Reklama

Świat

Ukraina: w Kijowie rozpoczęły się wybory nowego zwierzchnika promoskiewskiego prawosławia

2014-08-13 13:02

KS. MARIUSZ FRUKACZ

W Ławrze Kijowsko-Pieczerskiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczął się 13 sierpnia Sobór Biskupów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego – UKP PM), zwołany w celu wybrania jego nowego zwierzchnika. Aby zapewnić bezpieczeństwo posiedzenia, przed budynkiem czuwa w pogotowiu prawie 300 milicjantów i członków sił specjalnych w pełnym wyposażeniu – w hełmach, kamizelkach kuloodpornych i z tarczami. Życzenia owocnych obrad przesłali ponad 80 jego uczestnikom prezydent i premier Ukrainy Petro Poroszenko i Arsenij Jaceniuk.

Według głowy państwa, dzisiejsze wydarzenie ma wymiar historyczny, chodzi bowiem o wybranie „zwierzchnika samodzielnego i niezależnego w zarządzaniu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego”. Spoczywa na nim „szczególna odpowiedzialność – powołania, zgodnie z sumieniem, najczigodniejszego biskupa na prastarą katedrę kijowską, który godnie będzie nadal prowadził sprawiedliwe dzieła zmarłego niedawno wielce błogosławionego metropolity Włodzimierza” – napisał prezydent.

Podkreślił, że Sobór odbywa się „w najbardziej złożonym okresie współczesnej Ukrainy – gdy leje się ludzka krew i cierpimy wskutek zewnętrznej agresji zbrojnej”. „Jest to cena, płacona przez naszych obywateli za pragnienie godnego życia w szczęśliwym, niezależnym, demokratycznym i kwitnącym państwie” i w tych warunkach niezwykle ważna i konsolidująca jest misja Kościoła w społeczeństwie oraz jego potężny potencjał wychowawczy i patriotyczny.

„Wysoko cenimy wysiłki organizacji religijnych, zmierzające do pojednania oraz do duchowego i humanitarnego wspierania współobywateli, a także ich gotowość do dalszej rzeczowej współpracy” – zapewnił Poroszenko. Życzył również biskupom-wyborcom owocnych obrad, mądrości i pokoju.

Reklama

O wielkiej odpowiedzialności episkopatu UKP PM wspomniał też w swym przesłaniu premier Ukrainy. Wymienił w tym kontekście pokładane na hierarchach społeczne nadzieje na ich ofiarność, patriotyzm, konieczność stanowczych działań na rzecz jednoczenia społeczeństwa, „wyzwolenia naszych ziem od okupantów i powrotu Ukraińców do pokojowej twórczej pracy”. Szef rządu zapewnił także biskupów, że jego gabinet będzie nadal bronił konsekwentnie zasady wolności sumienia i podstawowych praw człowieka”.

Nawiązał również do obecnej, trudnej sytuacji kraju, gdy naród wystąpił w obronie swej ojczyzny „od agresji z zewnątrz i ataków terrorystycznych, gdy codziennie giną na polu walki za naszą przyszłość synowie i córki Ukrainy”. „W tych dniach społeczeństwo zwraca się ku Kościołowi, aby uzyskać wsparcie duchowe, umocnienie w nadziei i błogosławieństwo w odpieraniu wroga” – napisał Jaceniuk. Dodał, że na biskupach z całej Ukrainy, zgromadzonych w Ławrze, „spoczywa szczególna misja – wybrania nowego metropolity kijowskiego, który poprowadzi dalej dzieła tych metropolitów, którzy marzyli o tym, aby nasz kraj był niezależny i kwitnący, a jego Kościół prawosławny – zjednoczony i godnie reprezentowany w światowym prawosławiu”.

Rano przed murami Ławry odbył się wiec Ludowego Ruchu Ukrainy. Szef jego oddziału kijowskiego Wiktor Horbacz oświadczył, że działacze tej partii wezwali biskupów do utworzenia zjednoczonego lokalnego Kościoła prawosławnego. „Skoro Kościół znajduje się na naszym obszarze, to powinien popierać Ukrainę. W normalnych państwach Kościół, który występuje przeciw swemu krajowi, po prostu zostałby zakazany jako organizacja terrorystyczna” – podkreślił polityk.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

2020-01-22 07:41

Grzegorz Gałązka

„Dosyć obrażania papieża Franciszka ze strony katolików” – zaapelował w swoim wpisie internetowym ks. dr Przemysław Sawa, ewangelizator i przełożony Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

2016-12-26 23:12

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

W setną rocznicę urodzin F. Felliniego Watykan chce przypomnieć jego związki z religią

2020-01-22 08:43

wikipedia.org

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Federico Felliniego kilka instytucji watykańskich i rzymskich przygotowało projekt, mający za zadanie ukazanie osobistej wiary słynnego włoskiego reżysera i tematyki religijnej w jego filmach. Pomysłodawcami przedsięwzięcia, zatytułowanego „Potrzebuję wierzyć. Federico Fellini a sacrum”, są Papieski Uniwersytet Salezjański, Instytut Nauk Religijnych im. Aberto Marvellego i Ośrodek Kulturalny im. Pawła VI w Rimini we współpracy z krytykami filmowymi, naukowcami i przyjaciółmi twórcy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Wiadomości

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra