Reklama

Świat

USA: zmarł kard. E. C. Szoka – b. arcybiskup Detroit i b. szef Gubernatoratu Państwa Miasta Watykanu

2014-08-21 17:48

Grzegorz Gałązka

W wieku prawie 87 lat zmarł w szpitalu w Novi (stan Michigan, USA) kard. Edmund Casimir Szoka – były arcybiskup metropolita Detroit, a później były gubernator Państwa Miasta Watykanu. Chociaż urodził się w Stanach Zjednoczonych, miał korzenie polskie, pochodził bowiem z rodziny polskich emigrantów. Po śmierci kard. Szoki Kolegium Kardynalskie liczy 210 członków, w tym 117 mających prawo udziału w konklawe i 93 – powyżej 80. roku życia.

Przyszły kardynał urodził się 14 września 1927 w mieście Grand Rapids (na zachód od Detroit) w rodzinie emigrantów polskich. Jego ojciec pochodził z ziem dawnej Rzeczypospolitej, obecnie leżących na terenie Białorusi, a matka z Polski Po ojcu otrzymał drugie imię, które – choć pisane po angielsku – potwierdza jego polskie korzenie. Po studiach w seminarium w swym rodzinnym mieście, w seminarium międzydiecezjalnym w Plymouth oraz w Detroit i w Rzymie przyjął 5 czerwca 1954 święcenia kapłańskie.

W 1956 został kapelanem w bazie lotniczej, po czym pracował duszpastersko w diecezji Saginaw i był m.in. sekretarzem miejscowego biskupa Thomasa L. Noa, któremu w 1962 towarzyszył w obradach I sesji Soboru Watykańskiego II w Watykanie. W latach 1957-59 kontynuował studia z zakresu prawa kanonicznego w Rzymie.

11 czerwca 1971 Paweł VI mianował go biskupem diecezji Gaylord wchodzącej w skład metropolii Detroit; sakry udzielił mu 20 lipca tegoż roku arcybiskup Detroit kard. John Fr. Dearden. W niespełna 10 lat później, 21 marca 1981 Jan Paweł II przeniósł go na stolicę metropolitalną Detroit, a następnie na konsystorzu 28 czerwca 1988 włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Mianował go również członkiem Rady Kardynałów ds. Badania Problemów Organizacyjnych i Gospodarczych Stolicy Apostolskiej.

Reklama

22 stycznia 1990 Ojciec Święty powołał go na przewodniczącego Prefektury Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej, co łączyło się z koniecznością ustąpienia z kierowania archidiecezją Detroit. 14 października 1997 r. kardynał stanął na czele Papieskiej Komisji ds. Państwa Miasta Watykanu, a 22 lutego 2001 został przewodniczącym Gubernatoratu Państwa Miasta Watykanu, czyli w imieniu biskupa Rzymu zarządzał tym najmniejszym państwem świata.

Jako biskup i kardynał uczestniczył wielokrotnie w zgromadzeniach zwyczajnych i specjalnych Synodu Biskupów, a także reprezentował Jana Pawła II podczas ważnych wydarzeń kościelnych w różnych krajach. Był np. wysłannikiem papieskim na Krajowy Kongres Katechetyczny na Filipinach w 1990, w czasie Dnia Watykanu na Wystawie Światowej w Taejon (Korea Płd.; 1991), na obchodach 400. rocznicy męczeństwa 26 świętych japońskich w Nagasaki (1997) i 450. rocznicy rozpoczęcia ewangelizacji Japonii (Kagoshima; 1999), na rekonsekracji katedry katolickiej w Mińsku (Białoruś; 1997). W czerwcu 2000 reprezentował Ojca Świętego na zakończeniu obchodów 1000-lecia biskupstwa we Wrocławiu. W kwietniu 2005 r. uczestniczył w konklawe, które – po śmierci Jana Pawła II – wybrało nowego papieża w osobie kard. Josepha Ratzingera (Benedykta XVI).

22 czerwca 2006 r., zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, kard. Szoka ustąpił ze stanowiska przewodniczącego obu urzędów watykańskich, ale na prośbę nowego papieża pełnił obie funkcje do 15 września tegoż roku. Po wycofaniu się z czynnej służby w Kościele kardynał wrócił do USA i zamieszkał w mieście Northville. Zmarł 20 sierpnia br. w nocy w szpitalu w Novi (stan Michigan).

Na wieść o śmierci kard. Szoki jego następca w Detroit abp Allen H. Vigneron oświadczył, że cała archidiecezja "opłakuje odejście swego oddanego pasterza”. Przypomniał, że zmarły purpurat „60 lat służył Chrystusowi i Jego Kościołowi”, obecnie zaś „odszedł do Najwyższego Ojca wraz z naszymi modlitwami”. „Niech Pan da mu nagrodę za jego posługiwanie” – dodał arcybiskup Detroit.

Kolegium Kardynalskie liczy obecnie 210 członków, w tym 93 powyżej 80. roku życia, z których 2 mianował Paweł VI, 72 – Jan Paweł II, 16 – Benedykt XVI i 3 – Franciszek; wśród 117 purpuratów, mających prawa wyborcze, 37 powołał do Kolegium Kardynalskiego papież-Polak, 64 – jego następca i 16 – Franciszek.

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Włosi: Loris Capovilla (ur. 14 X 1915), Fiorenzo Angelini (1 VIII 1916) i Giovanni Canestri (30 IX 1918), najmłodszymi zaś Hindus Baselios C. Thottunkal z Kościoła syromalankarskiego (15 VI 1959), Haitańczyk Chibly Langlois (29 XI 1958) i Kanadyjczyk Gérald Cyprien Lacroix (27 VII 1957). Najdłuższy staż w Kolegium Kardynalskim ma Brazylijczyk Paulo Evaristo Arns OFM (14 IX 1921), mianowany kardynałem 5 III 1973. Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI mianował kardynałem Paweł VI dnia 27 VI 1977 a Franciszka – św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Beskidy: zmarł budowniczy górskiej kaplicy na Groniu Jana Pawła II

2020-01-23 21:09

Wikipedia/Jerzy Opioła

Kaplica na Groniu Jana Pawła II

23 stycznia br. zmarł Stefan Jakubowski, były działacz PTTK, inicjator budowy i opiekun kaplicy górskiej na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Przeżył 86 lat.

Więcej ...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla Szymona Hołowni

2020-01-16 13:55

Andrzej Niedźwiecki

W związku z zamieszaniem powstałym podczas udzielania Komunii Świętej panu Szymonowi Hołowni pragniemy wyrazić ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji. Nie powinna ona mieć miejsca – podkreśla o. Piotr Ziewiec OCD, administrator parafii na warszawskim Solcu, w opublikowanym dzisiaj oświadczeniu.

Więcej ...

Rzym: beatyfikacja ks. Jana Machy w październiku w Katowicach

2020-01-24 15:21

wikipedia.org

Beatyfikacja śląskiego kapłana męczennika, zgilotynowanego przez Niemców w katowickim więzieniu w czasie drugiej wojny światowej, będzie miała miejsce w Katowicach w październiku br. Dokładny termin ogłosi w najbliższym czasie Stolica Apostolska. Dekret potwierdzający męczeństwo sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy, kapłana archidiecezji katowickiej, papież Franciszek zatwierdził 28 listopada ubiegłego roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Łomża: uroczystości pogrzebowe bp. Stanisława Stefanka

Polska

Łomża: uroczystości pogrzebowe bp. Stanisława Stefanka

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...