Reklama

Paweł Mazur

Miechów: Wielki Przeor Zakonu Bożogrobców przyjedzie do „polskiej Jerozolimy”

2014-08-28 19:30

dziar (KAI) / Miechów / KAI

W Miechowie - w Polskiej Jerozolimie - 6 i 7 września będzie gościł Wielki Przeor Bożogrobców abp Fouad Twal, łaciński Patriarcha Jerozolimy. Będzie mu towarzyszyło kilkuset bożogrobców z Polski i z zagranicy w ramach zorganizowanych w Miechowie – polskiej siedzibie bożogrobców – III Dni Jerozolimy. Przez dwa dni będą trwały wspólne modlitwy, Msze św., konferencje przybliżające misję bożogrobców i dzieje Ziemi Świętej. Zaplanowano także miejski festyn.

III Dni Jerozolimy rozpoczną się w sobotę 6 września o godz. 13. Karol Bolesław Szlenkier – przełożony Zakonu w Polsce - powita Wielkiego Przeora i wszystkich gości w miechowskiej siedzibie Zakonu. Uroczysta Msza św. w kaplicy Grobu Bożego zaplanowana jest na godz. 15.

W tym dniu przewidziane jest także otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Miechowskiej i spotkanie dyskusyjne z abp. Fouadem Twalem i siostrami elżbietankami z Góry Oliwnej w Jerozolimie. O godz. 17. rozpocznie się konferencja naukowa pt. „W 50. rocznicę pierwszej papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej". Poprowadzą ją: ks. prałat dr Jerzy Bielecki i prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski CSSH. Na zakończenie pierwszego dnia w amfiteatrze odbędzie się projekcja filmu "Ziemia Święta - kustosze źródeł zbawienia".

W niedzielę, 7 września, głównym punktem III Dni Jerozolimy będzie uroczysta Msza św. w bazylice Grobu Bożego w Miechowie pod przewodnictwem Łacińskiego Patriarchy Jerozolimy, zakończona modlitwą rycerzy o pokój w Ziemi Świętej.

Reklama

Na ten dzień zaplanowano także Festyn Średniowieczny, który na Rynku w Miechowie rozpocznie się już o godz. 9.30. W programie m.in.: publiczna kwesta na cel charytatywny w Ziemi Świętej, atrakcje przygotowane przez kramy prezentujące rzemiosło i oferujące produkty tradycyjne, ponadto - pokazy walk rycerskich, warsztaty i konkursy, prezentacje zespołów młodzieżowych i koncert muzyki celtyckiej.

Historia Zakonu Bożogrobców - Kanoników Regularnych, Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, sięga 1099 r. Wówczas książę Gotfryd de Bouillon ustanowił 20-osobową grupę świeckich rycerzy i duchownych w celu opieki nad Bożym Grobem w Jerozolimie. Zakon stracił na znaczeniu po upadku Akki w 1291 r. W Europie zakon odnowił się w 1304 r., choć jego organizacja przypominała bardziej bractwo. Do właściwej struktury zakonu rycerskiego powrócił z chwilą odtworzenia po prawie 6 wiekach w 1847 łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy. Wtedy to decyzją Stolicy Apostolskiej Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego odrodził się jako zgromadzenie osób świeckich. Podstawowym jego celem w obecnych warunkach jest wspieranie chrześcijan w Ziemi Świętej i łacińskiego patriarchy w Jerozolimie.

Pierwszym domem bożogrobców w Europie był Miechów. Osiedlając się w XII wieku właśnie tu, w Polsce, bożogrobcy wprowadzili swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, rozpowszechnili np. zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf, powracając z Ziemi Świętej i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.

W 1819 władze carskie skasowały zakon bożogrobców, ale wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi zostały zwieńczone sukcesem: w 1996 r. kościół uzyskał godność bazyliki mniejszej. Znajduje się w nim najstarsza replika Grobu Bożego na świecie.

Obecnie zakon jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi, działa w ponad 40 krajach. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, utrzymują i prowadzą tam blisko 100 szkół. Bożogrobcy formalnie powrócili do Polski w latach 90. XX wieku. W 1995 r. mianowano kardynała Józefa Glempa Wielkim Przeorem i utworzono zwierzchnictwo bożogrobców w Polsce. Jego siedziba znajduje się w Miechowie, przy Bazylice Mniejszej Grobu Bożego. Zakon Bożogrobców liczy obecnie 28 tys. członków na świecie, w Polsce należy do niego ok. 240 osób.

Tagi:
bożogrobcy

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Zaczyn miłości

Zaczyn miłości

Słuchanie do głębi...

Słuchanie do głębi...

"Dobry jest Pan dla ufnych..."

Przegląd prasy

Przegląd prasy

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi"

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Msza św. w intencji Ojczyzny

Msza św. w intencji Ojczyzny

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem