Reklama

Niedziela Podlaska

Medale „Benemerenti” przekazane podczas Dnia Pastoralnego

Ks. Artur Płachno

W ramach stałej formacji kapłanów oraz katolików świeckich diecezji drohiczyńskiej 1 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbył się kolejny Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej

Na zaproszenie bp. Antoniego Dydycza przybyli na niego kapłani z diecezji i z zagranicy, katecheci i katechetki, członkowie Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, przedstawiciele rad parafialnych oraz alumni. Rozpoczęły go przypomnienie idei tych spotkań przez ks. Stanisława Ulaczyka oraz modlitwa Liturgii Godzin, prowadzona przez rektora WSD w Drohiczynie ks. Tadeusza Syczewskiego. Szczególnym gościem spotkania był benedyktyn z Tyńca o. Leon Knabit OSB, którego bogaty dorobek medialny, literacki oraz duszpasterski przypomniał kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. Zbigniew Rostkowski.

Filary cywilizacji miłości

Reklama

Na wstępie swego przesłania duszpasterskiego o. Knabit wspomniał, że Podlasie jest mu wyjątkowo bliskie. Urodził się bowiem w obecnej diecezji drohiczyńskiej, a chrzest przyjął w bazylice w Bielsku Podlaskim z rąk męczennika II wojny światowej bł. ks. Antoniego Beszty-Borowskiego. Wychował się natomiast w Siedlcach. Tam ukończył również studia seminaryjne, a bp Ignacy Świrski udzielił mu święceń kapłańskich na kilka miesięcy przed kolegami kursowymi ze względu na jego zły stan zdrowia. W swym wystąpieniu o. Leon przypomniał, że Kościół, chociaż jest wspólnotą reformowaną, to jednak zawsze jego istotą jest miłość. Chociaż stale jest on narażony na działalność szatańską, to ma on zadanie zwalczania cywilizacji śmierci cywilizacją miłości – pokreślił. Ukazał liczne aspekty cywilizacji śmierci, która w obecnej rzeczywistości wielokrotnie chce zaślepić prawdziwą światłość Boga, podobnie jak kolorowe reklamy i miejskie neony uniemożliwiają dostrzeżenie światła gwiazd. Prelegent ukazał też filary cywilizacji miłości, którymi są: dążenie pozycji człowieka zawsze przed wszelkimi rzeczami i finansami, miłosierdzia przed sprawiedliwością, etyki przed techniką oraz to kim człowiek jest zawsze przed tym, co posiada. W swym wystąpieniu przypomniał on m.in. nauczanie bł. Jana Pawła II, który wielokrotnie podkreślał, że „człowiek jest drogą Kościoła”, ale też „nie można go zrozumieć bez Chrystusa”. Nawiązując zaś do słów obecnego papieża Franciszka, przypomniał, że Bóg nie męczy się przebaczaniem człowiekowi, dając zawsze nadzieję na szczęśliwe życie.

Spotkanie z proboszczem świata

Swymi refleksami na temat wizyty „ad limina apostolorum” podzielili się biskup drohiczyński Antoni Dydycz oraz ks. Paweł Rytel-Andrianik, który relacjonował to wydarzenie w mediach. Podkreślono wyjątkowo serdeczną atmosferę spotkań z papieżem Franciszkiem, którego osobowościowo można określić proboszczem świata w odróżnienia od wyjątkowego pielgrzyma – bł. Jana Pawła II oraz wyjątkowego profesora – Benedykta XVI. Zwrócono też uwagę na dziwne ukazywanie w mediach zarówno samego papieża Franciszka, jak też jego spotkań z polskimi biskupami. W pełni nie oddawały one jego wielkiej troski duszpasterskiej ani podkreślenia znaczenia polskiego Kościoła. Zapowiedziano też wydanie książki podsumowującej publikacje bp. Dydycza oraz odbyła się promocja pracy Wojciecha Sumlińskiego zatytułowanej: „Z mocy nadziei”, dotykającej często trudnych aspektów obecnej rzeczywistości.

„Benemerenti”

Na zakończenie spotkania bp Antoni przekazał diecezjalny medal „Banemerenti” o. Leonowi Knabitowi OSB. Papieskie medale „Benemerenti”, przyznane na jego prośbę przez Ojca Świętego Franciszka, odebrali natomiast: Tomasz Jaszczołt z parafii Ostrożany, Elżbieta i Andrzej Kamińscy z Brańska, Dorota i Andrzej Korosiowie z parafii Prostyń, Teresa Rzymska z Sokołowa Podlaskiego, Andrzej Wronka z Węgrowa oraz w imieniu matki Mariany Łoniewskiej – ks. Janusz Łoniewski z Brańska. Medale przyznane zaś Marii Dymper Filipkowskiej z parafii Niemirów oraz Marii Nurkiewicz z Łochowa zastaną wręczone w późniejszym czasie. Dziękując za to wielkie wyróżnienie w imieniu odznaczonych, Elżbieta Kamińska z Brańska podkreśliła, że w życiu, starają się oni robić to, co trzeba, i nie oczekują podziękowań i wyróżnień, zwłaszcza od Kościoła, który jest naszą matką. „Matka służy swoim dzieciom i nie pyta o zapłatę – mówiła. – Powinnością zaś dzieci jest odpowiedzieć na miłość matki również w sposób bezinteresowny i jak najbardziej szlachetny”. Podkreśliła jednak miłe zaskoczenie z dostrzeżenia ich pracy na rzecz parafii i diecezji, co stanowi zobowiązanie do dalszych działań.

2014-03-11 14:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Józef Kupny - honorowym obywatelem Chorzowa

Bożena Sztajner

To Chorzów mnie kształtował i Chorzów cały czas mam w sercu – przyznał podczas uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela Chorzowa abp Józef Kupny. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta 18 września, metropolita wrocławski odebrał z rąk włodarzy klucz do bram miasta jako wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania.

Więcej ...

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w rozmowie z egzorcystą!

2021-09-28 14:51

youtube.com/ksiadzzosiedla

Jak wyglądają egzorcyzmy? Co nadprzyrodzonego może się wydarzyć? Dlaczego Bóg dopuszcza opętania? Jaką rolę pełni Maryja?

Więcej ...

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

2021-09-28 18:32

PAP

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Kościół

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Kościół

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Kościół

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...

Franciszek

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych...