Reklama

Kościół

Obchody 500. rocznicy sprowadzenia cudownego Krzyża Baryczków do Warszawy

Każdy etap historii tego Krzyża to osobna katecheza

2025-03-12 20:45
Krucyfiks Baryczkowski

Episkopat News

Krucyfiks Baryczkowski

Msza Święta z udziałem Konferencji Episkopatu Polski zainaugurowała dziś wieczorem całoroczne obchody 500. rocznicy sprowadzenia cudownego Krzyża Baryczków do Warszawy. - Każdy etap historii tego Krzyża to osobna katecheza. Od początku otaczany był wielkim kultem. Przed wizerunkiem Ukrzyżowanego zawsze ktoś czuwa - mówił w homilii ordynariusz warszawsko - praski bp Romuald Kamiński. Liturgii w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczący KEP. Po Eucharystii biskupi przeszli do Kaplicy Baryczków, gdzie przed Cudownym Krucyfiksem odmówili modlitwę zawierzenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Episkoat.pl

W uroczystej liturgii inaugurującej obchody 500. rocznicy sprowadzenia Cudownego Krucyfiksu Baryczków do Warszawy uczestniczyli biskupi zebrani w Warszawie na jubileuszowym 400. Zebraniu Plenarnym KEP wraz z nuncjuszem apostolskim w Polsce, abp Antonio Filipazzim oraz liczni wierni.

Bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko - praski , przypomniał w homilii, że w Roku Jubileuszowym w stolicy obchodzimy jeszcze jeden jubileusz - 500. rocznicę obecności w Warszawie cudownego Krzyża zwanego Krzyżem Baryczków. Zaznaczył też, że dzisiejsza inauguracja obchodów tego jubileuszu odbywa się podczas, również jubileuszowego, 400. Zebrania Plenarnego KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przeczytaj także: Bp Janocha: przez 500 lat krzyż Baryczków był świadkiem modlitwy i historii

Bp Kamiński podkreślił szczególne znaczenie Krzyża Baryczków wśród symboli związanych z historią miasta. Zaznaczył, że każdy etap historii tego Krzyża to osobna katecheza. Krótko przypomniał tę historię - począwszy od przywiezienia Krzyża z Norymbergi przez Jerzego Baryczkę. - Krzyż od początku otaczany był wielkim kultem. Wiemy, że był czczony jeszcze zanim Warszawa stała się stolicą Polski - powiedział kaznodzieja.

Zwrócił też uwagę, że Krzyż, mimo wielu zagrożeń i dramatycznych sytuacji zagrażających mu przez wieki - ocalał. Opowiedział, w jaki sposób ratowano krucyfiks z płonącej katedry w czasie Powstania Warszawskiego. Przypomniał również procesję, która w 1945 r. przeszła z uratowanym Krzyżem po gruzach miasta.

Reklama

- Przed wizerunkiem Ukrzyżowanego zawsze ktoś czuwa - powiedział bp Kamiński. Zachęcił też wszystkich warszawiaków, by właśnie z krzyża czerpali swoją nadzieję i źródło siło do służby bliźnim.

Po Eucharystii biskupi przeszli do Kaplicy Baryczków, gdzie przed Cudownym Krucyfiksem odmówili modlitwę zawierzenia.

Dzisiejsza liturgia zainaugurowała obchody jubileuszu, których kulminacyjnym momentem będzie dzień 14 września - święto Podwyższenia Krzyża Świętego oraz 14 grudnia, pod koniec Roku Świętego, ponieważ Krzyż Baryczków jest również krzyżem jubileuszowym archidiecezji warszawskiej.

Każdego 14 dnia miesiąca, od kwietnia do grudnia, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odmawiana będzie specjalna nowenna oraz odbędą się katechezy poświęcone krzyżowi a następnie sprawowana będzie Msza św. Przewidzianych jest również szereg innych inicjatyw przybliżających historię i znaczenie tego wyjątkowego Krucyfiksu.

Gotycki krucyfiks sprowadził w 1525 roku z Norymbergi do Warszawy bogaty kupiec i rajca warszawski Jerzy Baryczka. Krzyż został wykonany pod koniec XV lub na początku XVI wieku w Norymberdze.

Przeczytaj także: Skarb ocalony wielokrotnie

Krzyż baryczkowski umieszczony w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela jest nierozerwalnie związany z historią Warszawy, przetrwał lata zaborów, wojen i klęsk. W czasie II wojny światowej katedra leżała w gruzach, ale krzyż ocalał. Po wojnie jego powrót do Kaplicy Baryczkowskiej w Niedzielę Palmową 1948 roku był wielką manifestacją wiary mieszkańców Warszawy.

Przed tym krzyżem modlili się w ważnych dla narodu chwilach królowie i prezydenci oraz dwóch papieży - Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Podziel się:

Oceń:

+14 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP do bp. G. Suchodolskiego: radość Diecezji Siedleckiej to radość całego Kościoła

abp Stanisław Gądecki

episkopat.news

abp Stanisław Gądecki

Dzisiejsza radość Diecezji Siedleckiej jest radością całego Kościoła – napisał przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki w liście gratulacyjnym z życzeniami dla nowo wyświęconego biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Grzegorza Suchodolskiego.

Więcej ...

Stan Papieża jest stabilny, lekka poprawa

2025-03-17 19:21

Włodzimierz Rędzioch

Stan Papieża jest stabilny, jest lekka poprawa dzięki terapii oddechowej i ruchowej. Papież spędził dzisiejszy dzień na modlitwie, odpoczynku oraz podejmując niektóre zadania dotyczące pracy.

Więcej ...

Media: zakończyła się rozmowa Trumpa z Putinem

2025-03-18 18:08

commons.wikimedia.org

Rozmowa prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Rosji Władimirem Putinem dobiegła końca – poinformowały we wtorek amerykańskie stacje CBS, CNN i NBC. Zgodnie z zapowiedzią, obaj przywódcy mieli rozmawiać o zakończeniu wojny na Ukrainie

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

18-latka umiera po nieudanej 22-tygodniowej aborcji

Wiadomości

18-latka umiera po nieudanej 22-tygodniowej aborcji

Kościół splądrowany przez satanistów

Kościół

Kościół splądrowany przez satanistów

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

Wiara

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

Dlaczego potrzebujemy Ducha Świętego, gdy się modlimy?

Wiara

Dlaczego potrzebujemy Ducha Świętego, gdy się modlimy?

Włochy: 13-letni uczeń ukarany za odmowę korzystania z...

Wiadomości

Włochy: 13-letni uczeń ukarany za odmowę korzystania z...

Hiszpania: rośnie liczba pielgrzymów w miejscach...

Europa

Hiszpania: rośnie liczba pielgrzymów w miejscach...

Katowice: Tragedia na lotnisku. Funkcjonariuszka Straży...

Wiadomości

Katowice: Tragedia na lotnisku. Funkcjonariuszka Straży...

Ferdinand Habsburg: Bóg daje mi wszystko, czego potrzebuję

Wiara

Ferdinand Habsburg: Bóg daje mi wszystko, czego potrzebuję

30 lat temu zmarł Franciszek Gajowniczek, za którego...

Kościół

30 lat temu zmarł Franciszek Gajowniczek, za którego...