Reklama

Franciszek

Korea Południowa: plan ostatniego dnia wizyty papieskiej

Korea.net/foter.com

Spotkanie z przywódcami religijnymi i Msza św. w intencji pokoju i pojednania w Korei złożą się na program ostatniego dnia pielgrzymki apostolskiej papieża Franciszka do Korei Południowej 18 sierpnia. Zakończy się on już w południe, po czym Ojciec Święty odleci do Watykanu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O godz. 8.30 czasu miejscowego (01.30 czasu środkowoeuropejskiego) Franciszek pożegna się z pracownikami nuncjatury apostolskiej w Seulu, która była miejscem pobytu przez całą wizytę, po czym o 8.45 (01.45) odjedzie do stołecznej katedry Myeong-dong na spotkanie z przywódcami religijnymi z całego kraju.

Katedra jest poświęcona Najświętszej Maryi Pannie Niepokalanie Poczętej. Wzniesiono ją na miejscu modlitw pierwszych wspólnot chrześcijańskich, począwszy od 1784 i konsekrowano w 1898. Od początku jest miejscem i widownią najważniejszych wydarzeń z życia Kościoła katolickiego w tym kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W latach 1900-10 przeniesiono tu doczesne szczątki 16 męczenników, zamordowanych w okresie prześladowań w Gihae w 1839 i Byongo (1846). W 1942 w świątyni tej przyjął sakrę pierwszy rodzimy biskup Hoh Gi-nam. W 1950, na samym początku wojny koreańskiej jednostki komunistyczne przez kilka dni okupowały katedrę. Gdy w 1962 św. Jan XXIII ustanowił hierarchię katolicką i utworzył 11 diecezji, zapoczątkowując trwałe struktury katolickie na Półwyspie Koreańskim, właśnie w tej świątyni odprawiono uroczystą dziękczynną Mszę św. A w 1969 odprawił tu swą kardynalską Mszę prymicyjną abp Stephen Kim Sou-hwan – pierwszy kardynał koreański. W maju 1984 miejsce to odwiedził również św. Jan Paweł II podczas swej pierwszej podróży do Korei Południowej.

Spotkanie z przywódcami religijnymi rozpocznie się o godz. 9.00 (02.00) – będzie stosunkowo krótkie, bez przemówień oficjalnych.

O 9.15 (02.15) papież uda się do polowej zakrystii, aby przygotować się do Mszy św., która rozpocznie się o 9.45 (02.45). Będzie sprawowana po łacinie i koreańsku; koncelebransami będą wszyscy biskupi z tego kraju. Franciszek wygłosi kazanie po włosku, które będzie tłumaczone jednocześnie na koreański. Około 11.45 (04.45) spodziewane jest zakończenie liturgii i powrót do zakrystii.

Ojciec Święty spotka się jeszcze krótko i porozmawia z miejscowymi biskupami oraz pobłogosławi tablicę dla nowej siedziby kurii archidiecezjalnej i wręczy dar z tej okazji. W samo południe uda się do krypty katedralnej na krótką modlitwę przy grobach męczenników. Zatrzyma się przy krypcie, w której spoczywają szczątki 9 męczenników, którzy zginęli za wiarę w latach 1839 i 1866.

Reklama

O godz. 12.15 (05.15) Franciszek odjedzie do bazy lotniczej w Seulu, gdzie o 12.45 (05.45) rozpocznie się uroczystość pożegnania. Przybędą wszyscy biskupi, prezydent kraju i przedstawiciele władz. O godz. 13.00 (06.00) papież wraz z towarzyszącymi mu osobami samolotem Koreańskich linii Lotniczych odleci do Włoch. Przewidywany czas lotu – 11 godzin, 45 minut, odległość – 8970 km.

Na rzymskim lotnisku Ciampino maszyna z papieżem na pokładzie spodziewana jest o godz. 17.45, po czym Ojciec Święty uda się bezpośrednio do Watykanu.

W ten sposób zakończy się 3. podróż apostolska papieża Franciszka a 140. w ogóle wyjazd biskupów Rzymu poza Rzym i Włochy w naszych czasach. Jako pierwszy tego rodzaju pielgrzymowanie podjął Paweł VI, który w latach 1964-70 odbył 9 takich podróży, następnie św. Jan Paweł II – 104 i Benedykt XVI – 24.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2014-08-17 20:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek na Mszy w Genui: niestrudzenie przybliżajmy ziemię do nieba

Grzegorz Gałązka

Do niestrudzonego przybliżania ziemi do nieba poprzez modlitwę wstawienniczą do Boga za wszystkie sprawy, ludzi i świat zachęcał papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Mszy św., jaką odprawia na placu Kennedy’ego w Genui. Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii.

Więcej ...

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Więcej ...

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37
Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy jednak kiedyś tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...