Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

„Miłosierdzie Boże dla całego świata”

Niedziela szczecińsko-kamieńska 46/2013, str. 6-7

Archiwum PDM w Szczecinie

Szczególnym czasem modlitwy i refleksji nad zaangażowaniem w zbawczą misję Chrystusa i Kościoła był jak co roku Tydzień Misyjny, który przebiegał pod hasłem „Miłosierdzie Boże dla całego świata”. Poniżej przedstawiamy krótkie relacje nadesłane przez katechetów i opiekunów dziecięcych Kół Misyjnych z poszczególnych miejsc archidiecezji.

Rewal

Szkolno-parafialne Ognisko Misyjne działające przy Zespole Szkół Sportowych i parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Rewalu 20 października – w Niedzielę Misyjną – przeprowadziło podczas wszystkich Mszy św. w parafii animację misyjną, przedstawiając inscenizację misyjną, która przybliżyła bardzo trudną sytuację życiową wielu ludzi, szczególnie dzieci żyjących na różnych kontynentach, oraz pracę misjonarzy. Inscenizacja zrobiła duże wrażenie na uczestnikach, czego dowodem były łzy ocierane ukradkiem przez obecnych w kościele.

Przez cały dzień po każdej Mszy św. rozprowadzano cegiełki misyjne w formie „dziesiątki” różańca misyjnego jako zachętę do podjęcia modlitwy w intencji misji. W czasie tej akcji była widoczna wielka otwartość serc na chęć niesienia pomocy materialnej krajom misyjnym poprzez datki, które przekazywali na misje. Zebrana kwota wyniosła ponad tysiąc złotych.

Reklama

Poniedziałek Tygodnia Misyjnego w Zespole Szkół Sportowych stał się dniem animacji misyjnej, którą przeprowadził gość ze Szczecina ks. Krzysztof Wąchała, dyrektor PDM w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Główną treścią podczas tego spotkania było pochylenie się nad zaangażowaniem dzieci w dzieło misyjne Kościoła we współczesnym świecie. W czasie tego spotkania została przybliżona m.in. działalność PDMD i jego cele. Odbyła się prezentacja o sytuacji dzieci na poszczególnych kontynentach oraz projekcja filmu ukazująca trudną rzeczywistość misyjną wielu misjonarzy, z którą muszą borykać się na co dzień. Ksiądz Dyrektor okazał radość i wdzięczność z działalności Koła Misyjnego oraz zachęcił inne dzieci do wstępowania w szeregi PDMD. Owoce tej animacji były widoczne już następnego dnia, gdyż dołączyło do grupy misyjnej kilkoro nowych „małych misjonarzy”. Animacja misyjna Księdza Dyrektora na nowo przypomniała, że „skuteczność działania na polu misyjnym Kościoła zależy od świętości życia każdego chrześcijanina (...) jest oznaką dojrzałej wiary i życia chrześcijańskiego, które przynosi owoce” (RMis 77). Uświadomiło to wszystkim jeszcze bardziej, że „na każdym uczniu Chrystusa spoczywa zadanie szczerzenia wiary w powierzonym mu zakresie” (DM 23). Tydzień Misyjny to również czas modlitwy różańcowej w intencji misji. Koło Misyjne przygotowało i poprowadziło nabożeństwa różańcowe w językach: syryjskim, angielskim, niemieckim, łacińskim i rosyjskim. (Nadesłała s. Renata Gostomska).

Stargard Szczeciński

Po raz trzeci w parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata dzieci z ogniska misyjnego przygotowały oprawę liturgii Mszy św. otwierającej Tydzień Misyjny w Kościele katolickim. Przede wszystkim modlitwę powszechną, w której pod szczególną opiekę Pana Boga oddano misjonarzy i misjonarki oraz problemy dzieci z terenów misyjnych. Następnie mali misjonarze ponieśli dary: skarbonkę misyjną, serce, różaniec misyjny, globus, które symbolizowały to, co bliskie misyjnemu światu. Oczywiście, nie zabrakło przebrań: była Wietnamka, Hiszpanka, śliczna Murzyneczka i Haitanka, ale także pojawił się rodzimy akcent w postaci Krakowianki. Po Mszy św. parafianie mogli wesprzeć dzieło misyjne Kościoła poprzez drobne zakupy w sklepiku misyjnym. (Nadesłała Joanna Stefańska).

Szczecin

O tym, jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia na wszystkich kontynentach, mógł osobiście usłyszeć każdy, kto tego dnia przybył na eucharystyczną modlitwę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Na zaproszenie ks. Krzysztofa Wąchały TChr do sanktuarium przybyła pochodząca z Tanzanii s. Anafrida Biro – misjonarka Matki Bożej Królowej Afryki (siostra biała).

Podczas Mszy św. s. Anafrida dzieliła się swoim misyjnym doświadczeniem. Opowiadała – posługując się doskonale językiem polskim – o potrzebach, z jakim borykają się mieszkańcy krajów misyjnych. Szczególnie zapadła w serca słuchaczy niezwykła serdeczność słów siostry, która zachęcała, „by kochać jeszcze więcej”. Punktem kulminacyjnym misyjnego świętowania była Msza św. o godz. 11, podczas której dzieci z ogniska misyjnego przygotowały „misyjną” oprawę, m.in.modlitwę powszechną, podczas której szczególnie modliły się za misjonarzy i misjonarki oraz za rówieśników z całego świata. Następnie mali misjonarze przebrani w stroje charakteryzujące mieszkańców egzotycznych kontynentów ponieśli w darach m.in.: świecę i globus, różaniec misyjny oraz meksykański kapelusz.

Najważniejsza była, oczywiście, modlitwa, o którą prosiła s. Anafrida Biro, podkreślając, że to najprostszy, a zarazem najpiękniejszy dar, jaki można złożyć, by wspierać działalność misyjną Kościoła, gdyż w niej właśnie pamiętamy o tych miejscach i mieszkających tam ludziach, którzy nie zawsze posiadają to, co pozwoliłoby zaspokoić im podstawowe potrzeby życiowe. (Przygotował ks. Krzysztof Wąchała TChr).

Świnoujście

„Miłosierdzie Boże dla całego świata” – tym hasłem w niedzielę 20 października w parafii pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu ks. prob. prał. Kazimierz Sasadeusz zainaugurował przeżywanie Tygodnia Misyjnego.

Misyjne świętowanie w parafii rozpoczęto Mszą św. o godz. 11.30. Podczas Mszy św. swoją obecność zaznaczyły szczególnie dzieci działające w Kole Misyjnym, które istnieje już od 3 lat przy wspólnocie parafialnej. Należy do niego 33 dzieci. Grupę prowadzą panie katechetki Maria Worach, Aurelia Pokorska i s. Celina Sawicka.

Mszę św. rozpoczął uroczysty orszak dzieci przebranych w stroje misyjne przedstawicieli z pięciu kontynentów. Następnie mali misjonarze przygotowali oprawę liturgii Mszy św.: psalm, modlitwę wiernych, niesienie darów i śpiew. Podczas Eucharystii dzieci wraz z wiernymi objęli modlitwą misjonarzy, misjonarki oraz rówieśników z całego świata.

Po homilii nastąpił obrzęd uroczystego przyjęcia dziesięciu nowych członków do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Każdemu z nich w serce głęboko zapadły słowa ks. proboszcza Kazimierza Sasadeusza, by swoim życiem, postawą, przykładem i modlitwą niestrudzenie głosić światu miłość Boga i Jego miłosierdzie. (Nadesłała Maria Worach, animatorka).

Nowogard

„Boże Miłosierdzie dla całego świata” – pod tym hasłem przeżywano Niedzielę Misyjną – 20 października – w nowogardzkim kościele, łącząc się z całym Kościołem w modlitwie za misje i misjonarzy. Koło Misyjne pod opieką s. Melanii przygotowało oprawę liturgiczną Mszy św.

– Podczas Tygodnia Misyjnego prowadziliśmy nabożeństwo różańcowe w intencji naszych misyjnych rówieśników. Wcześniej z wielką wytrwałością uczyliśmy się modlitwy „Zdrowaś Maryjo” w różnych językach. I choć nie było to łatwe zadanie, sił dodawało nam przekonanie, że misjonarz jest wytrwały i nie zniechęca się niepowodzeniami – podkreśla s. Melania. – Podczas jednego z nabożeństw różańcowych szczególną modlitwą otaczaliśmy kraje, w których chrześcijanie giną, bo wierzą w Chrystusa. Zapaliliśmy znicze za misjonarzy – męczenników oraz za tych, którzy oddali za wiarę swoje życie.

Na progu kończącego się Roku Wiary Tydzień Misyjny był dla nas wspaniałą okazją, by umocnić naszą przyjaźń z Panem Jezusem i wszystkimi ludźmi na świecie oraz by dzielić się misyjnym zapałem z naszymi nowogardzkimi rówieśnikami. (Nadesłała s. Melania Odziemkowska).

2013-11-13 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na dzień misyjny: bez Jezusa Chrystusa nie ma braterstwa i jedności rodzaju ludzkiego (dokumentacja)

Grzegorz Gałązka

„Bez Boga Jezusa Chrystusa wszelka różnica sprowadza się do piekielnego zagrożenia, uniemożliwiając jakąkolwiek braterską akceptację i owocną jedność rodzaju ludzkiego” – napisał Ojciec Święty w orędziu na Światowy Dzień Misyjny, który obchodzony jest w trzecią niedzielę października. W roku 2019 przypadnie on 20 października, zaś cały ten miesiąc został przez papieża ogłoszony Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Hasłem zarówno miesiąca, jak i dnia misyjnego są słowa „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji na świecie”.

Więcej ...

O. Adam Szustak podbił Brzeg

2020-02-24 14:42

Agnieszka Bugała

- Na modlitwie zajmuj się tylko Bogiem, tak jak Eliasz, Mojżesz i przede wszystkim Jezus, wtedy będziesz płonąć, świecić, nieustannie przemieniać się, a twoje życie będzie pełne szczęścia – mówił o. Adam Szustak OP.

Więcej ...

#Odkupieni – czas na zmiany!

2020-02-25 10:00

Redakcja

Wielki Post to wyjątkowy czas. To okres który może być nic nie znaczącymi czterdziestoma dniami, ale może także okazać się przełomem w naszym życiu. Każdy Wielki Post, to kolejna szansa nawrócenia, metanoji, czyli zmiany myślenia z tego naszego ludzkiego, na to Boże.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Franciszek

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Jasna Góra

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Niedziela Wrocławska

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Wiadomości

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża

Kościół

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża