Reklama

Polska

Miechów: Wielki Przeor Zakonu Bożogrobców przyjedzie do „polskiej Jerozolimy”

Paweł Mazur

W Miechowie - w Polskiej Jerozolimie - 6 i 7 września będzie gościł Wielki Przeor Bożogrobców abp Fouad Twal, łaciński Patriarcha Jerozolimy. Będzie mu towarzyszyło kilkuset bożogrobców z Polski i z zagranicy w ramach zorganizowanych w Miechowie – polskiej siedzibie bożogrobców – III Dni Jerozolimy. Przez dwa dni będą trwały wspólne modlitwy, Msze św., konferencje przybliżające misję bożogrobców i dzieje Ziemi Świętej. Zaplanowano także miejski festyn.

III Dni Jerozolimy rozpoczną się w sobotę 6 września o godz. 13. Karol Bolesław Szlenkier – przełożony Zakonu w Polsce - powita Wielkiego Przeora i wszystkich gości w miechowskiej siedzibie Zakonu. Uroczysta Msza św. w kaplicy Grobu Bożego zaplanowana jest na godz. 15.

W tym dniu przewidziane jest także otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Miechowskiej i spotkanie dyskusyjne z abp. Fouadem Twalem i siostrami elżbietankami z Góry Oliwnej w Jerozolimie. O godz. 17. rozpocznie się konferencja naukowa pt. „W 50. rocznicę pierwszej papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej". Poprowadzą ją: ks. prałat dr Jerzy Bielecki i prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski CSSH. Na zakończenie pierwszego dnia w amfiteatrze odbędzie się projekcja filmu "Ziemia Święta - kustosze źródeł zbawienia".

W niedzielę, 7 września, głównym punktem III Dni Jerozolimy będzie uroczysta Msza św. w bazylice Grobu Bożego w Miechowie pod przewodnictwem Łacińskiego Patriarchy Jerozolimy, zakończona modlitwą rycerzy o pokój w Ziemi Świętej.

Reklama

Na ten dzień zaplanowano także Festyn Średniowieczny, który na Rynku w Miechowie rozpocznie się już o godz. 9.30. W programie m.in.: publiczna kwesta na cel charytatywny w Ziemi Świętej, atrakcje przygotowane przez kramy prezentujące rzemiosło i oferujące produkty tradycyjne, ponadto - pokazy walk rycerskich, warsztaty i konkursy, prezentacje zespołów młodzieżowych i koncert muzyki celtyckiej.

Historia Zakonu Bożogrobców - Kanoników Regularnych, Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, sięga 1099 r. Wówczas książę Gotfryd de Bouillon ustanowił 20-osobową grupę świeckich rycerzy i duchownych w celu opieki nad Bożym Grobem w Jerozolimie. Zakon stracił na znaczeniu po upadku Akki w 1291 r. W Europie zakon odnowił się w 1304 r., choć jego organizacja przypominała bardziej bractwo. Do właściwej struktury zakonu rycerskiego powrócił z chwilą odtworzenia po prawie 6 wiekach w 1847 łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy. Wtedy to decyzją Stolicy Apostolskiej Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego odrodził się jako zgromadzenie osób świeckich. Podstawowym jego celem w obecnych warunkach jest wspieranie chrześcijan w Ziemi Świętej i łacińskiego patriarchy w Jerozolimie.

Pierwszym domem bożogrobców w Europie był Miechów. Osiedlając się w XII wieku właśnie tu, w Polsce, bożogrobcy wprowadzili swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, rozpowszechnili np. zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf, powracając z Ziemi Świętej i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.

Reklama

W 1819 władze carskie skasowały zakon bożogrobców, ale wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi zostały zwieńczone sukcesem: w 1996 r. kościół uzyskał godność bazyliki mniejszej. Znajduje się w nim najstarsza replika Grobu Bożego na świecie.

Obecnie zakon jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi, działa w ponad 40 krajach. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, utrzymują i prowadzą tam blisko 100 szkół. Bożogrobcy formalnie powrócili do Polski w latach 90. XX wieku. W 1995 r. mianowano kardynała Józefa Glempa Wielkim Przeorem i utworzono zwierzchnictwo bożogrobców w Polsce. Jego siedziba znajduje się w Miechowie, przy Bazylice Mniejszej Grobu Bożego. Zakon Bożogrobców liczy obecnie 28 tys. członków na świecie, w Polsce należy do niego ok. 240 osób.

2014-08-28 19:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Grób, przy którym nikt nie płacze

WD

Procesja w Miechowie z udziałem dam i kawalerów Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu

Jakie skarby wnieśli Bożogrobcy, obecni od 650 lat na polskich ziemiach, do dziedzictwa Kościoła w Polsce, do Miechowa i diecezji? Na te pytania odpowiadali prelegenci konferencji, która odbyła się w Miechowie 9 listopada

Więcej ...

Niestrudzony pasterz narodu

2020-05-28 04:40

reprodukcja Łukasz Krzysztofka

Modlitwa przy trumnie kard. Stefana Wyszyńskiego. W prawym górnym rogu, przy sztandarze "Solidarności" bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

"Wszystkie nadzieje to Matka Najświętsza, i jeżeli jaki program, to Ona". Te słowa swojego testamentu maryjnego wypowiedział na łożu śmierci kard. Stefan Wyszyński. 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego odszedł do Domu Ojca.

Więcej ...

Mieć w sercu doskonałą Miłość

2020-05-28 21:26

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Dziesięciu neoprezbiterów, którzy 23 maja przyjęli święcenia kapłańskie z rąk abp Józefa Kupnego, odprawiło Mszę Św. prymicyjną w kaplicy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw