Reklama

Polska

Jasna Góra: z udziałem ponad 70 tys. wiernych trwa główna Suma odpustowa

2014-08-26 12:30

Ks. Piotr Nowosielski

Na Jasnej Górze trwa Suma odpustowa w święto Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Uczestniczą w niej przedstawiciele Episkopatu Polski, na czele z przewodniczącym Konferencji abp Stanisławem Gądeckim. Liturgii przewodniczy i homilię wygłosi Prymas Polski abp. Wojciech Polak. Główne uroczystości zgromadziły ponad 70 tys. wiernych przybyłych także w pielgrzymkach pieszych.

Na początku Mszy św. o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów podkreślił, że jasnogórski obraz stał się trwałym wyrazem tego jak dzieje naszego narodu związały się i wiążą z Matką Bożą. - Fizycznie i duchowo każdego dnia wpatrujemy się w Twe oczy, szukając nadziei i wsparcia, aby nie zagubić się pośród życiowych dróg. Potrzebujemy Ciebie jako Matki naszych rodzin, Matki chorych i cierpiących, Matki żyjących bez nadziei, Matki zepchniętych na margines życia, Matki pozbawionych głosu, pracy i perspektywy godniejszego życia. Maryjo! Twój Obraz jest znakiem duchowej jedności. Zgromadzeni na Jasnej Górze przynosimy tu pielgrzymującą Polskę, która potrzebuje duchowej odnowy; przynosimy nasze smutki i niepokoje; przynosimy siebie samych. Modlimy się o mądrość dla nas Polaków, abyśmy potrafili różnić się, ale mądrze, uczciwie i z troską o naród, którego korzenie są osadzone w tradycji krzyża, pod którym Ty, Matko i Królowo, wiernie trwałaś - powiedział generał paulinów.

Zakonnik przypomniał także o obchodzonym dziś dniu modlitwy za prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. „W tym trudnym czasie konfliktów, wojen i bratobójczych walk oraz prześladowań naszych braci w wierze, przynosimy prośbę o pokój. Przynosimy wołanie ponad miliona naszych braci – wygnanych, umęczonych, pozbawionych domów i ojczyzny, którzy proszą: nie zostawiajcie nas samych. Wołamy o pokój na Bliskim Wschodzie (Iraku, Syrii i Palestynie), wołamy o pokój na Ukrainie” - powiedział o. Chrapkowski.

Na początku Mszy św. abp Jean Benjamin Sleiman z Iraku podziękował Kościołowi w Polsce za dzień modlitwy za Kościół prześladowany. - Gromadzimy się w tym miejscu, by wyrażać jedność chrześcijan w Polsce z tymi chrześcijanami, którzy żyją w tych regionach świata, gdzie dzisiaj Chrystus w ich osobach cierpi – powiedział metropolita Bagdadu. - Dziękuję prezydium Konferencji za zaproszenie mnie tutaj, by „być świadkiem tego umęczonego, płaczącego Iraku” – dodał arcybiskup.

Reklama

Podkreślił, że od kilku tygodni docierają do nas wiadomości, że ok. 100 tys. chrześcijan zostało wypędzonych ze swoich domów. - Wyszli ze swoich domów z tym co mieli na sobie, dzisiaj szukają schronienia w lasach, parkach, pod mostami – mówił hierarcha.

Podkreślał, że Kościół w Iraku stara się czynić wszystko co może, by ulżyć losowi tych ludzi, ale katastrofa jest większa niż możliwości. - Katastrofa jest wielka i to nie jest tylko problem humanitarny. Dzisiaj stoimy przed niebezpieczeństwem, że chrześcijaństwo, które tam istniało dwa tysiące lat przestanie istnieć – wołał abp Sleiman.

Przypomniał, że „w latach 60. dwadzieścia procent Irakijczyków było chrześcijanami, w roku 2000 pozostało już tylko 3 procent. - Przed inwazją było 1,5 miliona chrześcijan, w ubiegłym roku było już tylko ok. 400 tys., po wprowadzeniu terroryzmu islamskiego mówimy już o liczbie 150 tys. Te liczby pokazują realność katastrofy na Bliskim Wschodzie – powiedział metropolita Bagdadu.

Podkreślił, że „mamy takie wrażenie, że różne siły czynią wszystko, aby wymazać istnienie chrześcijan z Bliskiego Wschodu”. - W kontekście tych prześladowań, cierpień odnawiamy naszą wiarę i ciągle przypominamy sobie tę rzeczywistość, że to Chrystus jest Panem historii – przypomniał abp Jean Benjamin Sleiman.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pracownicy hospicjów i Wadowiczanie na modlitwie z Janem Pawłem

2020-01-17 17:00

Artur Stelmasiak

Kaplica Matki Bożej. Msza św. z udziałem pielgrzymów z Wadowic i uczestników konferencji hospicyjnej

Pod hasłem: „Nie lękajcie się prawdy” (Jan Paweł II) przebiega tegoroczna 23. Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych

Więcej ...

Jezusa poznawać i o Nim świadczyć

2020-01-14 10:24

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. IV

Piotr Marcińczak

Więcej ...

Dawid Kubacki nie zawiódł w Titisee-Neustadt

2020-01-18 18:09

wikipedia.org

Dawid Kubacki wygrywa w Titisee-Neustadt. Po raz siódmy z rzędu staje na podium konkursu skoków w Pucharze Świata.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...