Reklama

Polska

Lednica 2014. Dlaczego o synostwie?

2014-05-27 15:51

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 48

Magdalena Niebudek

Lednickie Spotkania Młodych nad brzegami jeziora Lednica stały się integralnym elementem krajobrazu polskiego duszpasterstwa młodych. Pobłogosławione i wykarmione słowem Jana Pawła II rozpoczęły swoje samodzielne życie pod życzliwym okiem Prymasa Polski. Każdy kolejny z okien swej siedziby w Gnieźnie doskonale widzi Bramę Rybę i Pola Lednickie.

Po jednorazowych okazjonalnych tematach nadszedł czas na planowanie. Zbliża się 1050-lecie chrztu Polski w roku 966. Starsi pamiętają Millenium w roku 1966. Ale słuszna jest decyzja, aby obchodzić 1050-lecie chrztu Polski, bo tak szybko biegnie czas. Roman Brandstaetter mawiał: Ojcze, trzeba uczyć się uprawiać pamięć. W ramach tej uprawy pamięci warto przypomnieć rzecz oczywistą – że zostaliśmy ochrzczeni: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Dlatego rozpoczęliśmy przed rokiem: „W imię Ojca”. Treścią nabożeństwa było ojcostwo Boże. To, że Bóg jest Ojcem, następnie to, że my mamy ojców, oraz że kiedyś sami będziemy ojcami. Tak przebiegał tor myślenia. W bieżącym roku nadszedł czas na temat synostwa Bożego. To znaczy dziecięctwa. Po to, aby w roku przyszłym podjąć temat Ducha Świętego i ostatecznie w roku 2016 wyśpiewać, wykrzyczeć dziękczynne AMEN.

Reklama

Ale zanim to nastąpi, staramy się przygotować spotkanie na temat: „W imię Syna”.

Spotkanie poprzedzi nabożeństwo pokutne i spowiedź wszystkich uczestników – jako synowie idziemy do Ojca Miłosierdzia. Poprowadzi je jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski. Po spowiedzi każdy będzie namaszczony olejem poświęconym przez papieża Franciszka i będzie mógł dotknąć Chrystusa, obecnego w monstrancji na polu spowiedzi. Pragniemy poprosić księży, aby przybyli z monstrancjami i uobecnili Chrystusa Zmartwychwstałego i Miłosiernego pośród tego zgromadzenia. Potem w trzech aktach zbliżymy się do tajemnicy synostwa Jezusa i, analogicznie, do tajemnicy naszego synostwa, aby odważnie spojrzeć na wynikające z tego powinności.

Pragniemy przypatrzyć się bliżej synostwu Jezusa, który został posłany na nasz świat, aby objawić Ojca. Chrystus jako listonosz z listem miłosnym od Ojca do nas. Pragniemy sobie uświadomić, że każdy z nas jest synem, córką. Pragniemy rozdawać pierścienie jako symbol godności i przynależności do Ojca i Jego miłości oraz banknoty wdzięczności, aby po powrocie do domu można je było wręczyć rodzicom jako podziękowanie za życie, wychowanie i wiarę.

Trzecia i czwarta część nabożeństwa dotyczyć będzie aplikacji prawdy o synostwie Jezusa do naszej konkretnej sytuacji. Jesteśmy synami własnych rodziców, Ojczyzny, Kościoła. Życie i wiarę trzeba przekazać. Dlatego istotnym punktem spotkania będzie przywiezienie z Ostrowa Lednickiego poświęconego ognia i zapalenie znicza wiary na Polach Lednickich.

Świadomość synostwa Jezusa i naszego w nim uczestnictwa należy przekuć na obowiązek, misję, zadanie. Mocny tą świadomością jestem posłany jak Chrystus. Muszę nauczyć się żyć dla drugich. Podjąć walkę z egoizmem i egocentryzmem. Użyczyć swoich oczu, uszu, rąk i nóg Chrystusowi.

Dla wszystkich części nabożeństwa będzie odpowiednia inscenizacja, aby poważne i głębokie treści wiary każdy mógł dobrze zapamiętać i zatrzymać w sobie jako skarb.

Nasze symbole poniosą i zachowają poważną treść i przesłanie nabożeństwa. Dowód lednicki będzie przypominał o przynależności do wspólnoty lednickiej, której istotą jest wybór Chrystusa. Pierścień o osobistej przynależności do Chrystusa, a lednicki banknot wdzięczności pomoże wyrazić i przekazać wdzięczność za życie, wychowanie i wiarę. Niech Chrystus umacnia nas w czynieniu dobra.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Cały Twój” - hasłem tegorocznego Spotkania Młodych Lednica 2000

2020-01-10 19:50

Lednica 2020 / Facebook

„Cały Twój” to hasło, które będzie towarzyszyć XXIV Spotkaniu Młodych Lednica 2000. Modlitewne spotkanie, którego pomysłodawcą był o. Jan Góra OP, pierwszy duszpasterz Lednicy, odbędzie się na Polach Lednickich 6 czerwca. Od dzisiaj można już zapisać się na tegoroczne wydarzenie.

Więcej ...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

2020-01-22 07:41

Grzegorz Gałązka

„Dosyć obrażania papieża Franciszka ze strony katolików” – zaapelował w swoim wpisie internetowym ks. dr Przemysław Sawa, ewangelizator i przełożony Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej.

Więcej ...

Ideologiczna samowolka samorządowców uderza w dzieci i narusza prawa rodzicielskie

2020-01-22 09:40

CarlosAlberto/fotolia.com

„Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy zauważyliśmy zwiększoną aktywność o charakterze ideologicznym właśnie nakierowaną na szkoły z wykorzystaniem instytucji samorządowych” - ostrzega Instytut Ordo Iuris, zwracając uwagę na intensyfikację działań mających na celu ideologizację dzieci i młodzieży oraz ich deprawację.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Wiadomości

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra