Reklama

Niedziela Wrocławska

Widzą, oceniają i działają

Niedziela wrocławska 46/2013, str. 6-7

Archiwum Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej

Na tych trzech krokach opiera się działanie Akcji Katolickiej, która w archidiecezji wrocławskiej istnieje od 17 lat. 23 i 24 listopada jej członkowie i sympatycy po raz pierwszy spotkają się na archidiecezjalnym kongresie. Jaki jest cel tego wydarzenia i samego stowarzyszenia? Czym zajmują się ludzie świeccy w Kościele i czy faktycznie udało się „obudzić olbrzyma”?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MARTA WILCZYŃSKA: – Skąd pomysł, by zorganizować w archidiecezji wrocławskiej kongres Akcji Katolickiej?

KS. DR MARIAN BISKUP: – Wraz z zarządem doszliśmy do wniosku, że po 17 latach, które mijają od erygowania Akcji Katolickiej w naszej archidiecezji przez kard. Gulbinowicza, dobrze byłoby zorganizować takie wydarzenie, poprzez które w archidiecezję poszłaby informacja o Akcji Katolickiej, jej działaniu, powołaniu, jej roli wśród stowarzyszeń; wydarzenie, które podkreśliłoby nasze istnienie. Drugim powodem jest to, że jesteśmy w archidiecezji już tak zagospodarowani, że taki kongres może się odbyć nie tylko od strony formalnej. Czekaliśmy na odpowiednią ilość oddziałów, które są naszą siłą. W tej chwili jest ich niemal 70. Kolejna racja jest taka, że obchodzimy w tym roku 20. rocznicę apelu Jana Pawła II do biskupów polskich, aby Akcję Katolicką w Polsce odrodzić w nowej rzeczywistości, po transformacji. Istotnym motywem był dla nas także Rok Wiary i jego zakończenie. Ma to być więc z naszej strony mocny akcent na zakończenie Roku Wiary.

– Będzie okazja do podsumowań, oceny?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Tak, z pewnością. Kongres ma być właśnie okazją do podsumowania dotychczasowej działalności. Towarzyszyć mu będzie wystawa prezentująca działalność stowarzyszenia w tych latach w archidiecezji. Jest to więc też taka retrospekcja, spojrzenie wstecz, ale także napęd na przyszłość, podładowanie akumulatorów. Liczymy, że przyłączą się do tego licznie członkowie Akcji Katolickiej.

– Jakie były początki stowarzyszenia w archidiecezji wrocławskiej? Ksiądz jako asystent kościelny, towarzyszy świeckim od początku…

– Bardzo ważną informacją jest to, że po apelu Jana Pawła II mieliśmy w Kościele w Polsce białą plamę. Nie wiedzieliśmy zbyt wiele o stowarzyszeniu, dlatego tworzenie AK, które zlecił mi Ksiądz Kardynał, nie było łatwą sprawą. Zaczynaliśmy – jak podczas stawiania domu – od fundamentów, czyli zakładania struktur. Ponieważ jest to stowarzyszenie osób świeckich, trzeba było dotrzeć do ludzi, którzy chcieliby się zaangażować i stanowić później tę elitę katolików świeckich, którzy podejmą rozwijanie stowarzyszenia. Trzeba było cierpliwości, konsekwencji, systematyczności, by osiągnąć zamierzony cel. To były bardzo trudne początki. Kapłani i świeccy mieli niewiele wiadomości na temat Akcji Katolickiej. Miała ona – wówczas tak się mówiło, a dziś wraca się do tego – obudzić uśpionego olbrzyma, którym jest laikat w Kościele; miała obudzić najpierw do pracy formacyjnej, aby stawać się coraz bardziej świadomym, autentycznym katolikiem, co jest jednym z głównych zadań stowarzyszenia. Tymczasem kiedy wychodziliśmy z propozycją, by powstawały parafialne oddziały AK, pojawiła się pewna obawa, lęk, dystans przed tym stowarzyszeniem zarówno u kapłanów, jak i u pewnej części osób świeckich. Ale ci, którzy zainteresowali się Akcją, rzeczywiście stawali się bardzo aktywnymi, autentycznymi, bardzo otwartymi na sprawy Kościoła, na możliwości, które przed nimi stoją w życiu parafialnym.

– Ten proces przełamywania pewnego dystansu i budzenia olbrzyma już się zakończył?

– Szło to bardzo żmudnie i muszę przyznać, że nadal idzie żmudnie, ociężale. Nie było entuzjazmu, musieliśmy przekonywać, motywować. Teraz doszliśmy do tych prawie 70 oddziałów i będziemy nadal działać.

– Przejdźmy do samej specyfiki stowarzyszenia: w czym przejawia się jego działanie?

– Nazwa stowarzyszenia oznacza, że jego działanie nie jest jednorazowe, ale jest trwałą, systematyczną akcją. By miała ona głębsze źródło, musi być formacja, o której już mówiłem. Natomiast klasycznym kierunkiem dla Akcji jest tryptyk: widzieć, oceniać, działać. Członkowie AK mają to jako swoje ABC w statucie: widzieć życie wspólnoty, ocenić, podejmować konkretne działania. One w tej chwili są bardzo różne. Począwszy od Mszy św. i spotkań formacyjnych, poprzez dyskusje, pielgrzymki parafialne, pomoc w świetlicach, organizowanie wyjazdów i pomocy na rzecz dzieci. Te działania są różne w zależności od pomysłowości członków AK, od tego, co widzą i jak to oceniają.

– Czy te działania stowarzyszenie będzie modyfikować po kongresie? Czy nowa ewangelizacja będzie warunkować nowe działania?

– Zobaczymy, jaki apel popłynie z kongresu, sam jestem tego ciekaw. Natomiast nową ewangelizację najkrócej rozumiem jako postawę świadectwa, a więc nie organizowanie różnych form nowej ewangelizacji, choć i tak może się zdarzyć, ale właśnie przez świadectwo własnego życia tam, gdzie żyjemy. Bez sztandaru, ale postawą, że racją takiego postępowania jest przynależność do Chrystusa. To taka forma głoszenia Chrystusa bez transparentów.

* * *

Ks. dr Marian Biskup – wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa archidiecezji wrocławskiej, asystent kościelny archidiecezjalnego oddziału Akcji Katolickiej

* * *

Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej

23-24 listopada 2013
Nowa ewangelizacja charyzmatem Akcji Katolickiej

23.11.2013 – SOBOTA

godz. 9.00 – Msza św. z homilią – Katedra – bp Marek Solarczyk – krajowy asystent Akcji Katolickiej. Transmisja w Radiu Rodzina

godz. 10.30 – Sesja w auli PWT
Powitanie:
– ks. prof. dr hab. Andrzej Tomko – rektor PWT we Wrocławiu
– abp Józef Kupny metropolita wrocławski
– bp Marek Solarczyk – asystent kościelny KIAK
– Halina Szydełko – prezes Zarządu KIAK
– Eugeniusz Kaźmierczak – prezes Zarządu DIAK Archidiecezji Wrocławskiej
– Wręczenie statuetek Chrystusa Króla zasłużonym dla Akcji Katolickiej

godz. 11.00 – Wykłady: przewodniczący – bp Andrzej Siemieniewski.
Abp Józef Kupny – Akcja Katolicka chrześcijańskim zaangażowaniem w świecie.
Bp dr hab. Grzegorz Ryś – Czym jest „nowa ewangelizacja”?
Ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka – Eklezjalny wymiar Akcji Katolickiej.
Ks. prof. dr hab. Stanisław Dyk – Nowa ewangelizacja wyzwaniem dla Akcji Katolickiej.

Reklama

godz. 13.00 – Panel: przewodniczy bp Marek Solarczyk
– bp dr hab. Grzegorz Ryś
– ks. prof. dr hab. Tadeusz Borutka
– ks. prof. dr hab. Stanisław Dyk
– Halina Szydełko – prezes Zarządu KIAK
– Eugeniusz Kaźmierczak – prezes Zarządu DIAK Archidiecezji Wrocławskiej

godz. 13.45 – Przerwa obiadowa

godz. 14. 45 – Koncert Spirituals Singers Band



24.11.2013 – NIEDZIELA
Uroczystość Chrystusa Króla – Zakończenie Roku Wiary

godz. 10.00 Msza św. – Katedra – abp Józef Kupny metropolita wrocławski
Po Mszy św. złożenie kwiatów przy figurze Chrystusa Króla. Transmisja w Radiu Rodzina

godz. 12.00 – Sala w auli PWT – Wykłady: przewodniczy ks. dr M. Biskup
Ks. prof. dr hab. Bogusław Drożdż – Świętuję! – bo wierzę!
Ks. prof. dr hab. Andrzej Tomko – Podstawowe zasady życia społecznego

godz. 14.00 – Podsumowanie i zakończenie Kongresu

Podziel się:

Oceń:

2013-11-13 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Paweł II patronem Akcji Katolickiej

Święty Jan Paweł II został ogłoszony patronem Akcji Katolickiej. Dekret Stolicy Apostolskiej odczytał w niedzielę krajowy asystent kościelnej Akcji Katolickiej bp Mirosław Milewski podczas Mszy świętej w archikatedrze warszawskiej, wieńczącej coroczne spotkanie Rady Krajowego Instytutu AK.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous