Reklama

Niedziela Rzeszowska

Tajemnica jasielskiej kapliczki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na jasielskiej ziemi stoi kilkanaście kapliczek porozrzucanych po polach i drogach. Są to kapliczki murowane, słupowe, wnękowe, krzyże fundowane przez osoby prywatne lub społeczności wiejskie jako wota dziękczynne, bądź upamiętniające różne wydarzenia. W budownictwie kapliczek można wyróżnić kilka okresów. Jednak przeważająca ich część, pochodzi z przełomu XIX/XX wieku. Większość z nich została poświęcona Matce Bożej, z którą wiążą się piękne legendy.

W Jaśle przy ul. Jagodowej, na parceli Marii i Władysława Cholewiaków znajduje się kapliczka. Nieznany jest jej czas powstania. Po otrzymaniu w darowiźnie od księdza proboszcza (fara pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Jaśle) drewnianej rzeźby z trzema postaciami: Matki Bożej, św. Anny i św. Joachima, jeden z mieszkańców Brzyszczek (kościelny jasielskiej fary), postanowił dla niej wybudować kapliczkę. Obiekt został wzniesiony na miejscu pochówku zmarłych na cholerę Kaspra i Melchiora Cholewiaków. Kapliczka została wybudowana z kamienia piaskowego. Z biegiem lat jednak uległa zniszczeniu. W 1978 r. na jej miejscu, wybudowano większą. Fundatorami byli: Stanisław Cholewiak, Władysław Cholewiak, Janina Dybaś oraz Edward Cholewiak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Roboty murarskie i inne wykonywali: Tadeusz Sowiński z Lubli i Edward Sowiński z Kobyla. Tynk, światło i malowanie zrobiono bezpłatnie – (Franciszek Samborski, Krzysztof Dybaś, Jan Dybaś, Jan Filip). Wszelkie roboty ślusarskie włącznie z ogrodzeniem wykonał Jan Grzebień. Mieczysław Szymczyk dokonał konserwacji i pomalowania figury, dorobił brakującą dłoń oraz koronę. Na dekorację kapliczki, tj. dwie latarnie, flakon oraz kwiaty, złożyły się z własnej inicjatywy: Ludwika Cholewiak, Władysława Trzeciak, Michalina Samborska, Maria Cholewiak oraz Helena Bobola, natomiast doktor Franciszek Bosak ofiarował datki pieniężne na potrzeby obiektu.

We wnętrzu na głównym planie widnieje zabytkowa rzeźba, przed nią klęcznik. Figura przedstawiająca postać Matki Bożej, św. Anny i św. Joachima, została wykonana przez ucznia Wita Stwosza, najprawdopodobniej pochodzi także z jego pracowni. W latach 80., krakowscy eksperci, niejednokrotnie przyjeżdżali do kapliczki, bacznie przyglądając się figurze. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż stanowiła ona niegdyś element jednego z ołtarzy bocznych kościoła farnego w Jaśle.

Wzrok nieustannie przyciąga mosiężny krzyż z 1800 r. z wizerunkiem Chrystusa oraz stare obrazy: Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Serca Pana Jezusa – sprzed drugiej wojny światowej (z opisem z tyłu), który był eksponowany podczas procesji Bożego Ciała w kościele farnym w Jaśle.

Reklama

W październiku odmawiany jest Różaniec, a w maju śpiewane pieśni maryjne i Litania Loretańska. Podczas odmawiania Różańca 16 października 1978 r., dotarła tu wiadomość o wyborze kard. Karola Wojtyły na tron papieski. Rok później tj. w 1979 r. w październiku założono bractwo różańcowe pod nazwą „Świętej Jadwigi”. Na starszą siostrę wybrano Stanisławę Grodkowską. Siostrami zostały: Helena Bobola, Ludwika Cholewiak, Zofia Juszczyk, Maria Cholewiak, Janina Dybaś, Władysława Głogowska, Stanisława Janiga, Janina Konieczny, Janina Kwarciana, Janina Rączka, Michalina Samborska, Paulina Wilk, Janina Zielińska i Maria Zielińska. Po śmierci siostry Ludwiki Cholewiak (27.10.1982 r.) przyjęto na jej miejsce Zofię Cieciora.

30 września 1983 r. poświęcenia kapliczki dokonał ks. Eugeniusz Królik, który wyraził wielką radość z powstania nowego obiektu oraz nadzieję, że miejsce to stanie się szczególnym zakątkiem, przy którym mieszkańcy będą przystawać w pośpiechu życia znajdując czas na modlitwę i zadumę.

Obecnie obiekt jest symbolem kultu, wiary, pamiątką dawnych dziejów, świadectwem ludzkich uczuć i przeżyć. Kapliczka stanowi najpiękniejszy wyraz religijności i szacunku dla przeszłości związanej z tradycją katolicką. Swoją malowniczą obecnością komponuje się z jasielskim krajobrazem, stanowiąc jego prawdziwą ozdobę.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-11 14:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Pakoska czeka na pielgrzymów

Przemysław Jahr/Wikipedia.pl

Więcej ...

Częstochowa: Kolejne dziecko w Oknie Życia

2024-11-28 21:12

Karol Porwich/Niedziela

W Oknie Życia zostało uratowane dziecko - chłopiec - informuje rzecznik archidiecezji częstochowskiej ks. dr Mariusz Bakalarz. O dalszym losie dziecka zadecyduje sąd, zgodnie z procedurami przyjętymi dla „Okien Życia”.

Więcej ...

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

2024-11-29 10:19

Andrzej Solnica

5 grudnia br. we wrocławskiej Hali Stulecia rozpoczną się czterodniowe Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Jest to jedna z największych i najstarszych tego typu imprez w naszym kraju. Każdego roku na początku grudnia przyciąga ona do stolicy Dolnego Śląska tysiące miłośników literatury.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Częstochowa: Kolejne dziecko w Oknie Życia

Kościół

Częstochowa: Kolejne dziecko w Oknie Życia

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Nie przeoczymy nadchodzącego Bożego Królestwa

Wiara

Nie przeoczymy nadchodzącego Bożego Królestwa

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Wiadomości

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zdejmuje krzyż w...

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Wiara

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...