Reklama

Niedziela Sosnowiecka

25 lat klubu abstynenta „Ad Astra”

Archiwum

Sosnowiecki Klub Abstynenta „Ad Astra” istnieje już od 25 lat. W ciągu wielu lat działalności pomógł wyjść z nałogu setkom kobiet i mężczyzn; pracownicy i wolontariusze uratowali dziesiątki rodzin, dzieci i młodzieży zagrożonych zgubnymi skutkami nadużywania alkoholu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz 25-lecia istnienia Klubu Abstynenta „Ad Astra” rozpoczęła 8 lutego wspólna modlitwa w sosnowieckiej bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. przewodniczył ks. dr Mariusz Trąba, a homilię wygłosił ks. Piotr Brząkalik, katowicki duszpasterz trzeźwości. W homilii zaznaczył, że w Polsce ciągle mamy wielki problem z nadużywaniem alkoholu. – Nawet więcej, mamy ogromny problem z powszechnym bagatelizowaniem używania, a w konsekwencji nadużywania alkoholu. Gdybym miał jakoś zdiagnozować sytuację, to powiedziałbym tak: mamy olbrzymi problem z nadużywaniem alkoholu, który to problem wyrasta z bagatelizowania używania alkoholu, co w konsekwencji prowadzi do uzależnienia, czyli alkoholizmu. Na szczęście jest wiele organizacji, które starają się ten stan rzeczy zmienić. Jedną z nich jest obchodzący w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia Klub Abstynenta „Ad Astra” – powiedział ks. Piotr Brząkalik.

Druga część uroczystości odbyła się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Po części oficjalnej – przemowach, gratulacjach, świadectwach – odbyła się zabawa taneczna, a członkowie Stowarzyszenia Twórców Sztuki „Passionis” Sosnowiec przygotowali część artystyczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

historia ruchu trzeźwościowego na terenie Sosnowca sięga 1987 r. To właśnie w tym roku z inicjatywy dr Juliany Starke oraz Hanny Zielińskiej – przewodniczącej Komitetu Praw Dziecka w Sosnowcu zawiązała się grupa ludzi uzależnionych od alkoholu, szukających pomocy i wzajemnego wsparcia w walce z uzależnieniem. Pierwsza nazwa klubu to: „Abstynencki Klub Wzajemnej Pomocy Uzależnionych”. Spotkania ludzi należących do klubu odbywały się przez okres półtora roku w pomieszczeniach Komitetu Praw Dziecka w Sosnowcu. Dzięki staraniom dr Juliany Starke i Hanny Zielińskiej oraz przychylności władz Sosnowca otrzymano lokal przy ul. 3 Maja 13. Nazwę klubu: „Ad Astra” nadała Juliana Starke. Oficjalną datą jego powstania jest 13 grudnia 1988 r. Kilka miesięcy później klub zaczął działać jako stowarzyszenie współpracujące z Urzędem Miasta Sosnowiec. A w 1993 r. Sąd Wojewódzki w Katowicach zarejestrował stowarzyszenie pod nazwą: „Klub Abstynenta Ad Astra” z siedzibą w Sosnowcu. Prezesami klubu byli kolejno: Witold Rogóż (1988-93), Władysław Gorgoń (1993-95), Ewa Lasota (1995-96), Władysław Gorgoń (1996-2003) i Zbigniew Świtała (od 2003 r. do dziś). Z inicjatywy członków klubu w 1995 r. powstały: Grupa AA „Astra”, Grupa AA „Siódemka” i Grupa Al Anon „Nadzieja”. W latach 1988-2011 do klubu zgłaszało się wiele osób uzależnionych od alkoholu oraz ich rodziny jako osoby współuzależnione, a w latach 2006-2011 również osoby mające problem uzależnienia od narkotyków i hazardu. Łącznie po pomoc zgłosiło się ok. 860 osób.

Reklama

Działalność klubu to nie leczenie i nie zastępuje działań terapeutycznych, które są prowadzone w ośrodkach do tego powołanych. W klubie są organizowane m.in. spotkania i pogadanki ze specjalistami, szkolenia, grupy wsparcia i grupy samopomocowe. W wielu wypadkach klub stanowi jedyne miejsce, do którego ludzie zgłaszają się po pomoc w problemach alkoholowych. Praca klubu ma za zadanie doprowadzić do realizacji przez osobę uzależnioną i rodzinę poza klubem życia w pełnej trzeźwości. W klubie odbywają się także zajęcia samopomocowe dla osób współuzależnionych, spotkania terapeutyczne dla współuzależnionych i rodzin z terapeutami, poradami prawnymi oraz funkcjonuje grupa wsparcia Al Anon. Organizowane są obozy terapeutyczno-integracyjno-rodzinne, wycieczki integracyjne dla całych rodzin w celu odbudowy komunikacji małżeńskiej i z dziećmi.

Warto wspomnieć, że Klub Abstynenta „Ad Astra” prowadzi także Gabinet psychologiczno-terapeutyczny „Matamorfosi”. Wizyta w gabinecie jest bezpłatna, a porad udziela doświadczony psycholog Iwona Kochańska. Z pomocy psychologicznej może korzystać każdy, komu zależy na rozwiązaniu swoich problemów emocjonalnych i życiowych, na zmianie swojego zachowania, lepszym radzeniu sobie ze swoim lękiem czy stresem, a także na rozwoju osobistym, wzmocnieniu poczucia własnej wartości, potrzeby odnalezienia radości i sensu życia lub odkrywania własnych zasobów. Psycholog pomaga w stanach rozterek i wątpliwości dotyczących kierunku własnego życia, pustki i poczucia braku sensu życia, zagubienia, bezradności, zwątpienia, trudności w relacjach interpersonalnych i w związkach, kryzysów życiowych. W gabinecie można również skorzystać z psychoterapii (wizyty są umawiane pod nr. tel.: 609-656-333).

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2014-02-20 13:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Każdy potrzebuje modlitwy, nawet biskupi seniorzy

Bożena Sztajner

Uroczystą Mszę św. w intencji emerytowanego metropolity katowickiego abp. Damiana Zimonia odprawił w poniedziałek w katedrze katowickiej jego następca abp Wiktor Skworc wraz z biskupem pomocniczym Markiem Szkudłą i archidiecezjalnym duchowieństwem.

Więcej ...

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Więcej ...

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza