem - mówiła prelegentka. Omówiła także kierunki formacji KSM na rok 2013 w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, m.in. rozważanie orędzia Papieża do młodzieży, realizacja programu duszpasterskiego Episkopatu Polski, zapoznanie się z bieżącymi dokumentami Kościoła, pogłębianie świadomości sakramentu chrztu i bierzmowania, przystąpienie do Ruchu Czystych Serc, kształtowanie własnej osobowości na wzór patronów KSM i in. Podstawą formacji są cotygodniowe spotkania w oddziałach parafialnych i 7-letni program formacyjny.

Następnie bp Mariusz Leszczyński przedstawił genezę powstania KSM, sięgającą czasów Rewolucji Francuskiej. Wtedy pojawiły się ideologie, którym Kościół musiał się przeciwstawić: liberalizm, socjalizm i marksizm. Kościół szukał sposobu, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się tych ideologii. Zaczął od ścisłej współpracy duchownych z osobami świeckimi. Do dzieła odnowy świata papież Pius X zdecydował się włączyć świeckich. Hasłem jego pontyfikatu było zadnie: „Odnowić wszystko w Chrystusie” i to on po raz pierwszy użył słowa Akcja Katolicka. Papież Pius XII natomiast nadał struktury Akcji Katolickiej - wyjaśniał Biskup Mariusz. Ksiądz Biskup podkreślił także, że KSM tak naprawdę w czasie wojen nie zawiesiło swojej działalności, dopiero władza komunistyczna wprowadziła ustawę o zakazie funkcjonowania katolickich stowarzyszeń męskich i żeńskich. Reaktywacja tego Stowarzyszenia nastąpiła 10 października 1990 r. decyzją Konferencji Episkopatu Polski. Dziś trwa walka o miejsce Chrystusa w życiu indywidualnym i społecznym. Szanujemy inne światopoglądy, ale naszym zadaniem jest budować Polskę Chrystusową. Biskup Leszczyński dziękował za 20 lat pracy dla KSM ks. Julianowi Brzezickiemu, który pełni funkcję asystenta diecezjalnego KSM od 21 lat i założył ośrodek KSM w Trzęsinach. Głos zabrał także ks. Krzysztof Świta - asystent Akcji Katolickiej, który zachęcał młodych do wstępowania w szeregi tej formacji.

Podczas uroczystości dokonano przedstawienia dotychczasowych zarządów diecezjalnych oraz wręczono im dyplomy druha. Nie zabrakło wspomnień i świadectw asystentów i członków KSM. W ich imieniu wypowiedziała się pierwsza prezeska Zarządu Diecezjalnego kadencji 1993-95 Renata Wróblewska. Życzenia i listy gratulacyjne asystentom oraz byłym i obecnym członkom KSM przekazali obecni na uroczystościach goście.

Reklama

Członkowie i sympatycy KSM oraz goście uczestniczyli we Mszy św. w kościele Wniebowzięcia NMP, której przewodniczył i słowo do obecnych skierował pasterz diecezji bp Marian Rojek. - Drodzy młodzi poprzez cnotę, naukę i pracę pragniecie służyć Bogu i Ojczyźnie. Pokazujecie tym samym wszystkim, z którymi się spotykacie najprostszą i najskuteczniejszą drogę do świętości. Proszę Boga, by wam błogosławił i dopomagał we wzrastaniu w łasce i osobistym realizowaniu się - mówił Pasterz diecezji, zachęcając do takiego życia, które prowadzi do świętości.

Po Eucharystii wszyscy udali się na Agapę w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie smaczny poczęstunek przygotowała jako sponsor firma „Smaki Roztocza” Zofii i Andrzeja Wach z Frampola, a niespodzianką był wielki jubileuszowy tort. Podczas Mszy św. i Agapy jubileusz uświetniał zespół „Artifex” z KSM.

Kolejną okazją do świętowania 20-lecia KSM w diecezji będzie uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, która wypada w tym roku 24 listopada. Mszy św. o godz. 12.00 w katedrze zamojskiej będzie przewodniczył bp Marian Rojek. Jest to święto patronalne KSM i AK. W tym dnu kandydaci do KSM złożą uroczyste przyrzeczenie. Do przyrzeczeń młodzież przygotuje się poprzez szkolenia, które odbędą się w dniach 8-10 listopada w Lubaczowie i w dniach 15-17 listopada w Trzęsinach. Dla kandydatów do przyrzeczenia zaplanowany jest też dzień skupienia w Trzęsinach 23 listopada. W sobotę, 16 listopada zaplanowany jest o godz. 10.00 w Trzęsinach Zjazd Diecezjalny Stowarzyszenia, na którym nakreślone będą kierunki formacji na nowy rok liturgiczny i plan działań w 2014 r. oraz odbędą się wybory nowego Zarządu Diecezjalnego na 2-letnią, kolejną już 12 kadencję.

2013-10-29 16:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43
KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Więcej ...

Życie to dar - Arkadio o swoim najnowszym klipie

2021-09-27 08:43

screen

Arkadio w specjalnej rozmowie z portalem niedziela.pl opowiada o swoim najnowszym utworze "Pokaż mi szlak", którego motywem przewodnim jest obrona życia.

Więcej ...

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi. Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Wiara

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Święci i błogosławieni

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...