Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

„Miłosierdzie Boże dla całego świata”

Niedziela szczecińsko-kamieńska 46/2013, str. 6-7

Archiwum PDM w Szczecinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szczególnym czasem modlitwy i refleksji nad zaangażowaniem w zbawczą misję Chrystusa i Kościoła był jak co roku Tydzień Misyjny, który przebiegał pod hasłem „Miłosierdzie Boże dla całego świata”. Poniżej przedstawiamy krótkie relacje nadesłane przez katechetów i opiekunów dziecięcych Kół Misyjnych z poszczególnych miejsc archidiecezji.

Rewal

Szkolno-parafialne Ognisko Misyjne działające przy Zespole Szkół Sportowych i parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Rewalu 20 października – w Niedzielę Misyjną – przeprowadziło podczas wszystkich Mszy św. w parafii animację misyjną, przedstawiając inscenizację misyjną, która przybliżyła bardzo trudną sytuację życiową wielu ludzi, szczególnie dzieci żyjących na różnych kontynentach, oraz pracę misjonarzy. Inscenizacja zrobiła duże wrażenie na uczestnikach, czego dowodem były łzy ocierane ukradkiem przez obecnych w kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przez cały dzień po każdej Mszy św. rozprowadzano cegiełki misyjne w formie „dziesiątki” różańca misyjnego jako zachętę do podjęcia modlitwy w intencji misji. W czasie tej akcji była widoczna wielka otwartość serc na chęć niesienia pomocy materialnej krajom misyjnym poprzez datki, które przekazywali na misje. Zebrana kwota wyniosła ponad tysiąc złotych.

Poniedziałek Tygodnia Misyjnego w Zespole Szkół Sportowych stał się dniem animacji misyjnej, którą przeprowadził gość ze Szczecina ks. Krzysztof Wąchała, dyrektor PDM w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Główną treścią podczas tego spotkania było pochylenie się nad zaangażowaniem dzieci w dzieło misyjne Kościoła we współczesnym świecie. W czasie tego spotkania została przybliżona m.in. działalność PDMD i jego cele. Odbyła się prezentacja o sytuacji dzieci na poszczególnych kontynentach oraz projekcja filmu ukazująca trudną rzeczywistość misyjną wielu misjonarzy, z którą muszą borykać się na co dzień. Ksiądz Dyrektor okazał radość i wdzięczność z działalności Koła Misyjnego oraz zachęcił inne dzieci do wstępowania w szeregi PDMD. Owoce tej animacji były widoczne już następnego dnia, gdyż dołączyło do grupy misyjnej kilkoro nowych „małych misjonarzy”. Animacja misyjna Księdza Dyrektora na nowo przypomniała, że „skuteczność działania na polu misyjnym Kościoła zależy od świętości życia każdego chrześcijanina (...) jest oznaką dojrzałej wiary i życia chrześcijańskiego, które przynosi owoce” (RMis 77). Uświadomiło to wszystkim jeszcze bardziej, że „na każdym uczniu Chrystusa spoczywa zadanie szczerzenia wiary w powierzonym mu zakresie” (DM 23). Tydzień Misyjny to również czas modlitwy różańcowej w intencji misji. Koło Misyjne przygotowało i poprowadziło nabożeństwa różańcowe w językach: syryjskim, angielskim, niemieckim, łacińskim i rosyjskim. (Nadesłała s. Renata Gostomska).

Reklama

Stargard Szczeciński

Po raz trzeci w parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata dzieci z ogniska misyjnego przygotowały oprawę liturgii Mszy św. otwierającej Tydzień Misyjny w Kościele katolickim. Przede wszystkim modlitwę powszechną, w której pod szczególną opiekę Pana Boga oddano misjonarzy i misjonarki oraz problemy dzieci z terenów misyjnych. Następnie mali misjonarze ponieśli dary: skarbonkę misyjną, serce, różaniec misyjny, globus, które symbolizowały to, co bliskie misyjnemu światu. Oczywiście, nie zabrakło przebrań: była Wietnamka, Hiszpanka, śliczna Murzyneczka i Haitanka, ale także pojawił się rodzimy akcent w postaci Krakowianki. Po Mszy św. parafianie mogli wesprzeć dzieło misyjne Kościoła poprzez drobne zakupy w sklepiku misyjnym. (Nadesłała Joanna Stefańska).

Szczecin

O tym, jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia na wszystkich kontynentach, mógł osobiście usłyszeć każdy, kto tego dnia przybył na eucharystyczną modlitwę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Na zaproszenie ks. Krzysztofa Wąchały TChr do sanktuarium przybyła pochodząca z Tanzanii s. Anafrida Biro – misjonarka Matki Bożej Królowej Afryki (siostra biała).

Reklama

Podczas Mszy św. s. Anafrida dzieliła się swoim misyjnym doświadczeniem. Opowiadała – posługując się doskonale językiem polskim – o potrzebach, z jakim borykają się mieszkańcy krajów misyjnych. Szczególnie zapadła w serca słuchaczy niezwykła serdeczność słów siostry, która zachęcała, „by kochać jeszcze więcej”. Punktem kulminacyjnym misyjnego świętowania była Msza św. o godz. 11, podczas której dzieci z ogniska misyjnego przygotowały „misyjną” oprawę, m.in.modlitwę powszechną, podczas której szczególnie modliły się za misjonarzy i misjonarki oraz za rówieśników z całego świata. Następnie mali misjonarze przebrani w stroje charakteryzujące mieszkańców egzotycznych kontynentów ponieśli w darach m.in.: świecę i globus, różaniec misyjny oraz meksykański kapelusz.

Najważniejsza była, oczywiście, modlitwa, o którą prosiła s. Anafrida Biro, podkreślając, że to najprostszy, a zarazem najpiękniejszy dar, jaki można złożyć, by wspierać działalność misyjną Kościoła, gdyż w niej właśnie pamiętamy o tych miejscach i mieszkających tam ludziach, którzy nie zawsze posiadają to, co pozwoliłoby zaspokoić im podstawowe potrzeby życiowe. (Przygotował ks. Krzysztof Wąchała TChr).

Świnoujście

„Miłosierdzie Boże dla całego świata” – tym hasłem w niedzielę 20 października w parafii pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu ks. prob. prał. Kazimierz Sasadeusz zainaugurował przeżywanie Tygodnia Misyjnego.

Misyjne świętowanie w parafii rozpoczęto Mszą św. o godz. 11.30. Podczas Mszy św. swoją obecność zaznaczyły szczególnie dzieci działające w Kole Misyjnym, które istnieje już od 3 lat przy wspólnocie parafialnej. Należy do niego 33 dzieci. Grupę prowadzą panie katechetki Maria Worach, Aurelia Pokorska i s. Celina Sawicka.

Reklama

Mszę św. rozpoczął uroczysty orszak dzieci przebranych w stroje misyjne przedstawicieli z pięciu kontynentów. Następnie mali misjonarze przygotowali oprawę liturgii Mszy św.: psalm, modlitwę wiernych, niesienie darów i śpiew. Podczas Eucharystii dzieci wraz z wiernymi objęli modlitwą misjonarzy, misjonarki oraz rówieśników z całego świata.

Po homilii nastąpił obrzęd uroczystego przyjęcia dziesięciu nowych członków do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Każdemu z nich w serce głęboko zapadły słowa ks. proboszcza Kazimierza Sasadeusza, by swoim życiem, postawą, przykładem i modlitwą niestrudzenie głosić światu miłość Boga i Jego miłosierdzie. (Nadesłała Maria Worach, animatorka).

Nowogard

„Boże Miłosierdzie dla całego świata” – pod tym hasłem przeżywano Niedzielę Misyjną – 20 października – w nowogardzkim kościele, łącząc się z całym Kościołem w modlitwie za misje i misjonarzy. Koło Misyjne pod opieką s. Melanii przygotowało oprawę liturgiczną Mszy św.

– Podczas Tygodnia Misyjnego prowadziliśmy nabożeństwo różańcowe w intencji naszych misyjnych rówieśników. Wcześniej z wielką wytrwałością uczyliśmy się modlitwy „Zdrowaś Maryjo” w różnych językach. I choć nie było to łatwe zadanie, sił dodawało nam przekonanie, że misjonarz jest wytrwały i nie zniechęca się niepowodzeniami – podkreśla s. Melania. – Podczas jednego z nabożeństw różańcowych szczególną modlitwą otaczaliśmy kraje, w których chrześcijanie giną, bo wierzą w Chrystusa. Zapaliliśmy znicze za misjonarzy – męczenników oraz za tych, którzy oddali za wiarę swoje życie.

Na progu kończącego się Roku Wiary Tydzień Misyjny był dla nas wspaniałą okazją, by umocnić naszą przyjaźń z Panem Jezusem i wszystkimi ludźmi na świecie oraz by dzielić się misyjnym zapałem z naszymi nowogardzkimi rówieśnikami. (Nadesłała s. Melania Odziemkowska).

Podziel się:

Oceń:

2013-11-13 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra miejscem środowisk misyjnych

Karol Porwich/Niedziela

Jak Maryja przyjmować Jezusa i nieść go innym uczą się na Jasnej Górze ci, którym bliskie jest dzieło ewangelizacji świata. To miejsce modlitwy i spotkań środowisk misyjnych. Dziś Apel Jasnogórski poprowadzi ks. Maciej Będziński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Więcej ...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Więcej ...

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza