Reklama

Niedziela Świdnicka

Kościół nadal was potrzebuje

Przemyslaw Awdankiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powinnością każdego chrześcijanina, powinnością prezbitera jest przynosić plon na każdym etapie życia. Dlatego Kościół diecezji świdnickiej troszczy się o tych, którzy byli na żniwie Pana i już są wypracowani, są na emeryturze, potrzebują odpoczynku i opieki. Księża emeryci są jednak nadal we wspólnocie Kościoła, mogą jej służyć i nadal ją budować. Mają szczególny dar czasu dla kontemplacji, modlitwy, duchowego zaangażowania w sprawy Kościoła, który nasza diecezja skrzętnie wykorzystuje.

Co dzieje się z kapłanem, któremu wiek coraz bardziej utrudnia wykonywanie obowiązków? Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego proboszczowie przechodzą na emeryturę po ukończeniu 75. roku życia. Nie dzieje się to automatycznie. Kanon 538, par. 3 KPK stanowi, że proboszcz po ukończeniu 75 lat jest proszony o złożenie na ręce biskupa rezygnacji z urzędu. Biskup rozpatruje prośbę i wedle uznania pozostawia księdza na stanowisku lub odsyła na emeryturę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Emerytura nie oznacza dla księdza zupełnego lenistwa. Nie musi się on obawiać o tzw. dożycie. Zgodnie z Kodeksem Kanonicznym biskup jest obowiązany zapewnić emerytowi odpowiednie utrzymanie i mieszkanie. Zwykle na utrzymanie emerytów składają się wszyscy czynni księża z diecezji. W niektórych starsi kapłani mogą zamieszkać w specjalnych domach dla emerytowanych księży, ale przeważnie pozostają w parafiach jako rezydenci i wspomagają pracę duszpasterską.

Miejsce i rola księdza emeryta i rencisty, wyznaczone bogatą tradycją duchową, pastoralną i prawną wspólnoty eklezjalnej, pozostaje w sposób niezaprzeczalny w centrum życia Kościoła. Ojciec Święty Jan Paweł II, kierując List do ludzi w podeszłym wieku, zapewnia kapłanów: „Pamiętam o was, drodzy bracia w kapłaństwie, którzy z powodu przekroczenia ustalonej granicy wieku zrzekliście się już bezpośredniej odpowiedzialności pasterskiej. Kościół nadal was potrzebuje. Wysoko ceni sobie przysługi, jakie nadal jesteście gotowi mu oddawać w różnych dziedzinach apostolatu, liczy na wasz wkład wytrwałej modlitwy, oczekuje waszych wyważonych rad i wzbogaca się dzięki ewangelicznemu świadectwu, jakie składacie każdego dnia” (nr 13).

Reklama

Dlatego prezbiterium diecezjalne jest wdzięczne starszym kapłanom za ich wierną służbę Chrystusowi i Kościołowi oraz okazuje im konkretną solidarną pomoc, której potrzebują ze względu na swą sytuację, zarówno w sprawach duchowych, jak i materialnych. Współbracia dbają, by nie izolowali się od wiernych i innych kapłanów, a osobista troska o formację stałą umacnia w nich wolę i radość bycia kapłanem uczestniczącym w budowaniu Kościoła.

– W diecezji świdnickiej od samego początku jej istnienia działa Bratnia Pomoc Kapłańska – mówi bp Adam Bałabuch. – To specjalny fundusz pomocowy, na który składają się wszystkie parafie, a często sami księża również wpłacają tam pieniądze. Z tej puli czerpiemy środki, by pomóc tym starszym kapłanom, którzy czekają na wsparcie – choćby na pomoc w leczeniu czy rehabilitacji. Bratnia Pomoc Kapłańska diecezji świdnickiej jest więc ewangeliczną troską o kapłanów będących na rencie lub emeryturze, a także kapłanów chorych i niepełnosprawnych będących w szczególnie trudnej sytuacji zdrowotno-socjalnej. Podstawowym celem Bratniej Pomocy Kapłańskiej jest niesienie pomocy braterskiej kapłanom diecezji świdnickiej ze środków tworzonego w tym celu funduszu.

Obecnie w diecezji świdnickiej mamy 30 księży emerytów. Część z nich mieszka jako rezydenci w parafiach, część – w domach księży seniorów.

– Obecnie w naszej diecezji działają dwie takie placówki – wylicza bp Adam Bałabuch. – Funkcjonują one w Pieszycach oraz w Polanicy-Zdroju.

Świdnicka Kuria Biskupia kończy właśnie budowę placówki z prawdziwego zdarzenia dla starszych kapłanów.

Reklama

– Rozważaliśmy wiele lokalizacji, ostatecznie jednak podjęliśmy decyzję, że powstanie ona w kompleksie przy kościele pw. św. Józefa w Świdnicy – mówi bp Ignacy Dec. – To ogromne przedsięwzięcie, duża inwestycja.

– Obecnie prace są już na finiszu – dodaje ks. Łukasz Ziemski, rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej i nowo mianowany dyrektor DKE. – Liczymy, że na początku przyszłego roku uda się zakończyć budowę, potem pozostanie jeszcze tylko wyposażenie gmachu. Mamy nadzieję, że w czasie wakacji nowy dom przyjmie pierwszych pensjonariuszy.

Świdnicki Dom Księży Emerytów będzie dysponował ok. 30 miejscami.

Jak podkreślają Księża Biskupi, księża emeryci – o ile pozwala im na to stan zdrowia – nadal aktywnie uczestniczą w pracy duszpasterskiej. Księża z całej diecezji chętnie sięgają po radę i po pomoc do prezbiterów seniorów. Ich doświadczenie jest nie do przecenienia.

– Sytuacje, w których do księży emerytów płyną prośby o przyjazd na parafie i wzięcie udziału w Eucharystii, wygłoszenie homilii czy pomoc w spowiedzi, są codzienną praktyką – mówi bp Adam Bałabuch.

Odwiedzając pensjonariuszy domu spokojnej starości w Wiecznym Mieście, papież Benedykt XVI wypowiedział znamienne słowa: „Świadom trudności, jakie niesie nasz wiek, chciałbym powiedzieć wam z głębokim przekonaniem: pięknie jest być starym!”.

Księża emeryci diecezji świdnickiej

Ks. Henryk BUJOK, KHKŚ, em. od 2008 r.

Ks. Tadeusz DUDEK, prałat, em. od 2009 r.

Ks. Stanisław FRANCZAK, prałat, em. od 2005 r.

Ks. Stefan GUDZOWSKI, RM, em. od 2006 r.

Ks. Sylwester IRLA, prałat, em. od 2009 r.

Ks. Stanisław KOŚCIELNY, KKKeN, em. od 2009 r.

Ks. Stanisław LECHOWSKI, KKKeN, em. od 2011 r.

Ks. Stanisław MAJCHRZAK, RM, em. od 2011 r.

Ks. Stanisław MELNIK, RM, em. od 2009 r.

Ks. Józef MICHALSKI, KKKeN, em. od 2010 r.

Reklama

Ks. Jerzy MIKOŁAJKO, em. od 2006 r.

Ks. Józef MOLENDA, prałat, KEKŚ, KHKL, em. od 2009 r.

Ks. Augustyn NAZIMEK, prałat, em. od 2011 r.

Ks. Zenon OCHEL, RM, em. od 2008 r.

Ks. Stanisław PAJĄK, prałat, em. od 2007 r.

Ks. Stanisław PASYK, prałat, em. od 2007 r.

Ks. Józef POTOCKI, EC, em. od 2007 r.

Ks. Henryk PRAGA, KKKeN, em. od 2009 r.

Ks. Jan PRYSZCZEWSKI, prałat, em. od 2011 r.

Ks. Wenancjusz RÓG, prałat, em. od 2005 r.

Ks. Adam RUSZAŁA, RM, em. od 2008 r.

Ks. Anatol SAHAJDAK, RM, em. od 2009 r.

Ks. Stanisław SIERAKOWSKI, RM, em. od 2011 r.

Ks. Stanisław SKOWRON, KKKeN, em. od 1997 r.

Ks. Piotr SOWA, RM, em. od 2007 r.

Ks. Alojzy SWOBODA, RM, em. od 2009 r.

Ks. Tadeusz SZACOŃ, RM, em. od 2011 r.

Ks. Andrzej SZYLER, EC, em. od 2006 r.

Ks. Antoni WARZYBOK, RM, em. od 2009 r.

Ks. Julian ŹRAŁKO, infułat, KEKŚ, KHKL, em. od 2010 r.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2013-11-07 12:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stara i nowa plebania

Dom Księży Seniorów w Hrubieszowie

Archiwum al. Artura Młodzińskiego

Dom Księży Seniorów w Hrubieszowie

Więcej ...

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

2024-03-26 09:42
Roxie Węgiel

Mat.prasowy/Pasja

Roxie Węgiel

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Więcej ...

Kongres Eucharystyczny zainaugurowany

2024-03-28 17:43

Biuro Prasowe AK

– Bez kontemplacji i modlitwy działalność duszpasterska staje się pustym aktywizmem – powiedział abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...