Reklama

Media

Papież Franciszek do ludzi mediów

Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania

Włodziemierz Rędzioch

W opublikowanym 23 stycznia br. orędziu na 48. Dzień Środków Społecznego Przekazu papież Franciszek zachęca do odważnego korzystania z nowych technologii, w tym sieci społecznościowych, i przekazywania piękna Boga. Dzień Środków Społecznego Przekazu jest obchodzony na całym świecie w maju, a w Polsce – w trzecią niedzielę września (w tym roku wypadnie 21 września). Jego temat brzmi: „Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania”.

Ojciec Święty wskazał, że w świecie, w którym narastają różnice między luksusem najbogatszych a biedą najuboższych, gdzie istnieje wiele form wykluczenia, marginalizacji i ubóstwa, ale i konfliktów, w których łączą się przyczyny ekonomiczne, polityczne, ideologiczne i, niestety, także religijne, media mogą pomóc w dostrzeżeniu jedności rodziny ludzkiej. „Zwłaszcza Internet może zaoferować większe możliwości spotkania i solidarności między wszystkimi, a jest to rzecz dobra, jest to Boży dar” – stwierdził papież Franciszek. Jednocześnie zauważył, że świat digitalny nie jest wolny od niebezpieczeństw, jak zamknięcie się w pewnej sferze informacji, które odpowiadają jedynie naszym oczekiwaniom i naszym ideom albo określonym interesom politycznym i gospodarczym. Może też prowadzić do odizolowania się od naszych bliźnich. Papież podkreślił, że aby wzrastać w człowieczeństwie i wzajemnym zrozumieniu, konieczne jest odzyskanie poczucia refleksji i spokoju, zdolności zamilknięcia i słuchania drugiej osoby.

Reklama

Zastanawiając się nad tym, jak komunikacja może służyć autentycznej kulturze spotkania, papież Franciszek wskazał na przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, który nie tylko czyni siebie bliźnim, ale troszczy się o tego człowieka, którego widzi na wpół umarłego obok drogi. Tak więc przekazywanie oznacza uświadomienie sobie, że jesteśmy ludźmi, Bożymi dziećmi, oznacza „bliskość”. Ojciec Święty zauważył, że kiedy dominującym celem komunikacji jest nakłonienie do konsumpcji lub manipulacja osobami, to mamy do czynienia z gwałtowną agresją, jak ta, której doznał człowiek ze strony zbójców, porzucony przy drodze.

Dziś grozi nam, że niektóre media tak na nas wpłyną, iż zapomnimy o naszym realnym bliźnim. Stąd nie wystarczy być podłączonym do sieci, bo połączeniu musi towarzyszyć prawdziwe spotkanie. „Nie możemy żyć samotnie, zamknięci w nas samych. Potrzebujemy kochać i być kochanymi. Potrzebujemy czułości. Strategie medialne nie zapewniają piękna, dobra i prawdy komunikacji” – stwierdził papież Franciszek.

Ojciec Święty wyraził przekonanie, że także świat digitalny może być miejscem bogatym w człowieczeństwo, dzięki sieci orędzie chrześcijańskie może dotrzeć na egzystencjalne peryferie. Jesteśmy powołani, aby dawać świadectwo o Kościele, który ma być domem dla wszystkich. Ojciec Święty wskazał, że trzeba umieć włączyć się w dialog z ludźmi naszych czasów, aby zrozumieć ich oczekiwania, wątpliwości, nadzieje i dać im Ewangelię, tzn. Jezusa Chrystusa, Boga, który stał się człowiekiem, który umarł i zmartwychwstał, aby nas uwolnić od grzechu i śmierci. „Nie obawiajcie się bycia obywatelami środowiska digitalnego. Ważna jest czujność i obecność Kościoła w świecie komunikacji, aby rozmawiać ze współczesnym człowiekiem i prowadzić go na spotkanie z Chrystusem: Kościół towarzyszący w drodze potrafi wyruszyć z każdym. W tym kontekście rewolucja środków przekazu i informacji jest wielkim i ekscytującym wyzwaniem, wymagającym nowej energii i nowej wyobraźni, by przekazywać innym piękno Boga” – stwierdził papież Franciszek.

2014-01-29 07:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Porozumienie watykańsko-palestyńskie blisko?

Foter.com / CC BY-SA

Już wkrótce zostanie podpisane porozumienie między Stolicą Apostolską i Palestyną. Jest o tym przekonany ambasador Palestyny przy Stolicy Apostolskiej, prawosławny chrześcijanin Issa Kassissieh. Tym samym Palestyna byłaby pierwszym krajem arabskim, mającym taki układ dwustronny. Jego treść odnosić się będzie przede wszystkim do kwestii opodatkowania Kościoła katolickiego w Palestynie.

Więcej ...

Katecheza, sytuacja rodzin, formacja księży - Zebranie Plenarne KEP

2021-03-09 07:15

foto episkopat.pl

Katecheza w szkołach, sytuacja rodzin, sprawy Fundacji Świętego Józefa oraz dokument dotyczący formacji prezbiterów w Polsce będą głównymi tematami obrad 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w czwartek 11 marca w Warszawie.

Więcej ...

Bp Muskus: akty pogardy wobec ludzi inaczej myślących przynoszą wstyd wspólnocie uczniów Jezusa

2021-03-09 09:10

diecezja.pl

Czy nam, jako wspólnocie uczniów Jezusa, nie przynoszą wstydu ci, których stać na akty pogardy, agresywne zachowania wobec ludzi o innym kolorze skóry, kierujących się innymi niż nasze normami postępowania, czy modlących się inaczej albo niemodlących się wcale? - pytał bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. stacyjnej w kolegiacie akademickiej św. Anny w Krakowie. Hierarcha podkreślał, że więź z Panem sprawdza się w relacjach z bliźnimi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikWielkopostny: Ja trzymam różaniec - Maryja...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Ja trzymam różaniec - Maryja...

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Polki wszech czasów

Polki wszech czasów

Na granicy życia. Hospicjum w Lubartowie

Niedziela Lubelska

Na granicy życia. Hospicjum w Lubartowie

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Wiadomości

Ksiądz ciężko ranny - policja wyjaśnia zdarzenie na...

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

Kościół

Abp Tadeusz Wojda SAC nowym arcybiskupem metropolitą...

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Wyrzucić śmieci

Wiara

Wyrzucić śmieci

#NiezbędnikWielkopostny: Czego św. Józef może nauczyć...

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Czego św. Józef może nauczyć...